У вересні в українських підприємств збереглися оптимістичні очікування на наступні 3 та 6 місяців, а плани на два роки трохи покращилися на фоні суттєвого зростання попиту на продукцію. Брак працівників став ключовою перешкодою для ведення бізнесу. Про це засвідчили результати 29-го щомісячного опитування підприємств, яке ІЕД провів у вересні серед 473 промислових підприємств.
Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) у вересні 2024-го покращився до 0,12 (майже липневий рівень) порівняно із 0,08 у серпні, які були мінімальним рівнем за понад рік (шкала від «-1» до «+1»). Значення ІВДА зросло для всіх підприємств, незалежно від розміру, проте показник мікропідприємств залишився найнижчим із від’ємним значенням.
Загальному позитивному тренду сприяло зростання з 28,3% до 30% частки підприємств, які повідомили про покращення їх ділової активності в порівнянні із минулим роком, і зменшення з 20,6% до 18% частки підприємств, ділова активність яких погіршилась.
Занепокоєння у дослідників ІЕД викликало те, що частка підприємств, що працюють менше, ніж на 25% потужності, зростає вже декілька місяців поспіль і досягла 18% у вересні після 15% у серпні та 4% у липні.
«Частка у 18% це приблизно стільки ж, скільки було в перший місяць спостережень два з половиною роки тому. І протягом літа зменшились частки тих, хто працює на повну потужність і на майже повну. На фоні оптимістичних очікувань це може означати, що український бізнес поділився на декілька груп підприємств, одна з яких вдало адаптувалася, а інша – не змогла», – заявила виконавча директор ІЕД Оксана Кузяків, анонсувавши додаткове дослідження тренду.
6-місячні очікування бізнесу щодо фінансово-економічної ситуації на своїх підприємствах залишаються позитивними, а для загальноекономічного середовища позитивні очікування навіть дещо покращились.
«З липня очікування по обох показниках зростають два місяці поспіль. Оптимізм не такий високий, як був навесні, але теж непоганий», – заявила Оксана Кузяків. Очікування на дворічну перспективу несуттєво збільшились з 0,13 до 0,15, оскільки частка тих, хто очікує зростання в цей період за вересень зросла лише на 1 в. п. – до 19,1%.
Суттєво покращився попит на продукцію бізнесу. У вересні портфель замовлень зріс порівняно з серпнем і досяг свого найбільшого середнього значення – 7,9 місяця – за весь період опитування.
«Це відбулося головним чином за рахунок збільшення частки підприємств, які мають довгострокові замовлення на один рік і більше. Зараз це 22% опитаних, тоді як в березні їх було 5-7%. Це дуже позитивна тенденція», – наголосила Оксана Кузяків.
Частка бізнесів, які скаржились на брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників, у вересні несуттєво зменшилась з рекордних 63% до 61%. Проте ця проблема стала головною для бізнесу. «Вперше за час проведення опитування з травня 2022-го брак робочої сили став у нашому списку проблемою № 1, яка обмежує ведення бізнесу в Україні», – повідомила Оксана Кузяків.
Одночасно бізнесу стає все важче шукати кваліфікованих працівників. Про цю проблему заявили 55,1% підприємців, що є черговим рекордом. Некваліфікований персонал їм знайти простіше, але й це викликає складнощі у 39,2% опитаних.
При цьому погіршились очікування бізнесу щодо трудових ресурсів. Частка підприємств, що планують зростання зайнятості в найближчі 3-4 місяці, зменшилась з 14,6% до 12,1%, а тих, хто планує звільнення, навіть дещо зросла – з 8% до 9,8%. Одночасно відбулося помітне розширення частки бізнесів, які планують збільшити кількість працівників у вимушених відпустках, – з 3,8% до 13,9%.
На зміні лідерів рейтингу перешкод для діяльності бізнесу у вересні наголошує і старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел.
«Менш актуальною стала така перешкода як перебої з електро-, водо- та теплопостачанням, оскільки у вересні вже відключень практично не було», – зазначив він. Тому частка цієї проблеми у перешкодах для бізнесу скоротилась з 65% до 45%, а сама проблема опустилась з першого на третє місце, де вже другий місяць поспіль знаходиться перешкода «зростання цін на сировину та товари» (зменшилась з 46% у серпні).
Проблема «браку робочої сили» вийшла з другого на перше місце, а хвилювання за «небезпечні умови для роботи», на що найчастіше скаржаться середні та великі підприємства в центральних областях країни, піднялись з 3-го на 2-ге місце (з 46% до 58%).
«Корупція та тиск з боку правоохоронних органів на фоні інших більш «повсякденних» проблем залишаються в тіні, є менш суттєвими, і про них говорить лише декілька відсотків респондентів», – розповів Євген Ангел.
При цьому частка бізнесу, яка оцінює державу як «ворога» для бізнесу, зросла у вересні до 5% в порівнянні із 3% в попередньому кварталі. А частка тих, хто назвав державу «перешкодою», збільшилась з 20% до 23%. Відносна більшість все ж мають нейтральне бачення поточної ролі держави для бізнесу – 40% вважають її «регулятором». Ніхто не назвав державу «другом», а лише 10% бачать в ній «партнера». Майже кожен п’ятий підприємець не зміг оцінити роль держави.
У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь близько 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 із 27 регіонів України. Опитування проводиться на щомісячній основі з травня 2022 року. Дане опитування було проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».
Відео презентації результатів опитування — https://youtu.be/oZzM0H5T7KM?si=KNX0CKOmlM0Zxqdd.
ІЦ УАК за матеріалами ІЕД