09.07.2024 12:57

Індекс продовольчих цін ФАО у червні: зниження котирувань зернових нівелювало зростання цін на олію, цукор і молочну продукцію

версія для друку
09.07.2024 12:57

Індекс цін на продовольство ФАО (FFPI) у червні 2024 року становив 120,6 пункту, не змінившись порівняно з переглянутим показником за травень, оскільки зниження індексу цін на зернові компенсувало підвищення індексів цін на рослинні олії, цукор і молочні продукти, при цьому індекс м'яса майже не змінився.

Після такої стабілізації після трьох послідовних місячних підйомів, FFPI залишився на 2,1% нижчим за відповідне значення рік тому та на 24,8% нижче свого піка у 160,3 пункту, досягнутого в березні 2022 року.

Середнє значення індексу цін на зернові ФАО становило 115,2 пункту в червні, що на 3,5 пункту (3%) менше за показник травня, і на 11,4 пункту (9%) менше у порівнянні з червнем 2023 року. Порівняно з травнем світові експортні ціни на всі основні зернові культури знизилися.

Зниження цін на пшеницю здебільшого відображало сезонний тиск від поточних жнив у північній півкулі. Дещо покращені перспективи виробництва в деяких основних країнах-експортерах, включаючи Казахстан та Україну, разом із впровадженням тимчасової заборони на імпорт з боку Туреччини також сприяли пом'якшенню цінового тону.

Експортні ціни на кукурудзу також впали в червні, оскільки збиральна кампанія в Аргентині та Бразилії прогресувала, до того ж очікується, що виробництво в обох країнах буде більшим, ніж передбачалося раніше. Крім того, більші, ніж очікувалося раніше, посівні площі кукурудзи в Сполучених Штатах Америки разом із загалом хорошими умовами врожаю також сприяли зниженню ціни.

Серед інших фуражних зернових також у червні знизилися світові ціни на ячмінь і сорго.

Індекс цін ФАО на всі види рису помірно знизився у червні, що значною мірою відображає загалом спокійну торгівельну діяльність.

 

Середнє значення індексу цін на рослинні олії ФАО становило 131,8 пункту в червні, що на 4 пункти (3,1%) більше, ніж у травні, і є найвищим показником з березня 2023 року. Підвищення відбулося завдяки вищим котируванням пальмової, соєвої та соняшникової олії, водночас ціни на ріпакову олію залишилися практично незмінними.

Після падіння протягом двох місяців поспіль міжнародні ціни на пальмову олію відновилися в червні, головним чином завдяки пожвавленню світового імпортного попиту через підвищення цінової конкурентоспроможності.

Водночас світові ціни на соєву та соняшникову олію продовжували зростати, що підкріплювалося, відповідно, стабільним попитом з боку сектору біопалива в Америках і зменшенням експортних можливостей у Чорноморському регіоні.

Що стосується ріпакової олії, міжнародні ціни залишалися практично стабільними в червні, але помітно перевищували рівень минулого року на тлі погіршення глобальних прогнозів пропозиції на сезон 2024/25.

 

Середнє значення індексу цін на молочні продукти ФАО у червні становило 127,8 пункту, що на 1,5 пункту (1,2%) більше, ніж у травні, і на 7,9 пункту (6,6%) більше відповідного значення минулого року.

У червні міжнародні котирування цін на вершкове масло зросли до 2-річного максимуму, що спричинено зростанням глобального попиту на спотові поставки на тлі значних обсягів роздрібних продажів і сезонного зменшення поставок молока у Зх. Європі. На ціни вершкового масла також вплинули низькі запаси в Океанії, які збіглися з найнижчим показником виробництва молока в регіоні.

Ціни на сухе знежирене молоко зросли, головним чином відображаючи стабільний імпорт зі Сх. Азії та дещо вищі внутрішні продажі в Зх. Європі.

Світові ціни на сухе цільне молоко дещо зросли в червні через твердий імпортний попит і сезонне зниження виробництва молока в Океанії.

Навпаки, ціни на сир незначно знизилися, в основному через уповільнення глобального імпортного попиту на спотові постачання.

 

Середнє значення індексу цін на м’ясо ФАО у червні склало 116,9 пункту, практично не змінившись порівняно з травнем, що на 2,1 пункту (1,8%) нижче відповідного значення рік тому. Зниження міжнародних цін на м’ясо птиці було майже нівельовано помірним або незначним підвищенням цін на баранину, свинину та яловичину.

Зниження цін на м'ясо птиці в основному пов'язане з надмірною пропозицією від деяких провідних країн-виробників.

Навпаки, ціни на баранину значно зросли через збереження високого імпортного попиту та попри значні експортні поставки, оскільки фермери почали забій поголів'я у зв'язку із надзвичайно посушливими умовами в деяких частинах Австралії.

Тим часом міжнародні ціни на свинину дещо зросли завдяки стабільним темпам імпорту, що додатково підкріплюється сезонним збільшенням внутрішніх продажів, особливо в Північній Америці.

Світові ціни на яловичину залишалися загалом стабільними, відображаючи у цілому хорошу збалансованість глобального попиту та пропозиції.

 

Середнє значення індексу цін на цукор ФАО становило 119,4 пункту в червні, що на 2,3 пункту (1,9%) більше, ніж у травні після трьох послідовних місячних падінь, але все ще нижче на 32,8 пункту (21,6%) від свого значення у червні минулого року.

Збільшення в червні в основному було викликано нижчими, ніж очікувалося, результатами збору врожаю в травні в Бразилії, що посилило занепокоєння щодо потенційного впливу тривалих сухих погодних умов на виробництво цукру в найближчі місяці. Нерегулярні мусонні дощі в Індії, а також перегляд прогнозів врожайності в ЄС у бік зниження також сприяли загальному зростанню світових цін на цукор, яке було частково компенсовано ослабленням курсу бразильського реала щодо долара США.

ІЦ УАК за матеріалами ФАО


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування