31.05.2018 10:35

«Бар'єри в реалізації проектів біогазових комплексів»: підсумки круглого столу

версія для друку
31.05.2018 10:35

Українська аграрна конфедерація постійно ініціює заходи, присвячені розвитку АПК та інвестиційним проектам в Україні. В офісі компанії «AgroGeneration» було організовано круглий  стіл на тему: «Бар'єри в реалізації проектів біогазових комплексів», співорганізаторами якого виступили ВГО «Українська аграрна конфедерація», компанія «Ecodevelop», Департамент агропромислового розвитку та Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.

Йшлося про інвестування проектів та програми кредитування будівництва біогазових комплексів, а також особливості їх підключення до електромереж та отримання «зеленого тарифу».

Пропонуємо презентації та короткі тези до них провідних експертів, які виступили спікерами на круглому столі «Бар'єри в реалізації проектів біогазових комплексів».

Павло Коваль, генеральний директор УАК - Енергетичні інвестиційні проекти стають крос-галузевими: в них поєднується біоенергетика та сільське господарство, або житлово-комунальне господарство та енергетика. На перетинах цих галузей виникають синергетичні ефекти, а успішна реалізація інвестиційних проектів охоплює одразу три аспекти –  економічний, екологічний та соціальний. Нині ринок  Європи та США насичений інвестиційними проектами,  які вирішують саме соціальні та екологічні проблеми. Натомість в Україні є час, щоб вийти на оптимальні економічні показники. Ці три ефекти – трендові й саме на них звертають увагу  системні інвестори. Жахлива статистика - наші міські звалища відходів дорівнюють території Молдови.  Але це стратегічна сировина, яка при smart- підході може давати значний дохід і стати крос-галузевим проектом.

Сергій Шпак, директор ТОВ «Екодевелоп» -  Наша компанія намагається зробити все можливе для розвитку біогазових технологій в Україні. Нині існують 4 основні проблеми, які можуть стати перепонами для майбутніх інвесторів. Це, зокрема, необхідність розробки детального бізнес-плану майбутнього проекту, який має враховувати навіть якість сировини, яку перероблюватиме установка. Інші питання - правильний вибір земельної ділянки, супровід за документами,  підключення до «зеленого тарифу», а також залучення інвестицій. Тобто, за комплексного та зваженого підходу бар’єри у реалізації біогазових проектів можна легко подолати. Жодне з джерел альтернативної енергетики не дає такого ефекту, як біогазовий комплекс. Наприклад, станція потужністю в 1 МВт може генерувати дохід в 1 млн євро на рік без урахування експлуатаційних витрат. Це чистий дохід за «зеленим тарифом». Тобто - 90 тисяч євро на місяць операційного доходу, або 3 тисячі євро в день. Ми робимо бізнес-плани для компаній, які думають про свій розвиток на 2-3 кроки вперед. Адже стратегічна мета «Ecodevelop» - створити в Київській області ряд успішних проектів та створити енергетичні кооперативи, які нині дуже популярні та численні в Європі.

Ольга Сидорчук, кандидат технічних наук, комерційний директор ТОВ «Екодевелоп»  -   Біогазові технології – квінтесенція біотехнологій. Ці технології розробляються,  виходячи з вихідних даних кожного окремого підприємства. Тому дуже важливий індивідуальний підхід до кожного проекту. Ефективність біогазового виробництва – це 50% технології, решта – експлуатація. Важливим для бізнес-плану є забезпечення сировиною – наявними відходами підприємства. Наступне – теплова та електрична енергія. Третьою опорою є органічні біодобрива, які ми отримуємо в результаті виробництва. Четверта опора – фінансування чи капітальні витрати. Загалом розробка бізнес-плану починається з принципової готовності замовника забезпечувати гарантовані річні обсяги та контрольовану якість сировини, як обов’язкові параметри для ефективних енергетичних та фінансово-економічних калькуляцій і, як результат, реалізацію ефективного проекту біогазового комплексу.

Юрій Подоляк, комерційний директор ТОВ «IKNET» - Більш суперечливого ринку, аніж ринок біогазових технологій, вигадати неможливо. Цей ринок успішний - реалізовано сотні проектів, а ринку продажів реалізованих проектів немає. Близько 50 проектів отримали «зелений» тариф, але не можуть з різних причин нормально працювати. Виникає дисонанс – клієнти, які зацікавлені у біогазових проектах,  не мають жодної уяви про  складнощі в отриманні необхідних дозволів. Помилки, які  допускають інвестори – спочатку обирають обладнання, хоча вже на цьому етапі можна розробляти бізнес-план, обирати землю  з точки зору підключення до тарифу. На мою думку, невдалий проект – це проект, який реалізовується з початку ідеї протягом 2 років. Але біогазовий ринок - єдиний, де працювати потрібно тільки легітимно. Жодну нормативну процедуру не можна порушувати. Нині ринок розвивається, держава його мінімально регулює. Але в цілому рівень реалізації біогазових проектів щомісячно підвищується. З 2009 року ринок не був регульований. Але 17 квітня 2018 року оприлюднено Кодекс електричних мереж. Ми отримали технічні умови, але як вони будуть застосовуватися до бізнес-моделі? Та основні фактори - необхідні технічні вимоги, вибір землі, підключення до тарифу потрібно виконувати ще на старті реалізації проекту. Лише за таких умов можна говорити про окупність проекту.

Кирило Павшук, начальник Управління розробки екологічних програм та проектів ресурсозбереження департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проектів ресурсозбереження АБ «Укргазбанк» - З 2016 року «Укргазбанк» запровадив стратегію green-banking, яка допомагає розвитку екологічних проектів, зокрема у сфері  відновлювальної енергетики. Нині наша установа фінансує таких проектів на суму в 8 млрд грн. З них 6 проектів - біогазові комплекси. Структура фінансування - 30% - власного капіталу позичальника - решту дає банк. Банк може входити в проект на різних стадіях. Скажімо, коли є земля і підключення до тарифу,  є бізнес-план і обрано генпідрядника. Інший варіант - банк долучається після реалізації проекту. Інвестор реалізує за свої гроші проект, а після цього отримує від нас рефінансування.

Олена Флінк, адвокат ТОВ «Екодевелоп» - Юридичний супровід біогазових проектів  не можна вирішити нашвидкуруч, потрібно йти за встановленими процедурами. Нехай це займе більше часу, але буде зроблено за законом. Таким чином, ми уникнемо претензій з боку контролюючих органів. Все повинно йти в порядку, встановленому підзаконними актами. Для впровадження біогазових проектів є 3 стимули. Найголовніший - захист навколишнього середовища, потім - отримання прибутку. Третій стимул - небажання бізнесу нести штрафні санкції. В Україні діють два закони, які  регулюють  поводження з відходами. Необхідно також враховувати положення закону «Про ветеринарну медицину». Відходи повинні бути утилізовані тільки у відповідності з законами. Оператори ринку в сфері поводження з відходами мають не лише належним чином утилізувати, а ще й  маркувати продукти відходів. Якщо оператори ринку не дотримуються встановлених норм, вони несуть адміністративну відповідальність. Для юридичних осіб стягнення передбачені у розмірі  від 3 до 75 мінімальних  зарплат. Тобто штраф може сягнути  до 270 тисяч грн. Є також «Господарський кодекс», який передбачає адміністративні санкції навіть до зупинки роботи підприємства.

Юрій Епштейн, директор «Аккорд Лтд»  - Біогазова енергетика переживає справжній бум. За потужністю вона в рази перевищує все те, що пропонувалось ринком раніше. До того ж біогазова енергетика об'єднує різні тренди останнього часу. Скажімо, нині весь світ переходить на отримання біометану. За нашого «зеленого тарифу» біогаз вигідно просто спалювати. Але 1000 кубів природного газу коштують 300 доларів. Отримання 1000 біометану може дати 200 доларів прибутку. Біогазова енергетика має переваги перед іншими видами відновлювальної енергетики. Вигідно будувати станції, починаючи з потужності в 1 МВт - у них нижче капітальні витрати. Терміни окупності біогазових проектів залежать від сировини. Важливо враховувати  також консалтинг, адже ми стоїмо на варті інтересів замовника, допомагаючи  знайти гарного бізнес-партнера. Це раніше найуспішніші біогазові проекти вчилися на власних помилках. Нині часи змінились й інвестор може уникнути багатьох проблем.

ІЦ УАК

 

ДодатокРозмір
2._olga_biznes_plan_1.pdf927.86 КБ
3._yuriy_ik_net_pidklyuchennya.pdf5.19 MБ
5._olena_dokumenti.pdf924.23 КБ
6._yuriy_epshteyn_tendenciyi.pdf5.67 MБ