У Києві відбувся другий міжнародний саміт ініціативи "Grain from Ukraine". А ряд країн заявили про виділення коштів у рамках ініціативи для закупівлі зерна для Африки.
Мета заходу – зміцнення ролі України як гаранта продовольчої безпеки, консолідація зусиль для забезпечення глобальної продовольчої безпеки та розвитку альтернативних логістичних шляхів експорту сільськогосподарської продукції з нашої країни.
Участь у саміті взяв Президент України Володимир Зеленський, представники іноземних держав, українські урядовці. Дві панелі високого рівня під час роботи саміту модерували Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський і заступник Міністра Маркіян Дмитрасевич.
Українська гуманітарна ініціатива Grain from Ukraine, яка об’єднала вже майже 40 країн і міжнародних організацій, допомагає тим державам, які найбільше потерпають від дефіциту продовольства.
«Ми допомагаємо попри постійний російський терор, постійне російське намагання зірвати наш продовольчий експорт. Ефіопія, Сомалі, Ємен, Кенія… Вони вже отримали понад 170 тисяч тонн продовольства завдяки нашій спільній гуманітарній ініціативі. Понад 25 країн пообіцяли виділити близько 220 мільйонів доларів США на підтримку цієї гуманітарної програми. Це порятунок для мільйонів життів», – наголосив Президент України.
Володимир Зеленський також повідомив, що готується до відправлення чергове судно, яке перевезе в порт Нігерії зерновий вантаж, що допоможе майже 400 тисячам людей.
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський відзначив, що за рік роботи Grain From Ukraine показав Україна довела, що є надійним експортером.
“Наші партнери побачили, що Україна - ефективний і надійний експортер незважаючи на надскладні умови. Що ми виконуємо свої зобов'язання навіть під час війни та попри обстріли з боку росії. Бо ми розуміємо, що наш експорт впливає на життя людей у багатьох країнах, на ринкові ціни, на продовольчу безпеку світу. Дуже знаково, що ми відновили роботу українського морського коридору, і програма "Grain From Ukraine" повертається до портів Великої Одеси”, - наголосив Микола Сольський.
У роботі другого саміту Grain from Ukraine особисто взяли участь Президент Латвії Едгарс Рінкевичс, Президент Швейцарії Ален Берсе, Прем’єр-міністр Литви Інгріда Шимоніте.
У відеоформаті до учасників заходу звернулися: Президент Республіки Польща Анджей Дуда, Президент Республіки Гватемала Алехандро Джамматтеі, Президент Естонії Алар Каріс. Також прозвучали відеозвернення Голови Ради Міністрів Італійської Республіки Джорджі Мелоні, Прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, Прем’єр-міністра Королівства Бельгія Александра Де Кроо й інші.
Учасники саміту обговорили співпрацю в питанні зберігання зерна та транспортування сільськогосподарської продукції до країн-отримувачів. Також йшлося про активізацію залучення міжнародних партнерів до ініціативи «Зерно з України», розширення переліку країн – отримувачів продовольчої допомоги.
Крім того, порушувалося питання координації з метою посилення тиску на рф для припинення продовольчої блокади з її боку.
Які країни виділили кошти для цієї ініціативи?
За словами Зеленського, на продовження роботи програми "Зерно з України" (Grain from Ukraine) наразі вже акумульовано 100 млн доларів.
Наразі відомо, що Швеція, Швейцарія, Фінляндія та Литва нададуть додаткові кошти для допомоги населенню країн Африканського континенту.
Уряд Швеції надасть Україні ще понад 8,7 млн євро в рамках ініціативи на "Зерно з України" (Grain From Ukraine).
Про це повідомив Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон у Твіттері.
«Радий оголосити, що Швеція надасть ще 100 млн шведських крон (понад 8,7 млн євро) на реалізацію ініціативи "Зерно з України" через Всесвітню продовольчу програму. Україна продовжує робити свій внесок у глобальну продовольчу безпеку попри те, що росія продовжує свою агресивну війну», – йдеться у дописі.
Австрія виділить ще 3,8 млн євро на ініціативу "Зерно з України" (Grain From Ukraine).
Про це повідомляється на сторінці МЗС Австрії у Твіттері.
"Австрія підтверджує, що продовольство ніколи не повинно бути зброєю та зобов’язується виділити ще 3,8 млн євро на ініціативу "Grain From Ukraine", щоб зробити свій внесок у глобальну продовольчу безпеку", - йдеться у повідомленні.
Швейцарія виділить 3 млн франків (понад 3 млн євро) Всесвітній продовольчій програмі, яка реалізує ініціативу "Зерно з України".
Про це повідомило посольство Швейцарії в Україні у Твіттері.
"Під час саміту з продовольчої безпеки в Києві президент Швейцарії Ален Берсе оголосив, що Швейцарія зробить свій внесок у допомогу постраждалим, перерахувавши 3 мільйони франків до Всесвітньої продовольчої програми", - йдеться у повідомленні.
Литва в рамках ініціативи «Зерно з України» до кінця року виділить 2 млн євро, а також готова підвищити транзитні спроможності балтійських портів для українського експорту.
Про це заявила Прем’єр-міністром Литви Інгріда Шимоніте на спільній з Президентами України та Швейцарії прес-конференції у Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Я рада бачити, скільки було досягнуто за рік з моменту започаткування програми «Зерно з України». Це демонструє, що Україна продовжує і буде продовжувати годувати весь світ. Литва долучалася до цієї ініціативи минулого року, і сьогодні ми виділяємо додатково 2 млн євро, які надійдуть в Україну до кінця цього року», - сказала Шимоніте.
Вона також зауважила, що росія намагається використати ситуацію в Чорному морі, щоб перешкодити експорту українського зерна та домогтися скасування санкцій.
«Але це не спрацює. Ми відпрацьовуємо альтернативні шляхи експорту зерна, зокрема, «Шляхи солідарності», а також нові зернові коридори. Ми будемо готові підвищити транзитні спроможності наших портів для українського експорту, і це створить ще одну можливість – коридор через Балтійське море для експорту українських продуктів, незважаючи на спроби росії», - зазначила прем’єрка Литви.
Фінляндія надасть Україні три мільйони євро на підтримку продовольчої безпеки
Фінляндія виділить 3 мільйони євро додаткової підтримки для покращення продовольчої безпеки в Україні. Зокрема кошти будуть спрямовані на підтримку експорту зерна і на допомогу в розмінуванні сіл.
Про це повідомляє МЗС Фінляндії.
2 мільйони євро з наданого фінансування будуть виділені як гуманітарна допомога для ініціативи «Зерно з України», що реалізується ВПП. Раніше Фінляндія вже надала підтримку українському експорту зерна на суму 11,5 млн євро.
Фінляндія також підтримує розмінування в Україні, щоб допомогти фермерам відновити свої землі для обробітку.
Програму підготували у співпраці з українським урядом.
У фінському МЗС зазначають, що загальний внесок Фінляндії в гуманітарне розмінування в Україні з початку російської війни становить приблизно 8,25 млн євро.
Як повідомлялося, Чорноморським гуманітарним коридором, безпеку якого забезпечують Військово-морські сили ЗСУ, станом на 24 листопада вже пройшли 153 цивільні судна, які перевезли 5,6 млн тонн зерна й інших вантажів.
ІЦ УАК