17.10.2024 19:51

Міжнародна підтримка Українського коридору: брифінг за участі міністрів Нордично-Балтійської вісімки

версія для друку
17.10.2024 19:51

Віталій Коваль взяв участь у зустрічі країн Нордично-Балтійської вісімки

Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль узяв участь у зустрічі міністрів закордонних справ Швеції, Данії, Естонії, Латвії, Литви, Норвегії, а також державних секретарів Фінляндії й Ісландії, які завітали в Україну на запрошення очільника Міністерства закордонних справ Андрія Сибіги.

«Разом з нашими провідними експортерами розповіли послам про наслідки російських атак на українські порти на Одещині і їх вплив на продовольчу безпеку України та світу. росія свідомо знищує економіку України, знижує наш експортний потенціал та підриває глобальну продовольчу безпеку. Вона навмисне провокує продовольчу кризу у тих частинах світу, які прямо залежать від постачання українського зерна. Адже Україна, попри війну, доправляє продукцію для 400 млн людей у понад 40 країн світу», - наголосив Віталій Коваль.

За його словами, лише за останні три місяці ворог 60 разів обстріляв об’єкти портової інфраструктури. Постраждали – 79 цивільних, пошкоджено та знищено майже 300 об’єктів портової інфраструктури, 177 транспортних засобів і 22 цивільних судна.

«Розповів міністрам, що, крім фізичного нищення нашої інфраструктури, ворог розповсюджує негативні міфи про український експорт. Наприклад, поширює неправдиву інформацію, що наша продукція завалює європейські ринки і тому немає місця для продукції їхніх виробників. Закликав міністрів протидіяти дезінформації єдиним інформаційним «фронтом». А також засудити дії росії на міжнародному рівні, як свідомий акт економічного тероризму та глобальної дестабілізації», - зауважив міністр.

Віталій Коваль також повідомив, що на зустрічі були присутні керівники агрокомпаній, які постраждали від атак на портову інфраструктуру. Вони на прикладах пояснили, як агресія росії, спрямована на порушення роботи українських портів, руйнує не лише економіку України, але й має довгострокові наслідки для продовольчої безпеки світу. У зв'язку з чим звернулися до міжнародних партнерів з проханням посилити допомогу засобами протиповітряної оборони.

 

Андрій Сибіга: Україна закликала Міжнародну морську організацію невідкладно направити міжнародну моніторингову місію в порти Одеси

У середу, 16 жовтня, в Одесі міністр закордонних справ Андрій Сибіга провів переговори з колегами з країн Нордично-Балтійської вісімки, міністрами закордонних справ Швеції Марією Мальмер Стенергард, Данії Ларсом Льокке Расмуссеном, Естонії Марґусом Цахкною, Латвії Байбою Браже, Литви Габріелюсом Ландсбергісом, Норвегії Еспеном Бартом Ейде, держсекретарем МЗС і Міноборони Фінляндії Пасі Раялою, постійним держсекретарем Ісландії Мартіном Еййолфссоном.

Візит глав дипломатій держав Північної Європи та Балтії до Одеси відбувся у розвиток переговорів Президента України Володимира Зеленського із лідерами Нордично-Балтійської вісімки.

Міністри розпочали візит з ушанування памʼяті загиблих героїв і покладання лампадок до меморіалу загиблим захисникам України у сквері Героїв Небесної Сотні.

Після цього міністри відвідали військово-медичний клінічний центр Південного регіону, де поспілкувалися із пораненими українськими воїнами та дізналися про першочергові потреби центру.

Дипломати також провели окрему зустріч із провідними експортерами сільськогосподарської продукції, які розповіли про посилення російського повітряного терору проти українських аграріїв, сільськогосподарської галузі та портової інфраструктури.

Під час пленарного засідання міністри обговорили подальше посилення обороноздатності України, зміцнення повітряного щита, інвестиції в українську оборонну промисловість і відповідальність росії за злочини.

Андрій Сибіга висловив вдячність колегам за візит солідарності та непохитну політичну, військову, фінансову й гуманітарну підтримку з початку повномасштабної російської агресії. Він також поінформував колег про ситуацію на полі бою, удари агресора по українській енергосистемі та портам, пріоритетні військові й енергетичні потреби України.

Андрій Сибіга привернув увагу колег до суттєвого посилення російського повітряного терору й ударів по цивільних суднах, зерносховищах, терміналах та іншій портовій інфраструктурі.

Міністр наголосив, що Україна залишається надійним партнером і гарантом глобальної продовольчої безпеки навіть в умовах війни та закликав союзників підтримати українських фермерів.

«Завдяки нашим фермерам Україна зберігає свою стійкість. Ми будемо продовжувати наповнювати ініціативу Президента України «Зерно з України», і до кінця року плануємо провести третій продовольчий саміт», – зауважив міністр.

Український дипломат запросив партнерів розглянути можливість додаткового сприяння у страхуванні суден і терміналів. Він відзначив високу ефективність Українського коридору, додавши, що з серпня 2023 року до українських портів зайшло понад 2800 суден, було оброблено 51 млн тонн експортної агропродукції.

«Тут, в Одесі, російський повітряний терор особливо відчутний. Колеги мали змогу побачити наслідки варварських російських обстрілів. Загалом за час повномасштабного вторгнення відбулося понад 50 російських атак проти наших портів, внаслідок яких було пошкоджено понад 300 об’єктів портової інфраструктури та 23 цивільних судна, знищено понад 100 тис. тонн агропродукції», – підкреслив міністр.

За словами глави МЗС, лише за останній місяць російські удари пошкодили 4 судна, зокрема з вантажами зерна для Єгипту та кукурудзи для Італії, а також гуманітарним вантажем Продовольчої програми ООН для Палестини.

«Ось які цілі обирає росія для своїх ударів — цивільні судна, зерносховища, термінали. Це не просто удари по нашій економіці. Це удари по глобальній продовольчій безпеці. росія ставить мільйони людей у світі під загрозу голоду», – наголосив міністр.

У цьому контексті Андрій Сибіга повідомив, що Україна офіційно звернулася до Міжнародної морської організації із закликом невідкладно направити до портів Великої Одеси міжнародну моніторингову місію на тлі посиленого російського терору.

«Забезпечення свободи мореплавства у Чорному морі є нашою спільною метою та одним із ключових пріоритетів Президента України Володимира Зеленського. Маємо зупинити агресора, показати єдність міжнародної спільноти в протидії його варварству та фіксувати кожен злочин», – заявив міністр.

У ході перемовин міністр приділив особливу увагу Плану перемоги Президента України Володимира Зеленського та Формулі миру. Він пояснив партнерам логіку дій України та ключових елементів Плану перемоги, які посилять нашу державу та змусять росію завершити агресію та погодитися на відновлення всеосяжного, справедливого та тривалого миру.

Міністри закордонних справ країн Нордично-Балтійської вісімки заявили про подальшу міцну підтримку України й українських ініціатив, виділення додаткових пакетів енергетичної допомоги для зміцнення стійкості України напередодні зими та необхідність посилення санкційного тиску на росію. 

Міністр закордонних справ Швеції Марія Мальмер Стенергард оголосила спільне рішення про виділення зимового пакета енергетичної підтримки України з боку Нордично-Балтійськоі вісімки, який включатиме обладнання для посилення стійкості нашої держави.

Андрій Сибіга закликав також до блокування російського тіньового флоту, який дозволяє москві заробляти гроші для війни проти України та створює загрозу екологічної катастрофи в Європі.

Андрій Сибіга подякував нордичним і балтійським друзям за активну участь у відбудові України, навівши приклади патронату над відбудовою Миколаївської, Чернігівської та Житомирської областей, а також їхніх внесків у національні та міжнародні фонди. Сторони домовилися зміцнювати цю співпрацю.

Глава МЗС наголосив на необхідності притягнення російських злочинців до відповідальності за звірства проти України й українського народу.

«Мої колеги отримали сьогодні тут, в Одесі, детальний брифінг від МЗС, Міністерства юстиції та Служби Безпеки України про неналежні умови утримання росіянами українських військовополонених, тортури, знущання, розстріли та інше жорстоке поводження, що є грубим порушенням росією міжнародного гуманітарного права, законів і звичаїв війни», – зазначив міністр.

Андрій Сибіга закликав партнерів допомогти в посиленні тиску на росію, забезпеченні доступу міжнародних моніторів і медиків до українських військовополонених, гуманного ставлення та забезпечення базових потреб, а також сприяння їхньому звільненню й звільненню всіх незаконно утримуваних осіб.

Міністр висловив упевненість, що підтримка країн Нордично-Балтійської вісімки допоможе Україні перемогти та повернути безпеку і мир на свою землю та європейський континент загалом.

 

16 жовтня, під час візиту до України міністрів закордонних справ країн Нордично-Балтійської вісімки, відбувся брифінг, присвячений ключовим аспектом роботи зернового коридору. Ключові спікери, серед яких заступник Міністра розвитку громад і територій України Тимур Ткаченко та Голова ДП "Адміністрація морських портів України" Юрій Литвин, висвітлили основні виклики і досягнення у сфері портової інфраструктури та міжнародної продовольчої безпеки.

Заступник міністра розвитку громад і територій України Тимур Ткаченко акцентував на стратегічному значенні стабільної роботи Українського коридору: "Для нашого міністерства критичним пріоритетом є безперебійна робота Українського коридору, який забезпечує продовольчу безпеку не лише для України, а й для багатьох країн світу. З початку повномасштабного вторгнення ми зазнали понад 50 атак на портову інфраструктуру, що призвело до пошкодження понад 300 об’єктів і знищення більше 100 тис. тонн агропродукції. Попри це коридор продовжує функціонувати завдяки злагодженій роботі державних структур і приватних операторів".

Голова ДП "Адміністрація морських портів України" Юрій Литвин зауважив, що українські порти продовжують роботу попри постійну загрозу. Лише із серпня 2023 року до українських портів прибуло понад 2800 суден, оброблено 76 млн тонн вантажів.

 

ІЦ УАК за матеріалами Мінагрополітики, МЗС і Мінінфраструктури

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування