Глобальна економіка продовжує переживати серйозні виклики, спричинені вторгненням рф в Україну, посиленням тиску інфляції та економічним спадом у Китаї, що змусило МВФ погіршити прогноз економічного зростання на наступний рік.
Про це заявив у вівторок під час презентації доповіді «Перспективи світової економіки» головний економіст Фонду П’єр-Олів’є Горінчас, передає власний кореспондент Укрінформу.
«Наш прогноз на нинішній рік залишається незмінним – на рівні 3,2%, однак прогноз на 2023 рік знизився до 2,7%, що на 0,2 відсоткових пункти нижче, ніж прогнозувалося в липні», - зауважив головний економіст МВФ.
Причому, як зазначається у доповіді Фонду, з імовірністю один до чотирьох рівень глобального ВВП у 2023 році може впасти нижче 2%.
«Більше ніж третина світової економіки зазнає скорочення цього й наступного року, а три найбільші економіки світу – США, Євросоюз і Китай продовжать відчувати тенденцію спаду. Отже, найгірше ще попереду, і для багатьох людей 2023 рік буде схожим на рецесію», - зауважили у МВФ.
При цьому зазначається, що вторгнення рф в Україну продовжує суттєво дестабілізувати світову економіку. Ціни на газ у Європі зросли більше ніж у чотири рази з 2021 року, причому рф скоротила поставки – і це посилює перспективи дефіциту енергопостачання нинішньої зими та після неї. Крім того, агресія рф підштовхнула ціни на продовольство на світових ринках.
Тим часом зростання тиску інфляції потягнуло за собою швидке й синхронне посилення монетарних обмежень – разом із потужним підвищенням курсу долара США до більшості інших валют.
«Жорсткіші глобальні монетарні й фінансові умови впливатимуть на економіку, що зменшить попит і допоможе поступово приборкати інфляцію. Однак поки що ціновий тиск виявляється досить стійким і залишається головним джерелом занепокоєння для політиків»,- підкреслили у Фонді.
За прогнозами МВФ, глобальна інфляція досягне піку в кінці 2022 року, але залишатиметься високою довше, ніж очікувалося раніше, знизившись до 4,1 відсотка в період до 2024 року.
Паралельно, в Китаї часті локдауни в межах політики нульового поширення COVID-19 негативно вплинули на економіку, особливо в другому кварталі 2022 року. Крім того, сектор нерухомості, який охоплює приблизно п’яту частину національної економіки, швидко слабшає. «З урахуванням масштабів економіки Китаю та її важливості для глобальних ланцюгів поставок, це суттєво обтяжуватиме світову торгівлю та економічну активність»,- зауважили у МВФ.
МВФ прогнозує Україні «мінус» 35% ВВП за підсумками року
Міжнародний валютний фонд очікує, що за підсумками 2022 року рівень реального ВВП України знизиться до «мінус» 35% на тлі втрат людських ресурсів, збитків для інфраструктури й національної економіки в цілому в умовах війни, розв’язаної росією.
Про це йдеться в останньому прогнозі «Перспективи світової економіки» (WEO).
У таблиці з показниками для європейських економік WEO вказано, що економічне зростання України впаде з 3,4% ВВП минулого року до «мінус» 35% наприкінці 2022-го.
У МВФ також спрогнозували, що індекс споживчих цін в Україні за підсумками 2022 року зросте з 9,4 до 20,6. Інші прогнози на нинішній та наступний роки не публікуються.
«Війна призвела до переміщення мільйонів людей, а також значних людських втрат і шкоди фізичному капіталу в Україні», - зауважили у Фонді.
Як пояснили власному кореспондентові агентства Укрінформ у МВФ, подібні економічні тенденції характерні для країн, що охоплені війною. Такий досвід переживали Ємен, Сирія, Ліван та інші країни. А темпи подальшого економічного зростання залежатимуть від тривалості війни, наслідків для національної економіки й політики, яку запроваджуватиме уряд в період і після бойових дій, а також рівня міжнародної підтримки.
Зазначається, що війна росії в Україні продовжує мати негативний вплив на регіональному, а також міжнародному рівні. Крім санкцій, введених Заходом для примушення росії припинити бойові дії, ЄС також запровадив ембарго на імпорт вугілля в серпні 2022 року, констатується в документі. Очікується, що з кінця 2022 року буде оголошена заборона на імпорт російської нафти морем. Зменшилися також поставки російського трубопровідного газу в Європу.
«Війна має серйозні економічні наслідки в Європі, з вищими цінами на енергоносії, слабкою споживчою впевненістю та уповільненням темпів виробництва внаслідок постійних збоїв у ланцюгах постачання та зростання витрат на виробництво»,- зазначається у доповіді.
Крім того, вказується на глобальні наслідки російської агресії, зокрема на світовому продовольчому ринку. «Попри нещодавню угоду щодо експорту зерна через Чорне море, світові ціни на продовольство залишаються високими, однак очікується, що вони дещо пом’якшаться»,- зауважили у Фонді.
Цього тижня в Вашингтоні проходять збори МВФ і Світового банку, де збираються глави урядів та профільних міністерств країн-членів, у тому числі, України.
Нагадаємо, Міністерство економіки України минулого тижня заявило, що за підсумками трьох кварталів 2022 року падіння ВВП в Україні оцінюється на рівні 30%.
ІЦ УАК за матеріалами Укрінформ