10.12.2014 09:51

“Гречана епопея” 2.0

версія для друку
10.12.2014 09:51

“Гречана епопея” 2.0 розпочалася в Україні цього року з периферії, у окремих областях, на початку листопада, за останній тиждень у роздрібній мережі Києва гречана крупа подорожчала на 2 грн./кг (на 16 %), а вже 8 грудня ціна тут сягнула 12-20 грн/кг. Що ж спричинило такий різкий ріст цін на цей популярний продукт?

Чи буде він дорожчати далі? Та чи втримається “гречаний” баланс до нового врожаю?

Слід зазначити, що гречка в Україні є товаром переважно внутрішнього ужитку, тому цінова кон’юнктура на неї залежить від посівних площ, валового збору та перехідних залишків, саме в Україні.

Динаміка вирощування гречки в Україні

Починаючи з 2005 року, посівні площі цієї культури в Україні поступово зменшувались і, як наслідок, у 2010/2011 маркетинговому році у нас “відбувся“ дефіцит гречки із відповідним зростанням цін.

Матеріал до теми: С.Стоянов: "Про гречану "епопею" (замість TV-інтерв’ю).

Після цього, у 2011 році посівні площі зросли аж на 45 % до 311 тис. га, що призвело до зростання валового збору більш ніж удвічі (282 тис. тонн).

Подібна ситуація складалася й у 2012 році. Тому дворічне зростання пропозиції значно знизило ціни на гречку в Україні і її вирощування у нас стало збитковим (рівень рентабельності становив -1,3%), що  призвело до зменшення посівних площ у 2014 році до критичного рівня.

За даними ДержСтату посівна площа гречки в Україні під урожай 2014 року становила 137 тис. га, що на 27 % менше попереднього року (189 тис. га). Також, за оперативною інформацією, у 2014 році валовий збір гречки склав усього близько 135 тис. тонн, що майже на 25 % менше, ніж у 2013 році.

Важливим фактором, що впливає на формування ціни на гречку в Україні, є обсяг її перехідних залишків на підприємствах, які займаються зберіганням та переробкою зернових (табл. 1).

Таблиця 1

Залишки гречки на підприємствах, що займаються зберіганням та переробкою, тис. тн

Як зазначалося раніше, “гречана” криза 2010-2011 рр. стала наслідком суттєвого зниження запасів цієї крупи в Україні (до 0,6 тис.тн). Після цього в Україні збільшилися площі посівів і, відповідно, зросли запаси гречки.

З аналізу даних табл.1 видно, що теперішнє зростання ціни на гречану крупу було невідворотнім, оскільки її запаси станом на 1 серпня ц.р. були найменшими. Навіть зараз є підстави очікувати поступового підвищення цін на гречану крупу до  початку наступного маркетингового року, коли надходитиме зерно нового врожаю.

Слід також враховувати підвищення цін на енергоресурси, від яких напряму залежить ціна тієї ж крупи на полицях магазинів, бо через це зростає і собівартість готової продукції.

Ще одним, не менш важливим, фактором  здорожчання гречаної крупи, є девальвація національної валюти, оскільки купівельна спроможність населення через це впала і споживачі обирають більш дешеву вітчизняну продукцію. Так, наприклад, подорожчання рисової, як правило імпортної, крупи змусило їх купувати більше вітчизняної гречаної, тому що обидва ці товари є взаємозамінними у раціоні харчування українців.

Зовнішня торгівля з України гречаною крупою (близько 1 тис.тн) є досить незначною у загальному обсязі експорту крупів. Водночас, за 9 місяців 2014 року до України було імпортовано майже 9 тис. тн гречаної крупи. І увесь цей обсяг  увезено… з Російської Федерації, фактично під час війни,  тоді як там також спостерігається значний дефіцит гречки та стрімке зростання цін на неї.

При цьому вартість імпортної російської гречки за 9 міс. ц.р. склала $253/тн, а українська “поїхала” до Європи за… $530/тн.

Таблиця 2

Динаміка зовнішньої торгівлі України гречаною крупою в 2011-2014 рр, тн

Насамкінець слід зазначити, що внутрішній ринок гречки в Україні у даний час є достатньо насиченим, передумови для виникнення дефіциту на ньому відсутні. Невелике і поступове зростання ціни є обґрунтованим, а все інше, що може відбуватися – спекуляція з боку виробників або ж власників магазинів, яку спричиняють самі ж покупці своїми ажіотажними закупівлями.

Аналітичний департамент УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування