15.01.2015 15:52

Мінінфраструктури проіндексує тарифи на залізничні перевезення

версія для друку
15.01.2015 15:52

Наказ «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги» розроблено з метою забезпечення індексації тарифів на перевезення вантажів у межах України.

Даний наказ розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» та наказу Мінінфраструктури від 08 жовтня 2013 року № 782 «Про затвердження Порядку перегляду тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 жовтня 2013 року за № 1762/24294.

У проекті наказу передбачається здійснення у 2015 році індексації тарифів на вантажні залізничні перевезення з лютого на 30% для всіх вантажів (крім вугілля). Для вугілля передбачена індексація з лютого на 10% та з квітня на 18,2%, що враховано в проектах зведеного фінансового плану залізниць України на 2015 рік та сценарних умов функціонування економіки в 2015-2019 роках.

Згідно з Порядком тарифи на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України змінюються у розмірі, що не перевищує розрахованого індексу зміни рівня тарифів та не є нижчим від індексу цін виробників промислової продукції. Розрахований відповідно до Порядку індекс зміни рівня тарифів повинен становити 191,1% (за умови фінансування з Держбюджету – 183,0%).

У 2014 році тарифи на перевезення були проіндексовані на 12,5%, а зростання індексу цін виробників промислової продукції (грудень до грудня попереднього року) за прогнозом Мінекономрозвитку становитиме 131,7%, при цьому фактичний індекс цін виробників промислової продукції листопад 2014 року до грудня попереднього року склав 131,8%. На 2015 рік зростання цього індексу заплановано на рівні 110,6%.

За прогнозом на кінець 2014 року в порівнянні з 2008 роком залізничні тарифи зростуть у 1,61 раза, а ціни виробників промислової продукції – в 2,08 раза. Без індексації тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом на кінець 2015 року індекс цін виробників промислової продукції буде на 43,3% вищий, ніж індекс тарифів, а за умови індексації на – 10,2%.

Доповнення з 01 січня 2015 року ЄТСНВ новими кодами було прийнято на шістдесят першому засіданні Ради по залізничному транспорту держав-учасниць Співдружності, яке відбулося 21-22 жовтня 2014 року в м. Баку. Код ЄТСНВ 421161 присвоєно для вантажу «Вагон для провідників», а код 421180 – для вантажу «Вагони пасажирські, електро- та дизельпоїздів».

Індексація тарифів вкрай необхідна для часткової стабілізації фінансового стану галузі. Падіння обсягів перевезень, несвоєчасне підвищення тарифів на перевезення, зростання цін на продукцію, що закуповується для потреб галузі, збільшення сум з повернення основного боргу та обслуговування кредитів через зростання курсу іноземних валют по відношенню до національної валюти, пошкодження внаслідок бойових дій інфраструктури залізничного транспорту (колії, мости, інженерні комунікації, споруди тощо) призвело до дефіциту обігових коштів.

Залізничники в складних умовах за кошти підприємств залізничного транспорту проводять роботу щодо відновлення пошкодженої внаслідок бойових дій інфраструктури залізничного транспорту. За попередніми підрахунками, внаслідок ситуації, що склалася на Сході країни, пошкоджені 1 369 об’єктів залізничної інфраструктури, на відновлення яких необхідно витратити понад 769 млн. грн.

За заявками Міжвідомчого координаційного штабу з соціальних питань зі Східного регіону перевезено 13 843 пасажири. На евакуацію біженців галузь вже витратила понад 1,3 млн. грн.

Залізничний транспорт несе значне соціальне навантаження через здійснення приміських та внутрішніх пасажирських перевезень за тарифами нижче економічно обґрунтованого рівня, а також перевезень пільгових категорій громадян, визначених чинним законодавством України. Перехресне субсидування пасажирських перевезень за рахунок вантажних у 2015 році очікується на рівні 7,6 млрд. грн.

У 2014 році порівняно з груднем попереднього року відбулося зростання цін на продукцію, що закуповується для потреб залізничної галузі, а саме: дизельне паливо – на 73%, природний газ – на 34%, електроенергію – на 16,8%, стрілочні переводи – 21,5%, рейки Р-65 – 10% та ін.

В умовах жорсткої економії фінансових коштів залізнична галузь постійно відчуває їх дефіцит. Кредиторська заборгованість підприємств Укрзалізниці за товари, роботи та послуги за оперативними даними станом на 01.12.2014 становить понад 3 млрд. грн.

Обмеженість коштів та недостатні темпи росту тарифів не сприяють вирішенню нагальних потреб залізничної галузі та ставлять під загрозу підтримання в робочому стані зношеного рухомого складу та забезпечення безпеки руху. На залізницях прогресує тенденція до фізичного зносу основних виробничих фондів, особливо рухомого складу, що становить майже 90%, у т.ч.:

електровозів – 90,5%;

тепловозів – 100%;

вантажних вагонів – 89,5%;

пасажирських вагонів – 86%.

Щорічна потреба в капітальних вкладеннях складає понад 32 млрд. грн., у т.ч. на оновлення та модернізацію рухомого складу – майже 19 млрд. грн., або 58%, для пасажирського господарства – понад 4 млрд. грн.

З метою подолання ситуації, що склалася, залізнична галузь вживає всі можливі заходи щодо економічного та раціонального використання коштів. Першочергово забезпечується своєчасна виплата заробітної плати, здійснюються розрахунки з бюджетом, оплата за електроенергію та паливо, розрахунки за фінансовими договорами.

За прогнозом за 2014 рік очікується недоотримання доходів від перевезень у сумі понад 4 млрд. грн. Тому проведення індексації тарифів на перевезення вантажів вкрай необхідне для часткової стабілізації фінансового стану залізничної галузі, що сприятиме здійсненню безперебійного перевізного процесу та забезпеченню безпеки руху.

За укрупненими прогнозними розрахунками за умови індексації тарифів на вантажні перевезення збільшаться: доходи – на 8,99 млрд. грн. без ПДВ; нараховані податкові надходження до Державного бюджету України – на 1,068 млрд. грн., з них податок на прибуток – на 0,21 млрд. грн., податок на додану вартість – на 0,75 млрд. грн.

Рентабельність перевезень з урахуванням перехресного субсидування соціальних пасажирських перевезень на 2015 рік за умови індексації тарифів на вантажні перевезення прогнозується на рівні 14%.

ІЦ УАК за матеріалами Мінінфраструктури

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування