3 квітня 2025 року Європейський парламент проголосував на підтримку рішення з надання в ЄС еквівалентності системі сертифікації насіння олійних культур і буряків, яке виробляється в Україні.
Про це повідомляє Насіннєва асоціація України з посиланням на результати голосування.
Відповідне рішення прийнято на пленарному засіданні Європарламенту у Страсбурзі. За нього проголосувало 411 євродепутатів, 191 – проти, 13 – утрималися.
Згідно з ухваленим рішенням насіння соняшника, олійного ріпаку, сої та буряків отримає доступ до ринків ЄС.
Своїм рішенням Європейський парламент внесе зміни до Рішення Ради ЄС 2003/17/ЄС від 16 грудня 2002 р. щодо еквівалентності польових перевірок, проведених у третіх країнах щодо виробництва насіннєвих культур, та еквівалентності виробництва насіння у третіх країнах.
Законодавча ініціатива [COM(2024)0052 - C9-0026/2024 - 2024/0027(COD)] була спільною для Молдови й України. Вона стосується еквівалентності польового інспектування, що проводиться в цих країнах, щодо, зокрема, насіння кормових культур у Республіці Молдові та щодо еквівалентності насіння олійних культур і буряків, вироблених в Україні.
З осені 2020 року еквівалентність ЄС уже поширюється на насіння зернових, сорго та кукурудзи з України. Відповідно до проголосованого документа в Додатку 1 Рішення Ради ЄС 2003/17/ЄС буде оновлено інформацію про Україну. У переліку третіх країн, насіння з яких визнається еквівалентним до вимог ЄС, навпроти будуть зазначені нові культури, на які поширюється еквівалентність.
До культур, що визначені Директивою Ради 66/402/ЄЕС про реалізацію насіння злаків, будуть також додані культури з Директиви Ради 2002/54/ЄС року про реалізацію насіння буряка та з Директиви Ради 2002/57/ЄС про реалізацію насіння олійних і прядивних культур (тільки щодо Brassica napus, Glycine max і Helianthus annuus).
Наразі щодо законодавчої ініціативи має ще бути узгоджено ряд формальностей (так званий Трилог між представниками Європейського парламенту, Ради ЄС і Європейської комісії). Після чого документ буде опубліковано в Офіційному віснику ЄС.
Зміни наберуть чинності на 20-й день після офіційної публікації.
Як було зазначено у звіті Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій, AGRI, представленому Європейському Парламенту, зважаючи на потреби аграрного сектору у виробництві високоякісного насіння та важливості глобальної співпраці, пропозиція щодо надання еквівалентності насінню нових культур з України має сприяти торгівлі насінням, яке відповідає нормам ЄС.
ІЦ УАК за матеріалами Насіннєвої асоціації України
Додаток | Розмір |
---|---|
pv-10-2025-04-03-rcv_en.pdf | 604.81 КБ |