20.11.2017 12:44

ФАО радить внести зміни до законопроекту про консолідацію земель

версія для друку
20.11.2017 12:44

За підтримки міжнародних організацій та проектів Україна перебуває на заключній стадії підготовки законодавства, що необхідне для відкриття ринку сільгоспземель. У рамках цього процесу ФАО допомагає у розробці проекту закону про консолідацію земель.

Про це повідомляє прес-служба організації.

Так, ФАО надала Мінагрополітики та Держгеокадастру свої висновки щодо оцінки правової бази про консолідацію земель в Україні та проекту закону про консолідацію земель, що було сформовано Держгеокадастром. Звіт включає правову оцінку проекту закону та рекомендації ФАО стосовно перегляду поточного проекту.

«ФАО рекомендує повністю адаптувати нове законодавство до Добровільних керівних принципів з питань володіння та користування земельними, рибними та лісовими ресурсами в контексті національної продовольчої безпеки та найкращого міжнародного досвіду», ― зазначила фахівець з юридичних питань ФАО Маргрет Відар, яка працювала над звітом.

«Оцінка ФАО полягає в тому, що поточний законопроект не відповідає даним принципам», ― наголосила вона.

Уряд України розглядає консолідацію земель як важливий інструмент для усунення фрагментації земель, яка, як очікується, набере нових обертів після відкриття ринку сільськогосподарських земель.

«Дані по техніко-економічним обґрунтуванням землеустрою, що проводяться в рамках проекту ФАО у Фастівському та Білозерському районах, підтверджують, що результатом відкриття земельного ринку буде збільшена фрагментація як у володінні землею, так і у землекористуванні», ― сказав фахівець ФАО із питань землеустрою Мортен Хартвігсен.

«Однак зрозуміло, що в перші роки після відкриття ринку землі проекти консолідації земель не зможуть встигнути за темпами росту фрагментації», ― додав він.

Законопроект про консолідацію земель передбачає консолідацію земель в Україні як на добровільній основі, так і мажоритарній, коли більшість учасників можуть прийняти рішення про реалізацію проекту, навіть якщо меншість не погоджується. ФАО, навпаки, рекомендує, щоб консолідація земель проводилася виключно на основі добровільного підходу, принаймні, для початку.

«Якщо Україна вирішить прийняти закон з положеннями про консолідацію земель на основі більшості, ФАО чітко рекомендує встановити належні гарантії безпосередньо в рамках закону, щоб забезпечити повагу і захист законних прав володіння та користування землею. Законопроект потрібно адаптувати до провідної міжнародної практики у питаннях консолідації земель на основі більшості з гарантіями, які захищають власників землі і користувачів, які можуть не захотіти брати участь у проекті», ― наголосила Відар.

Іншим важливим пунктом у звіті є прозорість процесу прийняття рішень. ФАО рекомендує включити в проект закону положення, що регулюють створення та функціонування директивних органів в проектах консолідації земель.

Окрім того, ФАО рекомендує, щоб консолідація земель здійснювалася в рамках більш широкої програми з планування розвитку громад.

«У даному форматі законопроект фокусує свою увагу виключно на зміні форми власності на землю і зміні землекористування. В ідеалі консолідація земель повинна супроводжуватися підготовкою планів розвитку громади ― разом з місцевим населенням і урядом. Це повинен бути інклюзивний процес, коли всі говорять», ― підсумував Хартвіксен.

ІЦ УАК за матріалами Agravery 


Найбільша проблема АПК сьогодні - це :
Інші опитування