Попит на олію в ЄС значно знизився, а імпорт упав на 21% у річному обчисленні в 2024/25 МР (липень-червень) станом на 24 листопада, згідно з даними Європейської комісії. Навпаки, зростання імпорту олійних культур у блок свідчить про зміну торгових преференцій ЄС.
Про це йдеться у матеріалі S&P Global Platts, повідомляє УкрАгроКонсалт.
Імпорт соєвої олії в ЄС впав на 66% у річному обчисленні, у той час як імпорт ріпакової та соняшникової олії скоротився на 50% та 19% відповідно. Імпорт пальмової олії впав на 18% у річному обчисленні,
Скорочення імпорту соєвої олії було компенсовано зростанням імпорту сої та соєвого шроту, при цьому імпорт олії було замінено на ріпак та насіння соняшника.
ЄС є «традиційним чистим експортером соєвої олії», тому зниження його імпорту не вплине, на думку ЄК. Крім того, імпорт сої цього року на 7% вищий, ніж за аналогічний період минулого року.
“Оскільки ці соєві боби подрібнюватимуться, вони дадуть додаткові обсяги соєвої олії”, – заявили в ЄК. Те саме стосується насіння ріпаку та соняшника.
Загальний обсяг імпорту олійних культур до ЄС у 2024–2025 МР зріс на 8% порівняно з минулим роком.
росія та білорусь були традиційними постачальниками ріпакової олії в ЄС. Проте ЄК заявила, що з 1 липня 2024 року вводяться додаткові мита на російські та білоруські олійні культури, що знижує імпорт ріпакової олії до ЄС.
Вищі ціни на соняшникову олію, яка пропонувалася за вищою ціною, ніж соєва олія, призвели до зниження попиту на неї, внаслідок чого імпорт скоротився.
“Після пандемічний стрибок цін на соняшникову олію не призводить до споживчого попиту”, – сказало джерело в торгівлі. «Крім того, ціни на соняшникову олію вищі, ніж на ріпакову та соєву».
Історично пальмова олія, найдешевша рослинна олія, почала продаватися за цінами, порівнянними з цінами на масло, що заміщають, — соєва, соняшникова і ріпакова. Така волатильність цін на олію призвела до переходу на олійні культури.
Імпорт олійних та олій ЄС, 1 липня – 24 листопада, 2024 (МТ)
Імпорт ріпакового та соняшникового шроту до ЄС знизився на 55% та 18% відповідно цього року станом на 24 листопада порівняно з тим самим періодом минулого року. У той час, як імпорт соєвого шроту зріс на 25% до 7,64 млн. тонн, що призвело до зростання загального імпорту шроту на 14%.
Традиційно в ЄС спостерігається дефіцит рослинного білка для тваринницького сектора, і соєвий білок у цьому відношенні особливо цінується; однак, залежно від цінової конкурентоспроможності та доступності інші джерела білка, такі як соняшниковий та ріпаковий шрот, також широко імпортуються.
ЄС імпортує більшу частину соняшникового шроту з України та росії, а ріпакового шроту – з росії та білорусі.
«Цього сезону в Україні спостерігалося зниження пропозиції соняшникового шроту через менші початкові запаси та зниження виробництва, а імпорт російського соняшникового шроту оподатковувався додатковими митами; ті ж причини були і у випадку з ріпаковим шротом, оскільки імпорту з росії не було, а з білорусі його було дуже мало», – заявила Єврокомісія.
Це спонукало імпортерів шроту з ЄС до пошуку альтернативи — соєвого шроту.
ЄС є найбільшим у світі імпортером соєвого шроту та другим за величиною покупцем сої.
Невизначеність щодо впровадження EUDR
Невизначеність на ринку щодо реалізації правил боротьби з вирубуванням лісів (EUDR) також призвела до зміни торгових преференцій.
Європейські зацікавлені сторони вказують, що вони збільшили імпорт сої та соєвого шроту, щоб підготуватися до потенційних проблем із впровадженням EUDR з 30 грудня 2024 року, оскільки на ринку панувала невизначеність щодо того, як буде реалізовано це нове законодавство; тому користувачі воліють здійснювати попередні закупівлі, заявила ЄК.
Аналогічна ситуація склалася і з пальмовою олією: покупці все ще не впевнені, чи варто імпортувати її через правила сталого розвитку, повідомили джерела.
У жовтні ЄК запропонувала відкласти реалізацію правил боротьби з вирубкою лісів (EUDR) після того, як її глобальні партнери, а також європейські зацікавлені сторони висловили стурбованість щодо їхньої готовності дотримуватись додаткових вимог обачності в рамках режиму EUDR. Регулювання, яке раніше планувалося реалізувати у грудні 2024 року, пропонується відкласти на рік до грудня 2025 року.
“Комісія запропонувала відкласти реалізацію EUDR, і можливі деякі спрощення”, – заявив експерт Всесвітньої організації фермерів.
ІЦ УАК за матеріалами УкрАгроКонсалт