За словами Ярослава Блюма, директора Інституту харчової біотехнології та геноміки НАНУ, використання аграріями у сівозміні 50% ГМ-рослин підвищить урожайність на 3–15%, зменшить витрати на пестициди й загалом по Україні прибуток фермерських господарств зросте на $140–315 млн.
Науковці інституту проводили дослідження «Потенційний економічний та екологічний ефект від впровадження сучасних ГМ-культур у сільськогосподарське виробництво в Україні». Базуючись на даних цього дослідження, британська компанія зробила відповідні розрахунки. Проведена оцінка економічної вигоди їх вирощування в Україні за умови адаптації при 50% зайнятих площ цими культурами і 100 %. Вигода виходить до півмільярда доларів.
«Треба розуміти: що органічна продукція, що ГМО — це бізнес. І коли споживачу говорять, що певні компанії, лобіюючи свої інтереси погані, а інші хороші — це неправда. З обох сторін йде боротьба. Проти ГМО значною мірою виступають хімічні компанії, які борються руками тих же громадських організацій. У нормальній економіці має бути конкуренція. Право споживача — обирати. Треба, щоб і те, і те було безпечне. І головне: краща якість за нижчої ціни», — повідомив Ярослав Блюм.
Разом з тим, за різними оцінками в Україні вирощують 80% ГМ-сої, та 10% ГМ-кукурудзи. Ярослав Блюм з такими високими показниками не погоджується, проте наявності ГМ-сортів у сівозміні українських аграріїв не виключає.
«Не хочу брати на себе відповідальність називати точні цифри, тому що треба мати фактаж. 80% — це значно більше, ніж я чув від колег. Думаю, реалістична оцінка ринку ГМ-сої в Україні — 10%», — додає директор Інституту харчової біотехнології та геноміки НАНУ.
ІЦ УАК за матеріалами superagronom