29.06.2023 09:01

Генеральний директор УАК взяв участь у Milky Forum

версія для друку
29.06.2023 09:01

27 червня у Києві відбувся Milky Forum - захід про маркетинг і збут молочних продуктів. Ключовою темою цього року була "Як вижити переробному бізнесу під час війни та закласти підвалини для подальшого розвитку?".

Генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль долучився у якості спікера до дискусії щодо проблем і перспектив розвитку молокопродуктового підкомплексу. Експерт виступав у сесії "Законодавчі та нормативні нововведення".

 

Павло Коваль погодився з більшістю тез, які прозвучали на заході. Однак, експерт зазначив, що колеги не згадали про важливість створення стратегії у молочній галузі.

"А що ці всі питання об'єднує? - Так це ж якраз і є стратегія.

От дивіться, що в нас відбувається? Ми багато років намагаємось у галузі смикнути за якусь одну ниточку. Давайте ПДВ порухаємо.

Спробували 14 процентів. Чим скінчилось - Гетманцев вибачався та казав, треба відміняти все це тощо.

Тепер кажуть, давайте про дотації поговоримо. А кому дотації - на корову? Корпоративному сектору чи в сімейні ферми?

От уявіть, що всі ці запропоновані зараз законопроекти прийняли, а для чого це було?", - вступив у дискусію ген. директор УАК.

Він також зазначив, що нещодавно брав участь на подібному заході, де обговорювали ті ж молочні питання. На захід були запрошені і польські колеги.

Павло Коваль повідомив, що українські експерти стали аналізувати молочний ринок порівнюючи з поляками, які є нашими конкурентами: а чому молочна галузь у них така успішна - вони 3 в Європі виробники молока; І чому вони так швидко стали лідерами?

І як зазначає генеральний директор УАК, одна представниця Польщі одним реченням відповіла на всі ці питання: "Знаєте, ми відштовхуємось з усіма нашими рішеннями від національної стратегії розвитку молокопродуктового підкомплексу Польщі".

"Мені різало слух, коли хтось з доповідачів сказав, що кожна країна опирається на законопроекти та закони. Та ні, друзі, кожна країна готує закони під якусь стратегію, опирається на фундамент.

Нам потрібно стратегічно визначитись, куди ми будемо рухати базові підкомплекси. В нас їх не так і багато, до речі. Традиційно у нас було 3 стратегічні підкомплекси. Це - зерновий, молочний і м'ясний. Тож вони для нас не нові.

Ми дуже хороші мали результати. Нам потрібно до цього старого повернутись і перезапустити ці всі галузі після перемоги", - зазначив Павло Коваль.

Керівник УАК згадав, як на одній із робочих груп з розвитку молочної галузі на майданчику Мінагрополітики кілька років тому ним було запропоновано написати стратегію розвитку галузі.

Стратегії, як ми розуміємо, нема досі. Однак, колеги підготували дорожню карту.

"Але яку дорожню карту? - Розвитку молочного скотарства.

Якого скотарства? - У корпоративному секторі.

Тобто пообрубували шматки. А де ж переробка? Де сімейні ферми із приватним сектором?

Кажуть, у приватному секторі молоко - не якісне. Тіньовий ринок звідти йде, і ще ряд проблем є.

Але, як неякісне, так не працювати над якістю, а просто знищити приватний сектор? Ну це ж не підхід", - продовжив свою думку Павло Коваль.

Експерт запропонував думати стратегічно і комплексно, та готувати той документ, на який зіпремося, від якого можна буде відштовхуватись з галузевими зборами й іншими пропозиціями.

"Ці закони, які готуються і вкидаються - це така, знаєте, рвана логіка аграрної політики України. Немає у нас цілісної політики.

Я приблизно півроку назад намагався оцінити ефективність і результативність аграрної політики України, й у Брюсселі доповідав з цього приводу.

Європейські політики запитали, а що ж ми взяли набір якихось рішень. Так, а у нас і нема виписаної в один документ аграрної політики, як у ЄС, на 7 років.

А от коли ми вже кандидати в члени, то мають бути такі підходи, та потрібно буде думати, і Міністерству в тому числі, як це все робити", - зазначив Павло Коваль, генеральний директор УАК.

Коваль також згадав про ще одну важливу проблему, яка не сприяє розвитку молочної галузі. Проблема полягає у тому, що переробники з виробниками не можуть об'єднатися. А якщо додати сюди ще рітейл, то домовитися буде ще важче.

За його словами, якщо гравці ринку не об'єднаються і не домовляться, то ми не зможемо говорити про перемогу та розвиток галузі.

На думку Павла Коваля, держава тут може відіграти свою роль і допомогти врегулювати відносини.

"Я не згодний, що тут держава не потрібна. Так, вона за нас все не зробить. Але вона зробить свою роботу.

Ніхто ж не забороняє готувати, ініціювати з низів, з бізнесу, драфти та стратегії, а потім - обговорювати, і все ж таки - затверджувати та реалізовувати.

Тому що закони приймає держава. Хочемо ми цього чи ні.", - підсумував Павло Коваль.

 

Переглянути виступ генерального директора Української аграрної конфедерації Павла Коваля можна за посиланням

 

ІЦ УАК

 

 

 

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування