27.04.2018 14:14

Експортна стратегія України: проблеми і значення логістики

версія для друку
27.04.2018 14:14

Україна посідає провідні позиції з експорту зерна та олії. Як надалі нарощувати аграрний потенціал? Відповіді шукали представники агробізнесу, логістичних компаній, груп підтримки реформ відповідних міністерств, громадських асоціацій, аналітики, науковці, освітянипід час проведення  круглого столу «Експортна стратегія України: проблеми і значення логістики», що відбувся 25 квітня 2018 з ініціативи та організації ВГО «Українська аграрна конфедерація», кафедри комерційної діяльності і логістики та Інституту агробізнесу КНЕУ імені Вадима Гетьмана. 

«Вагома складова витрат у структурі собівартості – транспортні, - наголосив народний депутат України, голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, президент  ВГО «Українська  аграрна конфедерація» Леонід Козаченко. - Так,  для перевезення продукції  на залізниці потрібно 20 тисяч вагонів для перевезення зернових, а маємо вдвічі менше. Доставка  річковим транспортом не завжди вигідна через високі ціни. Автошляхи знаходяться у не найкращому стані. Потрібно на умовах державно-приватного партнерства залучати інвестиції, коли держава гарантуватиме дотримання показника внутрішньої норми окупності інвестицій. Маємо акцентувати увагу на тому, як зменшити логістичні витрати при перевезенні автошляхами, залізницею та річковим транспортом, а також зменшити витрати на обслуговування терміналів. Рух аграрної політики в плані покращення аграрної інфраструктури важкий та довгий, проте відбуваються позитивні зрушення». 

«На разі, у процесі розробки «Дорожньої карти розвитку експорту» логістична складова врахована і при розробці експортної аграрної секторальної стратегії України» - зазначив Ігор Колядін, представник Офісу підтримки реформ Міністерства аграрної політики і продовольства України.

На думку директора групи підтримки реформ Міністерства інфраструктури України Олександри Клітіної, варто зменшити портові збори, враховуючи при цьому прибутковість кожного порту. Перевезення вантажу водним транспортом – це ще й створення нових робочих місць. Але, на жаль, без залучення інвестицій не обійтись.

Ще одна нагальна задача – модернізація вагонів і локомотивів. Більшість з них ще випуску 80-их років минулого століття. «Сьогодні вагони випускають лише чотири підприємства з двадцяти,  - навів таку статистику заступник генерального директора ТОВ «ТЕП Вертикаль» Юрій Боровський. – Причому на заводах втрачена кваліфікація з виробництва лиття, не всі локомотиви придатні для пересування залізничними коліями країн ЄС».

На важливості експорту як сировини, так і переробленої продукції  наголосив генеральний директор ВГО «Українська аграрна конфедерація» Павло Коваль.«Ми повинні розуміти, яке місце експортної аграрної стратегії в загальній стратегії розвитку АПК та стратегії експорту України. За останні 2 – 3 роки аграрна частка у структурі експорту – 42-46 %, за результатами 2016-2017 рр. близько 30 % валютних надходжень забезпечує АПК, ми стали глобальними лідерами на ряді глобальних ринків. Це підкреслює актуальність проблеми аграрної експортної стратегії в стратегії розвитку України. Споживання харчових продуктів на душу населення за останні 20 років в світі в енергетичному еквіваленті зросло на 10 %. Це свідчить про те, що нам, аграріям, потрібно виробляти більше якісної аграрної продукції, переробляти її до більш глибокого рівня та експортувати на зовнішні ринки». Павло Коваль звернув увагу на регіони та перспективні для України секторальні ринки, серед яких Азійські ринки та ринки Північної і Західної Африки, а також на трендові продукти (м’ясні, молочні продукти, зернові) які набувають глобального значення. Є ті регіони, у яких темпи збільшення потреби, а значить для українського АПК – потенціалу, зростають.

.

«У ЄС стоїть питання розвитку «розумної» логістики, коли логістичний процес роботизується і в ланцюгу іде комунікація вагон-вагон, порт-порт, ворота-ворота - зазначив професор, доктор Університету м. Бремен  (Німеччина) Ханс-ДітрихХаасіс. –  Залучаючи інвесторів, не забуваймо  вкладати гроші в розвиток науки».

Перспективи експорту молочної продукції окреслив директор аналітичного агентства «Інфагро» Василь Вінтоняк.

В сьогоднішніх умовах, коли бізнес виступає драйвером реформ, проведений захід є платформою, що сприятиме вирішенню окреслених проблем.

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування