25.04.2024 16:05

Імпорт зерна з росії до Литви припинено, але транзит зростає

версія для друку
25.04.2024 16:05

Посилення контролю за імпортом зерна до Литви з росії та Білорусі майже зупинило імпорт зерна, але його транзит на інші ринки Європейського Союзу значно зріс, повідомляє Державна продовольча та ветеринарна служба (SFVS) Литви, яка перевіряє ці товари.

"Після 18 березня ми спостерігаємо зниження імпорту з росії та Білорусі до Литви на 95%, але ми спостерігаємо (збільшення, - ред.) імпорту до Литви для імпорту в інші країни ЄС", - сказала інформаційному агентству «Baltic News Service» (BNS) директор служби Аудроне Мікалаускієне.

З 18 березня SFVS перевіряє кожен вагон і транспортний засіб із зерном, ввезеним із країн високого ризику – росії та окупованих нею регіонів та Білорусі, перевіряє походження зерна та, як і раніше, перевіряє, чи немає домішок, заборонених у Євросоюзі, у партіях зерна, призначених для ринку ЄС.

За словами Мікалаускене, з 1 січня по 18 березня через Литву на ринки Німеччини, Данії, Франції, Бельгії, Чехії й інших країн ЄС було перевезено 184 партії зерна, а з 18 березня по 16 квітня – 317 партій.

"Це означає, що кількість постачань до інших країн ЄС з росії та Білорусі через Литву зросла майже вдвічі", - сказала Мікалаускене.

За даними відомства, до 18 березня до Литви на імпорт відправляли в середньому 20-25 партій російських або білоруських кормів на день.

За перший місяць посилених перевірок було перевірено 38 вантажівок, які перевозили 1068 тонн кормів з росії та Білорусі. Три партії були пропущені, решта ще проходять лабораторні дослідження. Минулого тижня не було знайдено жодної партії кормів, призначених для литовського ринку.

Крім того, з 18 березня до Литви не ввозять російське та білоруське зерно та продукти його переробки для кінцевого споживання. Ще шість вантажівок з кормами з росії та 15 з Білорусі були розвернуті на кордоні через невідповідність документів.

У SFVS також вказали, що 28 з 38 постачань за останній місяць були імпортовані компанією Pasaru eksportas ir importas (Експорт та імпорт кормів), решта – компанією з торгівлі органічними добривами та зерном Ekofarm, компанією з торгівлі пелетами Rokjus, постачальником сировини виробникам продуктів харчування Lavisos koncernas і компанією з постачання сільськогосподарської сировини Imlitex agro.

За даними BNS, до введення обмежень більшу частину російських і білоруських кормів завозили та завантажували на судна клайпедські підприємства - компанія морських вантажоперевезень "Bega" і портова компанія "Dognus".

Глава Bega Лаймонас Рімкус розповів BNS, що Bega наразі не імпортує зерно і тому не платить за ветеринарні перевірки товарів.

"Наша діяльність (посилення ветеринарних перевірок зерна, - ред.) абсолютно не впливає на наш бізнес, тому що ми не імпортуємо, ми не трейдери", - сказав Рімкус.

"Я не бачу жодних змін. Знаю, що в латвійських портах було дуже інтенсивне, кількаразове збільшення цих обсягів", - сказав глава Bega, відповідаючи на запитання, чи почала компанія після 18 березня відвантажувати більше російського зерна для ринків ЄС.

Тим часом глава Dognus Арунас Васіляускас відмовився коментувати BNS діяльність компанії.

За даними SFVS, у період з 18 березня по 16 квітня з росії та Білорусі до країн ЄС через Литву було ввезено 292 партії зерна загальною вагою 18 тис. тонн, ветеринарний контроль 97% партій був оплачений компанією Bega.

Мікалаускене наголосила, що лише минулого тижня через порт Клайпеда було перевезено 25 партій зерна, призначеного для німецького ринку.

За інформацією, наданою Державним агентством даних BNS, у січні-лютому з росії до Литви було імпортовано лише близько 12,2 тис. т кукурудзи на суму 1,95 млн євро.

За оцінками відомства, торік з росії було імпортовано 30,12 тис. т російської кукурудзи на суму 7,77 млн євро, 6,19 тис. т гречки, сорго й інших зернових культур на суму 2,76 млн євро, а також 1,53 тис. т білоруської пшениці та месліну (суміш жита та пшениці – ред.) на суму 355,4 тис. євро.

Нагадаємо, у березні Європейська комісія (ЄК) запропонувала максимальні імпортні тарифи на зернові, олійні культури та продукти їх переробки, включаючи пшеницю, кукурудзу та соняшниковий шрот, в надії зупинити потік російської сільськогосподарської продукції на ринок ЄС.

Тоді Литва, а також Латвія, Естонія, Польща та Чехія закликали ЄК повністю заборонити імпорт російського та білоруського зерна до ЄС.

За даними ЄК, минулого року з росії та Білорусі до ЄС було імпортовано 4,8 млн тонн зерна на суму €1,5 млрд.

ІЦ УАК за матеріалами lrt.lt

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування