У рамках Київського міжнародного економічного форуму, який відбувся у столиці 8 жовтня, багато говорять та дискутують про агропромисловий комплекс. Агропортал Kurkul.com під час заходу встиг поставити кілька актуальних питань президенту Української аграрної конфедерації (УАК) Леоніду Козаченку.
Kurkul.com: Зранку перед заходом Вас помітили на мітингу проти скасування мораторію на продаж землі. Розкажіть, чому ви підтримали цей захід? Ви вважаєте, Україна ще не готова до продажу землі сільскогосьподарського призначення?
Леонід Козаченко: Сьогодні я відкрито висловив свою позицію перед учасниками мітингу (під стінами ВР зібралось близько тисячі фермерів): питання про ринок землі є дуже невчасним, ми до нього не готові. Це пов’язано, насамперед, з недостатньою довірою до влади. Адже впродовж багатьох років урядовці маніпулювали цим питанням, і сьогодні в жодної людини немає впевненості в тому, що у неї не заберуть землю незаконним шляхом, що вона зможе законно цю землю комусь продати. Тому поки що відкривати ринок землі не на часі.
Скажу більше, у Парламенті я намагатимуся зробити все, що від мене залежить, для того, щоб мораторій був продовжений. Продаж землі не може бути розпочато до того часу, поки влада не зможе залучитися цілковитою довірою народу і поки не буде подолано корупцію. Якщо це трапиться, то треба відкривати ринок землі не вагаючись.
Kurkul.com: Скажіть, будь ласка, над чим зараз працює аграрний Комітет ВР? Яких змін у законодавстві чекати українським аграріям найближчим часом?
Леонід Козаченко: Комітетом розглядається велике коло питань, які є на сьогодні актуальними. Вони пов’язані зі стабілізацією, незмінністю фіскальної політики, тобто незмінністю системи пільгового оподаткування. Серед іншого приймаємо рішення щодо фіксованого податку на землю та необхідності зменшення його для малих підприємств.
Одним з ключових є питання про повернення ПДВ при експорті зерна. Адже лише аграрна галузь має таку дискримінацію: держава не повертає в галузь сільського господарства ПДВ при експорті, як вона це робить в інших сферах.
Існує ряд юридичних питань стосовно вдосконалення земельного права – норм про реєстрацію земельних ділянок, оренди та орендної плати за землю, приватизації майна в аграрному секторі.
Наприклад, нещодавно ми розглянули в аграрному комітеті зняття 10% мита на ту продукцію, яку закуповує аграрний сектор. Це передусім пальне, мінеральні добрива, запасні частини до сільськогосподарської техніки, насіння, нові сорти і породи тварин, матеріали, що використовуються для розведення цих тварин. Усе вищезазначене закуповується на 10% дорожче, і в сьогоднішніх умовах це є проблема для розвитку галузі.
Kurkul.com: Продовжуючи тему податків: на сьогодні аграрії бояться відміни спецрежиму ПДВ, яка була однією з вимог МВФ. Наскільки сильно відміна вдарила би по українських фермерах?
Леонід Козаченко: Аргументом уряду стосовно відміни пільгового оподаткування було ствердження, що в бюджет надійде 17 млрд грн. Але при цьому ніхто не задумується, що селяни втратять близько 40 млрд. Це, якщо не зруйнує галузь, зупинить динаміку її розвитку на найближчих 5 років.
Навіть якщо через рік після відміни повернути спрощену систему оподаткування, незворотній процес уже буде запущено. Через нього розвиток галузі буде падати. Це потрібно мати на увазі при розгляді таких непопулярних деструктивних рішень, які лише здатні створити додаткові проблеми в державі.
Kurkul.com: Ви кілька разів говорили, що об’єднання у кооперативи принесло би багато користі українським фермерам. Але, ми бачимо, що аграрії не надто активно йдуть на це. На Вашу думку, що їх стримує?
Леонід Козаченко: Питання про аграрні кооперативи не є новим, воно знаходиться на порядку денному близько двадцяти останніх років. Гальмують процес об’єднання у кооперативи, перш за все, ментальні проблеми самих фермерів, адже вони ніколи не бачили, як це працює, не розуміють суті і тому не довіряють цьому процесу.
З іншого боку, відсутня програма державного сприяння процесу об’єднання у кооперативи. Вона не підкріплена жодним фінансуванням, субсидіюванням. Це й гальмує процес.
Відповідно, щоб кооперативи запрацювали, державі необхідно створити сприятливі умови, а фермерам перестати боятися цього явища.
Дарина Козоріз
ІЦ УАК за матеріалами Kurkul.com