13.05.2024 15:59

ЄС продовжив торговельну підтримку Україні ще на рік

версія для друку
13.05.2024 15:59

Призупинення імпортних мит і квот на український експорт до Європейського Союзу буде продовжено ще на рік після сьогоднішнього ухвалення Радою ЄС та голосування 23 квітня в Європарламенті. Таким чином, ЄС ще раз виконує своє зобов’язання підтримувати Україну стільки, скільки це буде потрібно.

Ці так звані автономні торговельні заходи (АТЗ) діють із червня 2022 року та є ключовим елементом непохитної підтримки України з боку ЄС, надаючи рятувальний круг для економіки країни через доступ до ринку ЄС.

Ці заходи також враховують занепокоєння зацікавлених сторін ЄС. З цією метою – і враховуючи значне зростання імпорту деяких сільськогосподарських продуктів з України до ЄС у 2022 та 2023 роках – оновлені АТЗ містять посилений захисний механізм. Це дозволяє швидко вжити заходів для виправлення ситуації у випадку значних збоїв на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох держав-членів.

Крім того, "екстрене гальмування" застосовується до яєць, птиці, цукру, вівса, кукурудзи, круп і меду, яке буде автоматично спрацьовувати, якщо обсяги імпорту досягнуть середньорічного імпорту, зафіксованого в період з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року.

Тепер, коли ATЗ прийнято, Комісія також вживає необхідних кроків шляхом консультацій з Україною відповідно до статті 29 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, щоб домовитися про довгострокову взаємну тарифну лібералізацію. Цей процес має на меті забезпечити економічну визначеність і стабільну основу для торгівлі як для України, так і для ЄС, а також для фермерів і бізнесу. Це також стане важливим кроком вперед для відбудови та подальшої інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС, кінцевою метою якого є забезпечення майбутнього вступу країни до Союзу.

 

"З огляду на руйнування, спричинені неспровокованою агресивною війною росії, ці оновлені АТЗ є життєво важливою підтримкою для української економіки. Вони забезпечать безперебійний рух українських товарів, а також візьмуть до уваги проблеми агропродовольчого сектору ЄС. Завдяки прибуткам, отриманим від українського експорту до та через ЄС, Україна матиме більше фінансових засобів, щоб виграти цю війну, і буде в більш сильній позиції для відновлення після неї", - зазначив Валдіс Домбровскіс, Виконавчий віце-президент і Комісар з питань торгівлі.

Денис Шмигаль, Прем‘єр-міністр України також відреагував на цю подію: "ЄС остаточно схвалив «торговельний безвіз» для України. Це безмитна та безквотна торгівля ще на рік.

Важлива підтримка для наших виробників, експорту та економіки.

Продовжуємо інтеграцію до ЄС в прискореному темпі".

 

Нові АТЗ набудуть чинності 6 червня після закінчення чинного режиму 5 червня 2024 року. Вони діятимуть до 5 червня 2025 року.

 

Нагадаємо, АТЗ, які діють з 4 червня 2022 року, мали явний позитивний вплив на торгівлю України з ЄС. Заходи сприяють полегшенню важкої ситуації, в якій опинилися українські виробники та експортери внаслідок неспровокованої та невиправданої агресивної війни з боку росії. Разом із «Шляхами солідарності» АТЗ забезпечили стабільність торговельних потоків з України до ЄС у 2022 та 2023 роках, незважаючи на серйозні збої, спричинені війною, та загальну тенденцію до зменшення торгівлі України в цілому. Імпорт ЄС з України становив 22,8 млрд євро у 2023 році порівняно з довоєнним рівнем у 24 млрд євро у 2021 році.

 

ІЦ УАК за матеріалами ЄК і ТГ-каналу Прем‘єр-міністра України Дениса Шмигаля

 

ДодатокРозмір
Обсяги, зазначені в статті 4 параграфі 7 АТЗ.pdf91.94 КБ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування