29.03.2023 16:42

Ціни на сою активно відновлюються після падіння до кількамісячного мінімуму

версія для друку
29.03.2023 16:42

Минулого тижня падіння цін на сою прискорилося, і трейдери очікували подальшого зниження. Проте у п’ятницю ринки різко розвернулися догори, і за три сесії соєві ф’ючерси виросли на 3,2% до рівня минулого тижня 533 $/т (-2% за місяць, +3,1% за рік).

Відновлення котирувань обумовлене активізацією закупівель трейдерами після розпродажів минулого тижня, а також прогнозами зменшення запасів сої у США завдяки активному експорту, хоча збирання урожаю в Бразилії тисне на ціни.

За даними USDA, експорт сої з США за тиждень 17-23 березня виріс на 23% до 888,7 тис. т, що на 41% перевищує аналогічний торішній показник. Загалом у сезоні експортовано 44,95 млн т сої, що на 3,4% перевищує торішні темпи, хоча аналітики очікували, що імпортери надаватимуть перевагу бразильській сої. Проте затримка збирання та логістичні проблеми уповільнюють експорт з Бразилії.  

За даними Patria Agronegocios, соя в Бразилії зібрана на 71% площ у порівнянні з 77% торік.

Напередодні виходу нового звіту USDA аналітики оприлюднили власні прогнози. Згідно з ними, запаси сої складуть 47 млн т (52 млн т торік). Експерти Prospective Plantings оцінили площі сівби у США у 2023 р. у 88,3 млн акрів, що перевищує лютневий прогноз Outlook Forum – у 87,5 млн акрів та торішні 87,5 млн акрів.

Тиск бразильського урожаю сої на ціни посилюється як на внутрішньому, так і на експортному ринку, особливо з огляду на логістичні проблеми. Значні надходження урожаю на тлі затримки завантажень призвели до черги до 32 днів, і багато покупців не приймають пропозиції сої через відсутність місць зберігання. Через це премія на травневі ф’ючерси СМЕ знизилася до мінус 27,5 $/т, хоча зазвичай вона складає +25..+35 $/т. У березні ціни на бразильську сою впали на 50-57 $/т до 495-500 $/т FOB Paragna.

Бразилія у березні експортувала 9,9 млн т сої, але вряд чи відвантажить прогнозовані 15 млн т через логістичні складнощі. На тлі перевантаженості основних портів збільшилися поставки сої до Аргентини, зокрема з вільних портів південних штатів Ріу-Гранді-ду-Сул та Мату-Гросу-ду-Сул, що постраждали від посухи. Соя з центральних штатів перевозиться вантажівками на відстань до 2000 км, щоб звільнити склади. Експорт з Бразилії до Аргентини невдовзі прискориться, оскільки за даними зернової біржі Буенос-Айресу урожай сої в Аргентині зменшиться у порівнянні з минулим роком на 44% з 44 до 25 млн т, тому переробні підприємства будуть незавантажені.

Зниження внутрішніх цін на сою в Аргентині та Бразилії поки не вплине на світові котирування, оскільки проблеми з логістикою посилюють попит на сою з США, а невдовзі бразильські фермери зменшать продажі через сильне падіння цін.

ІЦ УАК за матеріалами GrainTrade

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування