В Україні в нинішньому зерновому сезоні все одно будуть певні експортні обмеження, щоб не залишити країну без продовольчої пшениці. Швидше за все, це будуть дуже м'які обмеження, «soft limits».
Таку думку в коментарі до матеріалу Latifundist.com висловив директор із зовнішніх зв'язків компанії Allseeds Black Sea Сергій Стоянов.
«Невідомо достеменно, скільки там з раніше озвучених «13 млн тонн продовольчої» справжньої продовольчої пшениці, по класах. Таким справжнім «продовольчим» для наших борошномельних стандартів і культури споживання хліба є 2-й клас, і як «погіршувателя» до нього 3-й клас, але ніяк не 4 і 5 класи пшениці, з борошна яких можна спекти тільки лаваш або формовий хліб-цеглинку», - говорить Сергій Стоянов.
Він уточнив, що на противагу цим консервативним міркуванням є й оптимістичні: непродовольча і / або умовно продовольча пшениця через місяць-два після збирального дозрівання може стати справжньою продовольчою.
Але ніхто не знає скільки буде такого, дозрівшого до продовольчого стандарту, зерна.
«Щодо Меморандуму, яким визначаться цифри зернового експорту з України, не сумніваюся, що буде досягнуто розумний консенсус між державою в особі повноважних посадових осіб Мінагро і ринком, представленим багатьма громадськими організаціями. Не хотілося б навіть мінімально тиснути на цей процес, називаючи конкретні цифри. Нехай сторони Меморандуму попрацюють над ними, але, думаю, вони розчарують скептиків», - сказав Сергій Стоянов.
ІЦ УАК за матеріалами УкрАгроКонсалт