Згідно з прогнозами експертів Anec, за підсумками 2023 р. Бразилія експортує рекордні обсяги сої та кукурудзи, що буде насамперед зумовлено високими врожаями вказаних культур та активним попитом з боку Китаю, повідомляє Nasdaq.
За словами директора Anec Серхіо Мендеса, вперше будуть одночасно досягнуті рекорди експорту з Бразилії сої та кукурудзи. При цьому відвантаження сої у 2023 р. можуть збільшитися на 14 млн тонн на рік, а кукурудзи – на 11 млн тонн.
Зокрема очікується, що експорт бразильської кукурудзи за підсумками року досягне 55,95 млн тонн, перевищивши на 25% показник 2022 р., та стане рекордним, незважаючи на проблеми з логістикою, спричинені сильною посухою, яка у IV кварталі п.р. сповільнила перевезення зерна маршрутами на півночі країни.
Судноплавство на деяких притоках р. Амазонка, часто ускладнене в сухий сезон, стало особливо складним цього року, загрожуючи північним експортним маршрутам, які стимулювали експортну конкурентоспроможність Бразилії в останні роки.
До цього аналітики вчергове знизили прогноз урожаю сої для Бразилії
Аналітики AgRural знизили прогноз урожаю сої в Бразилії у 2023/24 МР на 4,4 млн тонн у порівнянні з раніше озвученим показником – до 159,1 млн тонн.
Знижені коригування пояснюються погіршенням стану посівів олійної на тлі несприятливих погодних умов у штаті Мату-Гросу, де станом на 30 листопада було засіяно 85% площ від плану (91% роком раніше).
Зокрема, за прогнозами Інституту економіки сільського господарства Мату-Гросу, виробництво сої в регіоні очікується на рівні 42,1 млн тонн (45,6 млн тонн - попереднього року).
Крім того, оскільки затримки посівної сої зменшили оптимальне вікно посіву, виробництво кукурудзи в штаті у 2023/24 МР може скоротитись до 43,8 млн тонн проти зібраних сезоном раніше 51,2 млн тонн.
Соєю в Бразилії залишилось засіяти менше 20% запланованих площ
За даними моніторингу Conab, станом на 3 грудня посівна сої в Бразилії була виконана на 83% запланованих площ (+8% за тиждень), що нижче показника минулого року (91%).
Як зазначається, польові роботи наближаються до завершення в штатах Мату-Гросу, Мату-Гросу-ду-Сул, Сан-Паулу та Парана. Крім того, нещодавні дощі сприяли польовим роботам і розвитку посівів у деяких регіонах, у т.ч. в Гояс і Мінас-Жерайс.
Також у країні проводиться посівна кукурудзи першого врожаю – на звітну дату засіяно 60% площ від плану (+5% за тиждень; 71% - роком раніше).
В Україні переробка сої збільшується на тлі високого експорту соєвого шроту
Згідно з оперативними даними ІА «АПК-Інформ», у листопаді в Україні переробка сої сягнула максимального місячного обсягу з квітня 2020 р., склавши близько 184 тис. тонн, що на 17% перевищило жовтневий показник і на 43% - результат листопада 2022 р.
Як зазначають аналітики агентства, попри складнощі з формуванням сировинної бази в заводів через жорстку конкуренцію з експортерами основним стимулом до збільшення переробки став високий попит на соєвий шрот на зовнішньому ринку.
Так, за 3 місяці 2023/24 МР з України було експортовано 160 тис. тонн шроту, що на 45% перевищує показник в аналогічний період попереднього сезону та стало максимумом для вересня-листопада за останні 4 сезони. Основними імпортерами українського соєвого шроту стали Польща (частка 58%) та Угорщина (24%).
ІЦ УАК за матеріалами АПК-Інформ