08.03.2023 17:28

Марокко наздоганяє Україну з експорту замороженої малини, подвоївши поставки у 2022 році

версія для друку
08.03.2023 17:28

У той час, як глобальний ринок замороженої малини перебуває в стані шоку від стрімкого падіння цін, про що аналітики EastFruit нещодавно докладно писали в матеріалі “Огляд ринку замороженої малини ЄС – чи зупиниться вільне падіння цін?”, Марокко продовжує нарощувати присутність на цьому ринку. Схоже, що найближчим часом для світового лідера ринку замороженої малини – Сербії на цьому ринку настануть непрості часи.

Зокрема, у 2022 календарному році експорт замороженої малини з Марокко в натуральному вираженні зріс удвічі й досяг рекордних 16,7 тис. тонн. При цьому всього лише два роки тому експорт замороженої малини з Марокко не перевищував 3,6 тис. тонн. Тобто за два роки марокканські виробники плодоовочевого заморожування змогли наростити експорт у 4,6 раза або на 13 тис. тонн. У вартісному вимірі експорт замороженої малини з Марокко за рік збільшився у 2,7 раза і досяг $60 млн доларів США.

Таким чином Марокко, яке не було великим гравцем ринку замороженої малини ще кілька років тому, стрімко наближається за обсягом експорту цих ягід до України, яка перебуває на третьому місці у світі після Сербії та Польщі. До речі, Україна теж оновила рекорд експорту замороженої малини 2022 року попри військову агресію росії.

“Марокко – це унікальний приклад моделі розвитку експорту ягідних культур. Від самого початку, користуючись кліматичними перевагами, країна орієнтувалася на експорт продукції з високою доданою вартістю. Нагадаю, що в плодоовочевому бізнесі додавання вартості досягається шляхом продажу свіжої продукції високої якості, а не її переробки – на переробку, як правило, відправляється значно дешевша продукція. Однак у міру розширення виробництва свіжої малини та інших ягід для експорту переважно до країн ЄС у свіжому вигляді, виникла можливість для розвитку заморожування ягід, що і було реалізовано. Тепер обидва ці сегменти розвиваються динамічно і доволі гармонійно, доповнюючи один одного”, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

До речі, 2022 року експорт свіжої малини та ожини з Марокко теж оновив рекордні показники попереднього року і досяг 56,2 тис. тонн, збільшившись на 36% за рік. Але найцікавіше, що виручка від експорту свіжої малини перевищує виручку від заморожених ягід вп’ятеро і сягає $307 млн доларів США. Таким чином на експорті малини й ожини марокканські виробники заробляють дивовижні $367 млн за рік. До речі, експорт свіжої малини приносить Марокко більше грошей, ніж експорт будь-яких інших фруктів. Для порівняння – Україна взагалі не експортує свіжу малину, хоча і знаходиться прямо на кордоні з Євросоюзом, фокусуючись виключно на низькомаржинальному сегменті заморожених ягід.

Основні обсяги і свіжої, і замороженої малини марокканського виробництва постачаються на ринки країн ЄС, передусім до Німеччини. Однак 2022 року географія експорту заморожених ягід із Марокко різко розширилася. До списку країн-імпортерів увійшли вельми несподівані країни, на деякі з яких, можливо, варто звернути увагу й українським експортерам. Зазначимо, що вперше заморожену малину з Марокко в значних обсягах 2022 року вдалося експортувати до: ОАЕ, Бразилії, Тунісу, ПАР, Хорватії, Канади, Катару, Бахрейну та Саудівської Аравії.

ІЦ УАК за матеріалами East-Fruit

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування