06.07.2016 11:12

Бізнес-спільнота проти податку на упаковку

версія для друку
06.07.2016 11:12

В "Інтерфакс-Україна" 5 липня ц.р. відбулася прес-конференція на тему "Ні!" новим податкам! "Так!" роздільному збиранню відходів упаковки!". Представники галузевих та бізнес-асоціацій висловили консолідовану позицію проти введення податку на виробництво й імпорт упаковки і товарів в упаковці.

У заході взяли участь народний депутат України, президент УАК, голова Ради підприємців при КМУ Леонід Козаченко, президент Американської торговельної палати Андрій Гундер, заступник голови Європейської бізнес асоціації Світлана Михайловська, голова Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський та експерт Реанімаційного пакету реформ Михайло Соколов.

Причиною події стало обурення українських підприємців переданим у червні на розгляд ВРУ законопроекту №4836 "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування розміщення побутових відходів)" та пов’язаних з ним законопроектів, які передбачають збільшення ставки екологічного податку та введення нового податку на упаковку. Природа "податку за виробництво й імпорт упаковки та товарів в упаковці" подібна до акцизу – він фактично стане податком на споживання. У разі прийняття закону цей податок повинні будуть сплачувати виробники, продавці й імпортери упаковки та товарів в упаковці, тому його сума автоматично включатиметься у вартість упакованого товару. Отже, більшість споживчих товарів пересічного українця подорожчає і сплата податку по суті ляже на плечі громадян. Залежно від того, з якого матеріалу зроблена упаковка і скільки вона важить, варіюватиме ціна продукту харчування. Наприклад, за кілограм картонної упаковки громадяни додатково платитимуть 1 гривню 47 копійок, а от за кілограм пластмаси – 5 гривень 46 копійок. За підрахунками Української Пакувально-Екологічної Коаліції, у 2017 році населення буде змушене витратити додатково 6,6 млрд гривень на поводження з побутовими відходами за рахунок збільшення цін на найнеобхідніші продовольчі товари. Таким чином, відповідно до законопроекту, середній тариф на поводження з побутовими відходами для населення (сьогодні близько 46 грн/м3) збільшиться в 4.7 рази.

Крім того, за словами учасників прес-конференції, пакет законів (№№ 4835, 4836, 4837, 4838 ) ускладнює інтеграцію нашої держави у європейське співтовариство через введення нових податків, які перешкоджають розвитку бізнесу. Натомість бізнес-асоціації ще в лютому цього року запропонували альтернативний законопроект №4028 "Про упаковку та відходи упаковки", який має стати початком вирішення проблеми збирання, сортування та утилізації сміття.

Один із співавторів цього законопроекту, народний депутат України, президент УАК Леонід Козаченко зазначив, що "це питання є важливим не лише зараз, а було таким впродовж останніх 10-15 років". Він наголосив, що Україні слід переймати європейський досвід переробки сміття, де це питання серйозно контролюється державою і регулюється на законодавчому рівні. Зокрема, в розвинених країнах практикують роздільне збирання побутових відходів. "Саме цей досвід повинен бути покладений в основу майбутнього українського законодавства щодо вирішення проблем з відходами та переробкою сміття. Я думаю, що таким проектом є саме №4028, який пройшов усі експертизи, і який підтримує наразі уся бізнес-спільнота", - вважає президент УАК. Крім того,  Л. Козаченко зауважив, що саме населення повинне усвідомлювати важливість сортування та переробки відходів для збереження екології, а народні депутати, у свою чергу, мають прийняти єдине та правильне рішення.

Що ж робити в такій ситуації і що пропонує індустрія? Саме на ці питання шукали відповіді під час прес-конференції. Представники бізнес-громади готові взяти на себе відповідальність та створити неприбуткові підприємства, які будуть фінансувати систему сортування, транспортування та переробки сміття, зокрема відходів упаковки. Підприємства підтримують принцип розширеної відповідальності виробника за подальшу долю виготовлених ним упакованих товарів. Водночас, присутні на заході представники бізнесу висловили застереження щодо можливості створення монополій з переробки усіх побутових відходів та рекультивації звалищ. А це, на думку бізнес-спільноти, є кроком у минуле, що ставить під загрозу ефективність реформ та руйнує ринкову економіку.

 

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування