13.05.2022 10:33

Єврокомісія схвалила план, який допоможе Україні експортувати сільгосппродукцію - "Шляхи солідарності"

версія для друку
13.05.2022 10:33

В рамках солідарності ЄС з Україною Єврокомісія вчора, 12 травня, представила комплекс дій, які допоможуть Україні експортувати свою сільськогосподарську продукцію.

План представила європейський комісар з питань транспорту Адіна Велян.

"Після вторгнення РФії в Україну та блокади українських портів українське зерно та інші сільськогосподарські товари більше не можуть дістатися до місця призначення. Ситуація загрожує глобальній продовольчій безпеці й існує нагальна необхідність створення альтернативних логістичних маршрутів з використанням усіх відповідних видів транспорту", - зазначили в Єврокомісії.

Тож Європейська Комісія розробила план дій щодо створення «Шляхів солідарності», щоб Україна могла експортувати зерно, а також імпортувати необхідні їй товари, від гуманітарної допомоги до кормів для тварин та добрив.

Комісар з питань транспорту Адіна Велян сказала: «20 мільйонів тонн зерна потрібно вивезти з України менш ніж за три місяці, використовуючи інфраструктуру ЄС. Це гігантський виклик, тому важливо координувати та оптимізувати логістичні ланцюжки, встановлювати нові маршрути та уникати, наскільки це можливо, вузьких місць. Наші пропозиції стосуються невідкладних рішень, а також середньо- та довгострокових заходів для кращого поєднання та інтеграції інфраструктури України з інфраструктурою ЄС. Як для короткострокових, так і для довгострокових рішень ми будемо працювати з українською владою та в тісній співпраці, особливо з сусідніми державами-членами, які не пошкодували зусиль, щоб допомогти під час цієї кризи"

 

Термінові заходи для усунення вузьких місць у транспортній логістиці

У Комісії також зазначили, що попри блискавичні зусилля ЄС та його держав-членів щодо полегшення перетину кордону між Україною та ЄС, тисячі вагонів та вантажних автомобілів чекають дозволу з української сторони. Середній поточний час очікування вагонів становить 16 днів, при цьому на деяких кордонах - до 30 днів. Але більшість українського зерна все ще зберігається на елеваторах, і готове до експорту.

"Серед основних проблем - різні ширини залізничних колій: українські вагони не сумісні з більшістю залізничної мережі ЄС, тому більшість товарів потрібно переміщувати до вантажних автомобілів або вагонів, які відповідають стандартній колії ЄС. Цей процес трудомісткий, а перевантажувальних потужностей уздовж кордонів мало", - зазначили спеціалісти.

Для усунення цих перешкод та створення "шляхів солідарності" Єврокомісія разом з державами-членами та зацікавленими сторонами працюватиме над наступними пріоритетними діями у короткостроковій перспективі:

  • Додатковий вантажний рухомий склад, судна та вантажівки: Комісія закликає гравців ринку ЄС терміново знайти доступні додаткові транспортні засоби. Для того, щоб поєднати попит та пропозицію та встановити відповідні контакти, Єврокомісія створить логістичну платформу та просить держави-члени призначити відповідальних осіб та створити координаційні пункти на виділених «Смугах солідарності».
  • Пропускна здатність транспортних мереж та перевантажувальних терміналів: експортні перевезення української сільськогосподарської продукції мають бути пріоритетними, а керівники інфраструктури мають забезпечити залізничні слоти для цих експортних перевезень. Комісія також закликає гравців ринку терміново перевести мобільні зернові навантажувачі на відповідні прикордонні термінали для прискорення перевалки. Угода про автомобільний транспорт з Україною також усуне вузькі місця. Щоб заохотити транспортних операторів ЄС дозволити своїм транспортним засобам в'їзд в Україну, Комісія також вивчить варіанти збільшення фінансових гарантій.
  • Митні операції та інші інспекції: Комісія закликає національні органи влади застосовувати максимальну гнучкість і забезпечити адекватний персонал для прискорення процедур в пунктах перетину кордону.
  • Зберігання товарів на території ЄС: Комісія оцінить наявні потужності зберігання в ЄС та координуватиме свої дії з державами-членами, щоб допомогти із забезпеченням потужностей для тимчасового зберігання українських експортних товарів.

 

Покращення зв'язків між Україною та ЄС у середньостроковій перспективі

У середньостроковій і довгостроковій перспективі Європейська Комісія також працюватиме над збільшенням пропускної спроможності інфраструктури нових експортних коридорів та встановленням нових інфраструктурних зв'язків у рамках реконструкції України. Наступний раунд програми Connecting Europe Facility (CEF) передбачає, що конкурс пропозицій дозволять підтримати проекти, які покращать транспортне сполучення з Україною, зокрема залізничне сполучення та залізничні термінали.

На основі цього, Комісія вчора прийняла Рішення підписати угоду з Україною на високому рівні про оновлення карт Транс'європейської транспортної мережі (TEN-T), у рамках політики Комісії щодо розширення TEN-T у сусідніх країнах.

 

У вищому органі виконавчої влади Європейського Союзу нагадали, що за звичайних обставин 75% виробленої зернової продукції в Україні експортується, генеруючи при цьому близько 20% національної річної експортної виручки. До війни на українські чорноморські порти припадало 90% експорту зернових та олійних культур. Близько третини експорту припадає на Європу, Китай і Африку відповідно.

 

"План дій щодо шляхів солідарності Між Україною та ЄС для сприяння експорту сільськогосподарської продукції та двосторонньої торгівлі України з ЄС" та "Рішення Комісії про підписання Угоди високого рівня між Європейським Союзом та Україною щодо індикативних карт транс'європейської транспортної мережі в Україні" у форматі PDF можна переглянути англійською мовою на сайті Комісії.

 

 

ІЦ УАК за матеріалами Європейської Комісії

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування