28.10.2016 10:57

Л.Козаченко: про дотації аграріям

версія для друку
28.10.2016 10:57

На останній  зустрічі у Верховні Раді депутатам аграрного комітету таки вдалось переконати прем’єра Володимира Гройсмана зберегти спецрежим оподаткування для АПК. Враховуючи вимоги МВФ, уряд має вирішити: або продовжити спецрежим, або шукати інші способи фінансування. 

Група депутатів розробила альтернативний механізм, який дозволить відшкодовувати кошти аграріям за схожим принципом. Про те, як будуть розподілятися фінанси та чи замінить це спецрежим, в інтерв’ю AgroPolit.com розповів автор концепції народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Леоніде Петровичу, розкажіть, будь ласка, про те, що буде із спецрежимом ПДВ у наступному році і які варіанти пропонуєте на випадок, якщо його відмінять?

Зараз спецрежим ПДВ для аграріїв знаходиться під загрозою через позицію МВФ. Очікується, що МВФ має підтвердити свою вимогу стосовно подальшого існування спецрежиму. Саме тому ми маємо розробити новий механізм, за яким аграріям зможуть розподіляти кошти, при тому, що вони нічого не втратять. У нас є ідея, як це зробити.

Як система ПДВ працює зараз?

Сьогодні відсоток ПДВ виробники просто не перераховували до ДФСУ, а залишали собі як дотацію. Наша концепція полягає у тому, щоб повернути рівноцінні кошти аграріям у вигляді дотацій. Тобто виробник сплачує ПДВ, ДФС за фактом оплати відправляє ці кошти на Державне Казначейство. Казначейство при розрахунках має повертати цей відсоток ПДВ як дотацію виробнику.

На яку суму розраховуєте? Скільки за рік за новою системою повинно віддати Казначейство?

Ми вважаємо, що це буде приблизно 5 млрд грн. Ці гроші знайдуться дуже легко за рахунок збільшення податку на землю (законопроект вже внесено), або приватизації державного майна, яке знаходиться на балансі МінАПК.

Чи є подібні аналоги запропонованого механізму у світовій практиці?

Немає. Зазвичай у країнах світу дозвіл на дотації надається через профільне міністерство. Якщо у нас і запровадили б подібну систему, то вона все одно працювала б не так, як у Європі.

А як у нас це відбувається?

У нас виробник спочатку іде до райради подавати заявку на відшкодування ПДВ. Проте місцеві чиновники не зацікавлені у тому, щоб просто видати необхідні документи. І це проблема на всіх рівнях, закінчуючи вищими. 

Бюрократія та корупція призводили до того, що виробники віддавали 40% суми, яку держава повинна була повернути. Гіршим було те, що ці дотації аграрії взагалі не могли отримати, навіть коли заплатили певну суму чиновникам.

Корупційна проблема нівелювала всі благородні схеми дотацій фермерів, які йшли через Мінагрополітики. Спецрежим для них був вимушеним спасінням – все було автоматично і без участі чиновників.

Проте Ваша альтернатива спецрежиму не може бути ідеальною. У чому бачите слабкі сторони?

Слабкі сторони тільки у тому, що джерелом дотацій повинен бути спецфонд бюджету, який формується за рахунок арешту і передачі державі награбованих коштів Януковича або проблемних кредитів фермерів через Укрдержфонд підтримки фермерів, які не всі могли повернути за минулі роки. Крім того, джерелом надходження коштів до спецфонду є продаж державної власності, якщо вона приватизується.

AgroPolit.com

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування