15.12.2023 08:31

Лідери ЄС ухвалили рішення розпочати перемовини з Україною про вступ до ЄС

версія для друку
15.12.2023 08:31

"Історія твориться на наших очах. Лідери ЄС ухвалили рішення розпочати перемовини з Україною про наш вступ до ЄС. 

Цим рішенням Євросоюз також високо оцінив реформи, які ми зробили за останні роки, і виконання всіх рекомендацій Єврокомісії. 

Попереду непростий шлях. Ми єдині та готові пройти його максимально швидко.

Україна буде членом ЄС!", - зазначив у Телеграмі Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

 

Європейська Рада вирішила почати переговори про вступ до ЄС для України, повідомив у Twitter голова ради Шарль Мішель.

Таке ж рішення лідери ЄС ухвалили і щодо Молдови.

Переговори про майбутне членство почнуться також щодо Боснії та Герцеговини, щойно будуть виконані передумови. До цього питання керівники ЄС планують повернутися у березні наступного року.

Грузія отримала статус кандидата.

"Чіткий сигнал надії для народів (цих країн) і нашого континенту", - прокоментував ці рішення Президент Європейської Ради Шарль Мішель.

У відповідь на цей допис український президент Володимир Зеленський назвав це "перемогою для України, перемогою для усієї Європи. Перемога, яка мотивує, надихає та зміцнює".

Володимир Зеленський привітав президентів Молдови та Грузії. 

Президент України подякував особисто Президенту Євроради Шарлю Мішелю, а також лідерам Франції, Литви, Іспанії та Німеччини.

 

Що стосується Німеччини, то Олаф Шольц багатьох приємно здивував.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який ще вдень запевняв, що накладе вето на рішення про початок переговорів про вступ України в ЄС, не брав участі у голосуванні. Він покинув залу, коли лідери ЄС ухвалювали рішення. Водночас він погодився з тим, що інші лідери проголосують за його відсутності.

Ідея, щоб Орбан вийшов під час голосування за рішення про Україну, належала німецькому канцлеру Олафу Шольцу. Про це сказали журналістам дипломати, знайомі з перебігом переговорів.

 

Як Україна готується до вступу в ЄС

Україна виконала всі 7 рекомендацій Єврокомісії, які отримала разом зі статусом кандидата минулого року. 

Маємо значний прогрес у конституційній реформі, реформі у сфері правосуддя, відборі до Вищої ради правосуддя, в антикорупційних процесах, боротьбі з відмиванням грошей та антиолігархічному законодавстві.

«Україна завершила понад 90% необхідних реформ, які отримала разом із наданням кандидатського статусу. Українці глибоко реформують свою країну та готуються до вступу, навіть коли вони ведуть екзистенціальну війну», - зазначила Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Як Україна змінюється на шляху до Євросоюзу, дивіться в інфографіці за посиланням.

 

Україна виконує 4 додаткові рекомендації Єврокомісії

Україна виконує 4 додаткові рекомендації Єврокомісії, необхідні для початку переговорів про вступ до ЄС.

Йдеться про ухвалення законопроектів: про посилення спроможності НАБУ, щодо національних меншин, лобіювання та розширення можливостей НАЗК.

Навіть попри війну Україна рухається до членства в ЄС безпрецедентно швидкими кроками. Фінальне рішення щодо початку офіційних переговорів очікуємо вже в грудні.

Детальніше - в інфографіці за посиланням.

 

Опубліковано звіт за результатами первинної оцінки стану імплементації актів права ЄС

14 грудня Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції за координації Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної презентували звіт за результатами проведення первинної оцінки стану імплементації актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) – селф-скринінгу.

Україна стала першою державою, де селф-скринінг був проведений до офіційного скринінгу Європейської Комісії.

Оцінка проводилася у декілька етапів протягом 6 місяців і дала змогу визначити стан адаптації законодавства України до права ЄС, виявити невідповідності та прогалини, які необхідно усунути в межах переговорів і підготовки до вступу в ЄС.

Більше 80 органів державної влади, державних установ, міжнародних проектів і громадських організацій були залучені до проведення масштабної аналітичної експертизи українського законодавства на предмет його відповідності праву ЄС.

Загалом опрацьовано близько 28 тисяч актів права ЄС.

За результатами селф-скринінгу, на даному етапі 2739 актів права ЄС підлягають подальшій повній та/або частковій імплементації. Ще 1625 актів права ЄС повністю імплементовано в українське законодавство. Понад 23 тис. актів права ЄС, за попередньою оцінкою, не потребують імплементації у ході переговорного процесу.

Наразі, за результатами проведеної первинної оцінки, найбільша кількість актів права ЄС, що вже повністю імплементовані в українське законодавство, міститься в таких розділах: «Митний Союз» (742 акти), «Продовольча безпека, ветеринарна та фітосанітарна політика» (80 актів), «Захист прав споживачів та охорона здоров’я» (67 актів), «Статистика» (245 актів), «Зовнішні відносини» (160 актів).

Найбільша кількість актів права ЄС, що підлягають подальшій повній та/або частковій імплементації, міститься в таких розділах: «Транспортна політика» (399 актів), «Продовольча безпека, ветеринарна та фітосанітарна політика» (304 акти), «Свобода підприємництва та надання послуг» (263 акти), «Фінансові послуги» (216 актів), «Свобода руху товарів» (289 актів).

 

Нагадаємо:

  • 21 березня та 27 червня 2014 року підписано політичну й економічну частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС;
  • 1 вересня 2017 року Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності у повному обсязі;
  • 28 лютого 2022 року Україна офіційно подала заявку на членство в ЄС;
  • 23 червня 2022 року Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС і сім рекомендацій Єврокомісії, виконання яких є передумовою початку переговорів про вступ між Україною та ЄС
  • 8 листопада 2023 року Єврокомісія визнала суттєвий прогрес у реформах України та рекомендувала Європейській Раді (27 країнам-членам ЄС) ухвалити рішення про початок переговорів на вступ.

Що далі:

  • Необхідно виконати 4 додаткові рекомендації, відмічені у Пакеті Розширення ЄС від 8 листопада 2023 р.
  • ЄК запропонує переговорну рамку. ЄР затвердить її - це формальний початок переговорів
  • Україна впровадить право ЄС у своє законодавство за 6 кластерами/35 розділами права ЄС
  • ЄК оголосить висновок щодо готовності України стати державою-членом ЄС
  • Європарламент і Єврорада ухвалять рішення про закриття переговорів
  • Україна й усі країни-члени ЄС узгодять, підпишуть і ратифікують Договір про приєднання
  • Україна стає членом ЄС

 

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування