25.05.2022 13:35

Агрометеорологічні умови в середині травня для озимих культур в Україні були переважно сприятливі

версія для друку
25.05.2022 13:35

Погодні умови, що склалися у другій декаді травня в Україні характеризувалися значними коливаннями температури повітря у нічні та денні години, відсутністю продуктивних опадів та сильними вітрами.

За даними науково-дослідних установ НААН середня температура повітря становила 9-16 0С тепла, що на 0,2‒2,4 0С нижче за норму, максимальна температура підвищувалася до 25-29,7 0С тепла, поверхня ґрунту у найтепліші дні нагрівалася до 32-53 0С, а мінімальна – знижувалася до 4-7 0С тепла.

 

На переважній частині території країни опадів не було, або кількість їх не перевищувала 1,8-3,2 мм. Лише у Херсонській області 14 і 18 травня пройшли дощі у кількості 10,5 і 10,1 мм відповідно, які суттєво поповнили запаси вологи в ґрунті на посівах озимих і ярих культур, що покращило ріст і розвиток рослин та загальний стан посівів.

За даними науково-дослідних установ запаси продуктивної вологи під озимими культурами у Херсонській, Житомирській, Київській областях на даний час цілком достатні для нормального росту і розвитку рослин, а у Сумській області, за даними Інституту сільського господарства Північного Сходу сильні вітри висушили орний шар ґрунту, тому у поверхневому горизонті ґрунту (0-10 см) їх кількість становить лише 7-9 мм, у шарі 0-20 см – 24-26 мм.

 

Посіви пшениці озимої у Херсонській області, за повідомленням Інституту зрошуваного землеробства НААН, знаходяться переважно у доброму та задовільному стані, рослини проходять фази «прапорцевий листок» та «початок колосіння». Проте, рослини відстають у рості і розвитку, що обумовлено прохолодною весною і низькими запасами вологи у ґрунті при виході із зими. Висота рослин на сьогодні становить 75-90 см, залежно від сорту, строку сівби, попередника тощо. Крім того, посіви пізніх строків сівби по непарових попередниках, слабо розкущені, низькорослі.

Ячмінь озимий, на території Херсонської області знаходиться переважно у доброму та задовільному стані. Висота рослин 95-110 см. Посіви виколосились 10-15 травня. Горох зимуючий проходить фазу «цвітіння», але дещо зменшеною за оптимальну густотою стояння рослин. Ячмінь ярий знаходиться у фазі «початок формування прапорцевого листка». Висота рослин 40-60 см. Опади покращили стан посівів, але при цьому погіршився фітосанітарний стан посівів. Ріпак озимий добре розвинений, має висоту 110–140 см, сформував стручки.

 

За результатами моніторингу, проведеному науковцями ННЦ «Інститут землеробства НААН», рослини пшениці озимої зараз перебувають у фазі «вихід у трубку». Коефіцієнт кущіння 3,3-4,1, густота рослин 320-350 шт/м², висота рослин – 63-70 см. Стан посівів добрий.

Рослини тритикале озимого перебувають у фазі «вихід у трубку». Густота рослин 300-320 шт/м², коефіцієнт кущіння 3,4-3,9, висота рослин – 65-70 см. Стан посівів добрий.

Рослини жита озимого перебувають наприкінці фази «вихід у трубку». Густота рослин 280-330 шт/м², коефіцієнт кущіння 3,4-3,9, висота рослин – 70-75 см. Стан посівів добрий.

Рослини ячменю озимого перебувають наприкінці фази «вихід у трубку». Густота рослин 320-330 шт/м², коефіцієнт кущіння 2,8-3,5, висота рослин – 48-52 см. Стан посівів переважно добрий.

У Лівобережному Лісостепу рослини ріпаку озимого знаходяться у фазі «цвітіння», стан посівів – задовільний.

Рослини пшениці ярої перебувають на початку фази «вихід у трубку». Густота рослин 410-440 шт/м², коефіцієнт кущіння 1,0-1,3, висота рослин 25-28 см, довжина конуса наростання – 2,8-3,0 мм. Стан посівів добрий.

Рослини ячменю ярого знаходиться наприкінці фази «кущіння» – на початку фази «вихід у трубку». Густота рослин 400-450 шт/м², коефіцієнт кущіння 2,0-2,5, висота рослин становить 24-27 см. Стан посівів добрий.

Рослини вівса знаходяться на початку фази «вихід у трубку». Густота рослин 400-450 шт/м², коефіцієнт кущіння 1,6, висота рослин становить 23-26 см. Стан посівів добрий.

Нагадуємо, що з початком фази «вихід у трубку» у рослин відбувається закладка квіток у колосках та активне збільшення колоса у розмірі. Це один з найбільш критичних періодів росту і розвитку зернових колосових культур.

Нестача вологи, елементів живлення, конкуренція з бур’янами за чинники життя, ураження хворобами та шкідниками у цей період може призвести до різкого зменшення кількість колосків у колосі та квіток у колосках, а як наслідок – кількості зерен з одного продуктивного стебла. Тому, внесення мінеральних добрив, зокрема азотних та захист посівів від хвороб і шкідників під час виходу рослин у трубку є запорукою формування високої продуктивності колоса у зернових культур.

Рослини сої сівби першої декади травня перебувають у фазі «сходи». У зв’язку з пониженням температури повітря у кінці квітня та протягом травня – відмічено певну затримку її сходів.

Рослини гороху знаходяться у фазі «ріст стебла». Висота рослин сягає 10-15 см. Для травня, який значною мірою визначає майбутній урожай гороху, характерна значна мінливість погоди. Початок третьої декади травня виявився також холодним, вітряним, на фоні пониженого температурного режиму, тривалої відсутності продуктивних опадів, із значними коливаннями денних і нічних температур мали певний негативний вплив на загальний розвиток рослин гороху.

  • Закінчується сівба соняшнику. На більшості площ рослини перебувають у фазі «сходи». Помірний температурний режим та недостатня кількість вологи, що мають місце протягом останніх днів, не сприяють інтенсивному розвитку рослин соняшнику.

Станом на 20 травня 2022 року у більшості гречкосіючих господарств закінчується сівба гречки. Важливим фактором формування планової урожайності гречки є погодні умови під час проростання насіння. Але цьогорічні погодні умови травня не зовсім сприяють появі дружних сходів рослин. Спостерігається недостатня кількість опадів під час сівби та проростання насіння. Разом з тим, на більшості посівів цієї культури вже відмічена поява сходів гречки.

 

ІЦ УАК за матеріалами аналітичної довідки про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур в Україні (за інформацією НААН)

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування