30.07.2018 12:00

Інвестиції у зрошувальні системи здатні окупитися за кілька років

версія для друку
30.07.2018 12:00

За підрахунками ООН, які були проведені ще півсторіччя тому, продовольче питання у світі в умовах зміни клімату можна вирішити, якщо зрошувані сільськогосподарські угіддя будуть щорічно зростати на 0,5%. Тим часом Україна, на яку зараз покладені великі надії у забезпеченні людства продуктами харчування, лише втрачала площі під поливом.

Такі підрахунки наводить Landlord.

За словами начальника відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяни Адаменко, навіть на заході країни, зокрема у Львівській, Тернопільській та Волинській областях, вже відчувається зменшення кількості опадів у весняний період. За інформацією НААН, для досягнення максимального потенціалу родючості культур вже близько 80% сільськогосподарських земель у країні потребують штучного зволоження. Проблема не залишилася поза увагою сільгоспвиробників — останніми роками зрошувані площі поступово зростають і компанії заявляють про наміри збільшення інвестицій у зрошувальні технології. Крім того, Україна вже має розгалужену базу для відновлення і значного розширення таких земель — існує система водосховищ, побудовані великі магістральні канали з каскадами насосних станцій, значною мірою збереглася інфраструктура водогонів і гідрантів з розведенням по полях.

Інвестиції в інсталяцію зрошування на ділянці у 1000 га стартують приблизно від $1400 на 1 га. Але все залежить від конкретної ситуації у кожному конкретному господарстві. Суто дощувальна техніка обійдеться господарю підприємства у суму від $600 на 1 га зрошуваної площі. Приблизно таку ж суму на кожний гектар становитимуть витрати на підведення трубопроводів до окремих ділянок і встановлення гідрантів для забору води. Залишок інвестиційної суми ($200 на 1 га) припадає на встановлення насосних станцій.

У 2018 році плата за воду для зрошення в середньому по Україні виросла на 35%. Це суттєво збільшує операційні витрати, які до 80% складаються саме з тарифу на воду і витрат на її закачування.

Як роблять висновок фахівці, інвестиції у зрошувальні системи мають термін окупності до чотирьох років. Виключенням є лише випадки встановлення дощувальних систем на невеликих ділянках, де витрати можуть повертатися приблизно за шість років.

Але питання окупності та ефективності зрошування треба розглядати під іншим кутом. Якщо буде посуха, то фермер без зрошення ризикує взагалі залишитися без врожаю. У середній за атмосферною вологістю рік застосування поливу інколи дає підвищення врожайності у два і більше разів.

 

ІЦ УАК за матеріалами agroinsider

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування