31.12.2024 14:43

Цього року Україна залучила від партнерів 41,7 млрд дол. міжнародної допомоги

версія для друку
31.12.2024 14:43

Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабінету Міністрів 31 грудня. Прем’єр додав, що Євроінтеграція та цифрова трансформація країни залишаються незмінним курсом розвитку держави.

Крім того, вчора він анонсував допомогу від США у розмірі $15 млрд із доходів від заморожених російських активів.

 

Україна зберігає фінансову стійкість і фінансує всі пріоритетні видатки у повному обсязі.

Денис Шмигаль зазначив, що цього року від партнерів залучено 41,7 млрд дол. США міжнародної допомоги. Також запрацювала програма від ЄС Ukraine Facility та продовжується співпраця з МВФ.

«Здобули одну з найбільших фінансових перемог за весь час війни: ЄС і країни G7 надають Україні 50 млрд доларів, забезпечених російськими замороженими активами. російські гроші працюють на нашу стійкість, і перший транш у розмірі 1 млрд дол. уже надійшов до бюджету», — підкреслив Глава Уряду.

Крім того, як зазначив Денис Шмигаль, українська економіка у 2024 році показала хороші результати.

«На початку року Президент Володимир Зеленський започаткував політику “Зроблено в Україні”, і вона вже згенерувала 0,6% зростання ВВП. Зокрема, продажі українських товарів збільшилися на 9,5% завдяки програмі “Національний кешбек”. До неї доєдналося 8 млн громадян та 1,6 тис. українських виробників», — відзначив Прем’єр-міністр.

Він також повідомив, що завдяки грантам на розвиток переробки створено майже 18 тис. нових робочих місць, ще понад 42 тис. буде згенеровано через мікрогранти на започаткування та розвиток власної справи. Ще одним важливим інструментом підтримки бізнесу залишається програма 5-7-9. У 2024 році підприємці отримали за цією програмою понад 24 тис. кредитів на суму понад 90 млрд грн. Денис Шмигаль наголосив, що попит має програма єОселя, зокрема, вже майже 15 тис. родин отримали пільгову іпотеку.

Прем’єр-міністр також повідомив, що у 2024 році в Україні зібрано 75,5 млн тонн зернових та олійних культур.

«Держава допомагає аграріям. Крім грантів на садівництво й тепличне господарство, сільгоспвиробники отримали цьогоріч 3,5 млрд грн у вигляді дотацій і субсидій. Результатом стало зростання експорту на понад 13%», - зазначив Денис Шмигаль.

За його словами, розширилися логістичні можливості нашої держави. Зокрема, перевалка українських портів склала понад 91 млн тонн. Україна продовжила “транспортний безвіз” із ЄС, Норвегією, Туреччиною. Збільшено пропускну спроможність західного кордону: відкрито новий пункт пропуску на кордоні з Польщею, проведено реконструкцію ще 18 ПП.

 

У 2024 році Мінфін України залучив до державного бюджету $41,7 млрд зовнішнього фінансування, із яких 30% у грантовій формі

Грантові кошти, які надаються на безповоротних умовах, склали близько 12,6 млрд дол., 30% від загального обсягу фінансування. Водночас усі позики Україна отримувала на пільгових умовах.

“41,7 млрд дол., значний обсяг фінансової допомоги – результат величезної роботи команд Президента України, Премʼєр-міністра, Уряду, Міністерства фінансів, міжнародних партнерів. У 2024 році це дозволило забезпечити всі пріоритетні соціально-гуманітарні видатки: пенсії, оплата праці працівників (зокрема секторів освіти, охорони здоров’я), соціальний захист населення, гуманітарна підтримка. Я вдячний всім партнерам за плідну співпрацю, результатом якої є фінансова стабільність країни. У наступному році виклики зберігаються. Ми вже маємо досягнення у мобілізації необхідних ресурсів і впевненість щодо того, що пріоритетні видатки буде профінансовано”, — зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Найбільшими донорами бюджетної підтримки у 2024 році є: ЄС, США, МВФ, Японія, Світовий банк, Канада, Великобританія.

Також у поточному році Україна вперше отримала бюджетну підтримку від Кореї та Банку розвитку Ради Європи. Співпраця з міжнародними партнерами посилюється, а географія продовжує розширюватися.

Важливим досягненням є залучення у 2024 році першого траншу коштів, що будуть забезпечені майбутніми доходами від заморожених активів рф у межах G7 ERA Mechanism обсягом 50 млрд дол. США. 1 млрд дол. США було залучено від Сполучених Штатів через програму Світового банку Second Growth Foundations Development Policy Loan. Вперше росія фактично починає платити за збитки, завдані Україні.

Всі кошти від міжнародних партнерів були спрямовані на пріоритетні видатки держбюджету. Мінфін тісно співпрацює з донорами для забезпечення моніторингу цільового використання кожного долара наданої фінансової допомоги. Довіра партнерів є ключовим активом у продовженні співпраці.

Загалом від початку повномасштабної війни міжнародні партнери спрямували до України понад 115 млрд дол. США.

 

У 2024 році до загального фонду держбюджету надійшло 2,2 трлн грн

За оперативними даними (на 16:00 30.12), протягом 2024 року до загального фонду державного бюджету надійшло близько 2,2 трлн грн податків, зборів та обов’язкових платежів.

За підсумками року надходження платежів від Державної податкової служби становили понад 1 трлн грн, у тому числі:

  • 270,8 млрд грн – податок на прибуток підприємств;
  • 267,8 млрд грн – податок на додану вартість (зібрано 425 млрд, відшкодовано – 157,2 млрд грн);
  • 233,6 млрд грн – податок на доходи фізичних осіб і військовий збір;
  • 133,5 млрд грн – акцизний податок;
  • 51,8 млрд грн – рентна плата.

Платежі від Держмитслужби надійшли в обсязі близько 0,6 трлн грн.

Також протягом 2024 року до загального фонду держбюджету надійшло 453,6 млрд грн у вигляді міжнародної допомоги (грантів).

У цілому, за оперативними даними, за підсумками 2024 року до загального та спеціального фондів державного бюджету надійшло понад 3,1 трлн грн податків, зборів та інших платежів. Крім того, 546,1 млрд грн (станом на 30 грудня) надійшло у вигляді ЄСВ до фондів пенсійного та соціального страхування.

 

Мінфін і Світовий банк підписали Грантову угоду на $15 млрд від США. Кошти, забезпечені майбутніми доходами від заморожених активів рф, є частиною ERA Mechanism

Міністр фінансів України Сергій Марченко та регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Боб Сом підписали Грантову угоду за проектом Банку “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні” (PEACE in Ukraine). Обсяг передбачених коштів – 15 млрд дол. США.

Це - кошти з Фонду фінансового посередництва зі сприяння залученню ресурсів для інвестування у зміцнення України (F.O.R.T.I.S. Ukraine FIF) Світового банку. Фінансування здійснюється за рахунок внеску США загальним обсягом 20 млрд дол. у межах ініціативи країн G7 Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine (ERA).

Нагадаємо, що перший транш обсягом 1 млрд дол. із 20 млрд дол. США Україна вже отримала через Програму Світового банку за Другою позикою на підтримку політики розвитку “Основи зростання” (Second Growth Foundations Development Policy Loan – DPL).

Кошти від США в межах PEACE in Ukraine буде спрямовано на:

  • виплату заробітної плати працівників охорони здоров'я, освіти, служб швидкого реагування та держслужбовців;

  • допомогу малозабезпеченим сім'ям, ВПО, особам з інвалідністю, а також сім'ям з дітьми (при вагітності та пологах, при народженні, при всиновленні, одиноким матерям).

“У 2025 рік ми входимо із впевненістю щодо своєчасного й у повному обсязі фінансування всіх основних потреб соціального та гуманітарного напрямів. Вдячний Сполученим Штатам як за сприяння в імплементації механізму ERA, який змушує росію платити за збитки Україні, так і за оперативне вирішення всіх технічних питань, щоб кошти були доступними Україні вже з кінця 2024 року”, – зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Уряд США спрямував фінансування до фонду F.O.R.T.I.S. Ukraine FIF через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) й у координації з Міністерством фінансів США, Державним департаментом США.

Із 2022 по 2024 рік пряма бюджетна підтримка України з боку США перевищила 30 млрд дол. Ці кошти допомогли українському уряду забезпечити заробітну плату працівників держустанов, які надають основні держпослуги населенню України, підтримати безперервність функціонування держави та фінансову стабільність України в умовах повномасштабної війни.

Довідково. Механізм країн-членів G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) обсягом до 50 млрд дол. США передбачає спрямування Україні кредитних коштів, що будуть погашатися коштом майбутніх прибутків, отриманих від знерухомлених російських суверенних активів.

 

Виконано ще 2 кроки Плану України для програми Ukraine Facility

27 грудня Кабмін погодив два документи, які також є кроками, передбаченими Планом України на IV кв. 2024 р. Уряд схвалив Національну транспортну стратегію до 2030 року та відновив повний ринковий нагляд та контроль за нехарчовою продукцією.

«Затвердження цих документів є важливим кроком до посилення інтеграції України в європейський економічний простір. Національна транспортна стратегія задає чіткий вектор модернізації транспортної системи країни та зміцнює позицію України як важливого транзитного коридору в регіоні. Відновлення планових перевірок ринкового нагляду сприятиме підвищенню якості товарів на внутрішньому ринку й укладенню Угоди про «промисловий безвіз» з ЄС. Ухвалення цих ініціатив сприятиме сталому економічного розвитку й інтеграції з європейськими стандартами», — зазначив перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев.

Заходи Плану України для Ukraine Facility, які ухвалили урядовці:

  • Постанова Кабінету Міністрів щодо повного відновлення планових перевірок ринкового нагляду та контролю за всіма видами нехарчової продукції. Це важливий крок до укладення Угоди про «промисловий безвіз» між Україною та ЄС. Також це сприятиме підвищенню стандартів якості та безпеки нехарчової продукції та посилить конкуренцію — на ринку стане більше якісних товарів.

  • Постанова Кабінету Міністрів «Про схвалення Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року». Також уряд затвердив операційний план її реалізації у 2025–2027 рр. Документом передбачено розробку високотехнологічної транспортної системи, яка буде експлуатаційно сумісна з мультимодальною міжнародною та транс'європейською транспортною мережею TEN-T. Також заплановані заходи щодо декарбонізації та цифровізації транспортного сектору, розбудови систем якісних пасажирських перевезень і забезпечення безперешкодної мобільності.

Міністерство економіки, яке відповідно до Плану України призначено єдиним національним координатором програми Ukraine Facility, продовжує забезпечувати моніторинг виконання Плану та щокварталу готує звітність для Європейської Комісії.

Наразі в рамках IV кв. Плану України виконано 9 із 13 кроків. Решта перебувають на фінальному погодженні. Звітність про виконання цих заходів буде подана Єврокомісії у середині січня. У разі позитивної оцінки, до українського бюджету буде спрямовано 3,5 млрд євро — перший транш 2025 року.

 

Євроінтеграція та цифрова трансформація країни залишаються незмінним курсом розвитку держави, — Денис Шмигаль

Курс України до Європейського Союзу незмінний і наша держава продовжує впроваджувати взяті на себе зобов’язання на шляху до євроінтеграції. На цьому наголосив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабміну 31 грудня.

Він нагадав, що розпочалися передвступні переговори про членство України в Євросоюзі, а також стартував зовнішній скринінг українського законодавства на відповідність європейському праву.

«З нашого боку створена дієва архітектура переговорного процесу та підготовлені проекти дорожніх карт, передбачених Переговорною рамкою. Готові оперативно виконати всю “домашню роботу”, аби держави-члени ЄС могли ухвалити політичне рішення якнайшвидше», — підкреслив Глава Уряду.

Важливим напрямком трансформації держави, за словами Дениса Шмигаля, є цифровізація.

Він повідомив, що користувачів “Дії” вже налічується майже 22 млн, можна отримати понад 30 послуг у застосунку та понад 120 - на порталі. Крім того, у 2024 році було запущено сервіс е-Підприємець, освітню екосистему “Мрія”, бронювання в Дії, Шлюб онлайн, uResidency та багато іншого.

Прем’єр-міністр підкреслив, що Україна займає 5-те місце у світі за рівнем розвитку цифрових державних послуг.

«За кожним новим сервісом конкретна ціль — допомогти людині, осучаснити державу, пришвидшити всі процеси, щоб повоєнна Україна здійснила стрімкий стрибок у своєму розвитку», — зазначив Прем’єр.

 

ІЦ УАК за матеріалами КМУ, Мінфіну та Мінекономіки

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування