16.01.2018 12:00

Лише висока врожайність стримає продовольчу інфляцію

версія для друку
16.01.2018 12:00
Продукти в Україні й надалі дорожчатимуть, але не так стрімко, як торік. Про це говорять експерти вітчизняних продуктових ринків.

Згідно з інфляційним звітом Національного банку України, протягом наступних двох років очікується ріст цін на сировину й продовольчі товари. За прогнозами, зростання складе 2-5%. І лише висока врожайність може стати фактором, що стримає продовольчу інфляцію.

За підсумками минулого року, фрукти стали тією категорією продуктів, що подорожчали найбільше. Зокрема, вони додали в ціні 34,5%, овочі здорожчали майже на 25%. Цьому передував неврожай через весняні заморозки й засилля імпортної продукції. Цього року сезонне підвищення цін на овочі прийдеться на січень-березень. Ціни почнуть знижуватися лише після збору врожаю, зазначає Олександр Ткачов, начальник відділу аналізу ринків Pro-Consulting.

Другі серед лідерів здорожчання – м’ясо й м’ясна продукція, що додала в ціні 30%. Цей факт пов’язують із нарощуванням обсягів експорту й дефіцитом на внутрішніх ринках. Інша суттєва причина високої ціни – зниження пропозиції яловичини на внутрішньому ринку через зменшення поголів’я великої рогатої худоби, свинини – через спалахи африканської чуми.

Зростання ж ціни на курятину спровокував ріст інших видів м'яса. «Споживачі переходять на дешеву курятину через зростання цін на свинину і м’ясо ВРХ», – каже Ткачов. Він прогнозує й подальший ріст ціни на м’ясо через зниження поголів’я й витрати на утримання худоби.

За 2017 рік на 11% подорожчав хліб. Ріст ціни спостерігатиметься й на початку 2018-го. Яйця за минулий рік додали в ціні на 21%. На новорічні свята їхня ціна була стабільно високою, утім варто очікувати падіння ціни приблизно на 5 грн.

Молоко утримуватиме лідерство зі збільшенням ціни – через сезонний фактор й нестачу сировини для переробки. До всього, м’ясо-молочна продукція дорожчатиме через підвищення ціни на ресурси, корми й логістику.

До слова, за інформацією НБУ, торік найбільше подорожчали баклажани – на 207%, кавуни – на 150%, кабачки – на 120%.

ІЦ УАК за матеріалами agroreview

 

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування