31.05.2018 10:35

«Бар'єри в реалізації проектів біогазових комплексів»: підсумки круглого столу

версія для друку
31.05.2018 10:35

Українська аграрна конфедерація постійно ініціює заходи, присвячені розвитку АПК та інвестиційним проектам в Україні. В офісі компанії «AgroGeneration» було організовано круглий  стіл на тему: «Бар'єри в реалізації проектів біогазових комплексів», співорганізаторами якого виступили ВГО «Українська аграрна конфедерація», компанія «Ecodevelop», Департамент агропромислового розвитку та Департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації.

Йшлося про інвестування проектів та програми кредитування будівництва біогазових комплексів, а також особливості їх підключення до електромереж та отримання «зеленого тарифу».

Пропонуємо презентації та короткі тези до них провідних експертів, які виступили спікерами на круглому столі «Бар'єри в реалізації проектів біогазових комплексів».

Павло Коваль, генеральний директор УАК - Енергетичні інвестиційні проекти стають крос-галузевими: в них поєднується біоенергетика та сільське господарство, або житлово-комунальне господарство та енергетика. На перетинах цих галузей виникають синергетичні ефекти, а успішна реалізація інвестиційних проектів охоплює одразу три аспекти –  економічний, екологічний та соціальний. Нині ринок  Європи та США насичений інвестиційними проектами,  які вирішують саме соціальні та екологічні проблеми. Натомість в Україні є час, щоб вийти на оптимальні економічні показники. Ці три ефекти – трендові й саме на них звертають увагу  системні інвестори. Жахлива статистика - наші міські звалища відходів дорівнюють території Молдови.  Але це стратегічна сировина, яка при smart- підході може давати значний дохід і стати крос-галузевим проектом.

Сергій Шпак, директор ТОВ «Ecodevelop» -  Наша компанія намагається зробити все можливе для розвитку біогазових технологій в Україні. Нині існують 4 основні проблеми, які можуть стати перепонами для майбутніх інвесторів. Це, зокрема, необхідність розробки детального бізнес-плану майбутнього проекту, який має враховувати навіть якість сировини, яку перероблюватиме установка. Інші питання - правильний вибір земельної ділянки, супровід за документами, підключення до «зеленого тарифу», а також залучення інвестицій. Тобто, за комплексного та зваженого підходу бар’єри у реалізації біогазових проектів можна легко подолати.

Жодне з джерел альтернативної енергетики не дає такого ефекту, як біогазовий комплекс. Наприклад, станція потужністю в 1 МВт може генерувати дохід в 1 млн євро на рік без урахування експлуатаційних витрат. Це валовий дохід за «зеленим тарифом». Тобто - 90 тисяч євро на місяць операційного доходу, або 3 тисячі євро в день. Ми робимо бізнес-плани для компаній, які думають про свій розвиток на 2-3 кроки вперед. Адже стратегічна мета «Ecodevelop» - створити в Київській області та інших регіонах України ряд пілотних успішних проектів та створити біоенергетичні кооперативи, які нині дуже популярні та численні в Європі.

Ольга Сидорчук, к.т.н., комерційний директор ТОВ «Екодевелоп»  - Біогазові технології об’єднують можливості біології та техніки і розробляються індивідуально, виходячи з вихідних даних окремого підприємства. Ефективність біогазового виробництва на 50% залежить від підбору відповідної технології і на 50% - від експлуатації. Розробка бізнес-плану починається з принципової готовності замовника забезпечувати гарантовані річні обсяги та контрольовану якість сировини, як обов’язкових параметрів для наступних енергетичних та фінансово-економічних калькуляцій проекту. Окрім того, важливими є прецизійні розрахунки обсягів виробництва та збуту теплової та електричної енергії, а також врахування супутнього продукту біогазового виробництва – органічних біодобрив. Опираючись на вищеперераховані параметри готується бюджет капітальних витрат, фінансово-економічний план проекту біогазового комплексу із наступним етапом пошуку та виділення джерел фінансування проекту, і, як результат, будівництво та експлуатація ефективного біогазового комплексу.

Юрій Подоляк, комерційний директор ТОВ «IKNET» - більш суперечливого ринку, аніж ринок біогазових технологій, вигадати неможливо. Цей ринок успішний - реалізовано сотні проектів, а ринку продажів реалізованих проектів немає. Близько 50 проектів отримали «зелений» тариф, але не всі можуть нормально працювати, на що є різні причини. Виникає дисонанс – клієнти, які зацікавлені у біогазових проектах,  не мають жодної уяви про складнощі в отриманні необхідних дозволів. Помилка, яку  допускають інвестори – спочатку обирають обладнання, хоча потрібно розробляти бізнес-план та обирати землю з точки зору підключення до тарифу. На мою думку, невдалий проект – це проект, який реалізовується від ідеї до реалізації більше 2 років.

Але біогазовий ринок - єдиний, де працювати потрібно виключно легітимно. Жодну нормативну процедуру не можна порушувати. Нині ринок розвивається, держава його мінімально регулює. Але в цілому рівень реалізації біогазових проектів щомісячно підвищується.

Андрій Кулик, керівник департаменту з залучення інвестицій, ТОВ «Екодевелоп» - Ми надаємо інвесторам можливість вирішувати всі проблеми комплексно, щоб максимально здешевити вартість проекту. У нас агресивний ринок кредитування і великі кредитні ставки, не такі прийнятні, як на Заході. Але в Україні є фінансові інститути, які дозволяють, особливо в сфері біогазових ноу-хау, залучати фінансування на вигідних умовах. Є другий блок інвесторів - стратегічний, наприклад, венчурні фонди, які готові разом із власниками бізнесу працювати на довгострокову перспективу. Тобто для успішної реалізації проекту необхідно враховувати два аспекти - надійність партнерів і прозорість схеми реалізації проекту, тобто бізнес-план. Наявність двох стратегічних партнерів  дуже привабливо виглядає для банку, який планує надати кредит. Важливу увагу фінансова установа приділяє також звітності інвесторів. Загалом, проекти не лише дають можливість заробити, а й ефективно утилізувати і використовувати відходи. Тобто важливою є  екологічна складова. Є  також дуже прозора схема отримання доходів і можна отримати внутрішню норму прибутковості вище 40%. Цей бізнес привабливий для будь-якої зі сторін.Адже за розумного підходу відсутня можливість помилитися у реалізації будь-яких стратегій ще на етапі бізнес-плану.

Кирило Павшук, начальник Управління розробки екологічних програм та проектів ресурсозбереження департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проектів ресурсозбереження АБ «Укргазбанк» - З 2016 року «Укргазбанк» запровадив стратегію green-banking, яка допомагає розвитку екологічних проектів, зокрема у сфері  відновлювальної енергетики. Нині наша установа фінансує таких проектів на 8 млрд грн. З них 6 проектів - біогазові комплекси. Структура фінансування - 30% - власного капіталу позичальника - решту дає банк. Банк може входити в проект на різних стадіях. Скажімо, коли є земля і підключення до тарифу, є бізнес-план і обрано генпідрядника. Інший варіант - банк долучається після реалізації проекту. Інвестор реалізує за свої гроші проект, а після цього отримує від нас рефінансування.

Олена Фінк, адвокат ТОВ «Екодевелоп» - для провадження біогазових проектів є три стимули: покращення та збереження навколишнього середовища для життя наступних поколінь, для бізнесу - отримання прибутку та небажання нести штрафні санкції.

На сьогодні поводження з відходами регулюють такі спеціальні закони: «Про відходи», «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною». Останній закон набув чинності два роки тому. Ним встановлені правила поводження з відходами тваринного походження (туші тварин, гній, частини тварин). Такі відходи поділяються на групи. Для кожної групи законом встановлений визначений спосіб поводження (переробка, утилізація, видалення, перетворення на біогаз, органічні добрива).

Всі господарюючі суб'єкти є операторами  ринку відходів і мають виконувати правила цього ринку, зокрема щодо простежуваності відходів. За порушення цих правил  для операторів ринку передбачена відповідальність у вигляді штрафу до 270 тис. грн.

Юрій Епштейн, директор «Аккорд Лтд» - біогазова енергетика переживає справжній бум. За потужністю вона в рази перевищує все те, що пропонувалось ринком раніше. До того ж біогазова енергетика об'єднує різні тренди останнього часу. Нині весь світ переходить на отримання біогазу.

ІЦ УАК

 

ДодатокРозмір
2._olga_biznes_plan_1.pdf927.86 КБ
3._yuriy_ik_net_pidklyuchennya.pdf5.19 MБ
5._olena_dokumenti.pdf924.23 КБ
6._yuriy_epshteyn_tendenciyi.pdf5.67 MБ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування