20.03.2024 15:49

Аграрії Польщі підписали домовленості з міністром сільського господарства: зокрема хочуть заборони транзиту української агропродукції територією Польщі

версія для друку
20.03.2024 15:49

Збереження ембарго на сільськогосподарську продукцію та врегулювання торговельних відносин з Україною є частиною положень угоди, підписаної в Ясьонці представниками польських аграрних організацій і міністром сільського господарства РП. Документ підписали вночі. Положення домовленостей презентували на прес-конференції сьогодні вранці під час другого дня Європейського аграрного форуму.

Про це повідомляє rmf24.pl.

Один із пунктів угоди передбачає, що міністр сільського господарства має звернутися до прем’єр-міністра Дональда Туска з проханням призупинити транзит сільськогосподарської продукції з України, на яку поширюється ембарго, через територію Польщі.

Сторони також заявили в документі, що торгові відносини між обома країнами повинні бути врегульовані, включаючи доступ на ринок для таких продуктів, як, серед іншого, зернові, ріпак, кукурудза, цукор, птиця, яйця, ягоди та яблука.

У документі також є пункт щодо субсидій, які охоплюють, зокрема, ячмінь і жито. Дотації будуть нараховані на рівні допомоги з 2023 року і стосуватимуться зерна, проданого в період з 1 січня цього року до 30 травня цього року

Ще один пункт передбачає збереження ставки сільськогосподарського податку на рівні 2023 року.

У документі також зазначені положення щодо внесення змін до Green Deal. Це включає, зокрема, скорочення екологічних вимог і спрощення правил допомоги для фермерів.

У документі наголошувалося, що причиною нинішньої ситуації в сільському господарстві є передусім агресія росії проти України, а також беззастережна згода ЄС на необмежений імпорт сільськогосподарських товарів з України «підкріплена чіткою позицією тодішнього уряду Республіки Польща.

"Ми повинні дати зрозуміти українській стороні, що саме сільське господарство України має адаптуватися до європейського та польського, а не навпаки", - сказав під час прес-конференції заступник міністра сільського господарства РП Міхал Колодзейчак.

Документ підписали міністр сільського господарства Чеслав Сєкерський, заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак та 11 представників сільськогосподарських організацій. До них належать, зокрема:

  • лідер Podkarpacka Oszukana Wieś (Підкарпатське ошукане село) Роман Кондров;
  • Вєслав Гринь із Zamojskie Towarzystwo Rolnicze (Замойське сільськогосподарське товариство);
  • Артур Концік, фермер, який протестує на переході у Сьвецько (на кордоні з Німеччиною);
  • голова NSZZ RI "Solidarność" (Незалежна самоврядна профспілка індивідуальних фермерів «Солідарність») Томаш Обшанський;
  • Філіп Павлік з AgroUnia (АгроУнія - аграрний політичний рух, заснований М. Колодзейчаком);
  • Владислав Серафін, голова Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych / KZRKiOR (Національна спілка фермерів, гуртків і сільськогосподарських організацій);
  • Анджей Собоцінський, представник протестуючих фермерів у Жулавах.

У багатьох регіонах Польщі тривають аграрні протести. Повідомляється про понад 500 офіційних демонстрацій, у яких очікується участь понад 70.000 фермерів.

 

Водночас, не всі польські фермери підтримують цей документ.

Так, наприклад, угоду не підписав голова Загальнопольського об'єднання профспілок фермерів і сільськогосподарських організацій Славомір Іздебський, який оголосив, що її підписали переважно виробники зернових, тоді як інші фермери вимагають системних рішень щодо тваринництва, зокрема норкового, яке вони хочуть розвивати без жодних обмежень.

 

Данило Гетманцев у цей же день у Телеграм-каналі написав, що 6,5 млрд грн втратить Україна у надходженнях від митниці внаслідок блокування кордону поляками в березні. "Це півтори повністю забезпечені всім бригади".

Нагадаємо, перед цим Ярослав Железняк зазначав, що у лютому із-за блокади кордону було недоотримано 7,7 млрд грн.

 

ІЦ УАК за матеріалами rmf24.pl і pap.pl


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування