17.03.2016 11:21

Білорусь придбає у України жита на $1,5 млн

версія для друку
17.03.2016 11:21

На початку березня Білорусь з гордістю повідомила про укладення першої угоди щодо реалізації зерна на експорт: в Україні продано 15 тис. тонн жита на суму понад 1,5 млн дол. Якщо даний контракт буде виконаний, Україна імпортує найбільший обсяг жита за останні 10 років.Про це повідомила провідний експерт зернового ринку "УкрАгроКонсалт" Єлизавета Малишко.

Ще пару років назад Україна експортуючи близько 50 тис. тонн жита нині змушена шукати це зерно в сусідніх країнах.

Головна причина, як завжди, в грошах. Згідно з даними статистики, з усіх зернових і олійних культур збитковими, наприклад у 2014 році, були всього дві: жито і сорго.

Природно, вирощувати зерно собі в збиток ніхто не хоче. І навіть численні переваги жита, як низькі витрати на вирощування і чудові властивості як культури-попередника, насилу підтримують інтерес сільгоспвиробників до її виробництва. В результаті площі під житом скорочуються майже постійно.

Низька рентабельність виробництва, в свою чергу, обумовлена замкнутістю споживання жита внутрішнім ринком. Експортний попит невеликий. Максимальні відвантаження в недалекому минулому були в 2004/05 МР — 105 тис. тонн. Потім сплески експорту виникали епізодично. Наприклад, в 2013/14МГ з України було експортовано 51 тис. тонн жита, в основному в країни ЄС (Іспанія, Прибалтика, Польща) і в Ізраїль.

"Таким чином, на тлі слабкого експортного попиту, цінові тенденції на ринку жита диктувалися внутрішнім споживачем, який не може купувати занадто дорого. Відповідно відзначався якийсь парадокс: незважаючи на постійне скорочення пропозиції, ціни на ринку падали", — прокоментувала Єлизавета Малишко.

ІЦ УАК за матеріалами УкрАгроКонсалт


Для чого аграріям потрібні комп'ютерні технології?:
Інші опитування