05.08.2024 17:21

Аграрії гарантують і на цей рік продовольчу безпеку та виконають цілий ряд зовнішньоекономічних зобов'язань по експорту, - Коваль

версія для друку
05.08.2024 17:21

конфедерація".

 

врожаю пшениці ми зібрали десь більш як 19,5 млн тонн. Я думаю десь до 20 млн тонн по завершенню збирання пшениці озимої і ярої ми зберемо.

Навіть якщо половина із цього зібраного валового збору буде харчова, то це нам вистачить 10 млн т десь на три роки - трьохрічний запас. Тому, звичайно, ні про який голод не йдеться.

Тим більше, що в кінці липня між Кабінетом міністрів в особі Міністерства аграрної політики і всіма гравцями ринку був вчергове підписаний меморандум про взаємне порозуміння щодо експорту продукції рослинництва, зокрема пшениці, де контролюється, які залишки, які надходження від збору, і які експортні обсяги. Там практично щомісячним моніторинг іде. Тому, я думаю це все під контролем і хвилюватись не варто", - повідомив експерт.

Єдине, зазначає Павло Коваль, так, як і прогнозували 3-4 місяці тому, що врожай в цьому році буде меншим порівняно з минулим роком, це таки справдилося.

прогнозували, що буде зменшення".

Але Павло Коваль додав, що ще частину врожаю в деяких областях збирають: близько 5-7% від запланованих площ в межах всієї України не зібрано.

про спеку аномальну, яка там 12-14 днів тривала по всій Україні (і це все-таки аномальна тривалість великих температур, можливо вперше за історію спостережень за погодними умовами), ця спека вплинула звичайно і на ранні зернові культури, особливо в північних областях, коли ще пшениця наливалася, ячмінь та інші культури ранні. Ця спека вплинула на них, але найбільше ця спека вдасться взнаки на врожай кукурудзи, соняшнику і сої, тобто на пізні культури, і це досить неприємна річ.

Я думаю, що вже багато майданчиків переглянули свої прогнози на пізні культури, в тому числі Міністерство аграрної політики.

Якщо подивитися по значній території України, можливо, крім окремих західних українських областей, то кукурудза в найгіршому стані за останні декілька років. Тому я думаю, що будуть питання щодо недобору врожайності по кукурудзі, по сої і, можливо, по соняшнику.

Соняшник, як не дивно, тримається найкраще з цих пізніх культур, але все ж таки буде незапилення серединок кошиків, і буде трошки нижчий врожай через недостатню зволоженість ґрунту і через надмірну температуру повітря", - розповів про наслідки липневої спеки генеральний директор ВГО "УАК" Павло Коваль.

Експерт додав, що з 12-13 серпня прогнозується ще один виток аномального потепління. Однак, за останні дні в деяких регіонах встигли пройти дощі, зокрема на Дніпропетровщині, Харківщині, Київщині та ряді західних областей України.

Опади хоч і не всюди значні, подекуди по кілька міліметрів, але все ж це невелике спасіння.

 ранніх зернових доходить завершення. Ряд областей уже завершив збиральну кампанію, зібрано понад 30 млн тонн, включаючи ріпак як олійну культуру. Тобто через тиждень можна буде констатувати, що залишилось збирання пізніх культур.

Щобільше, Миколаївська та Одеська області вже почали пробувати молотити соняшник і сою вже цього врожаю. Тож, говорить Павло Коваль, період відпочинку в аграріїв буде невеликий.

"Прогнози на соняшник - також нам точно вистачить, ми нетто-експортер великих обсягів соняшникової олії.

Єдине, що ми можемо втратити якийсь сегмент ринку через зниження врожаю по експорту кукурудзи. Ну я думаю, що це в декілька мільйонів тонн.

Якщо в нас з логістикою ніяких непередбачуваних ситуацій не буде виникати, то я думаю ми справимось з тим експортним потенціалом, який сформували за цей рік.

Ну і я хочу сказати, що аграрії вже готуються до посівної під урожай 2025 року, готують площі. А окремі господарства вже почали висівати озимий ріпак під урожай 2025 року. Тому процес не стоїть на місці, це така технологія і такий процес, який не можна перервати, потрібно постійно бути в тонусі.

в руках в бліндажах і окопах.

А багато аграріїв в тилу тримають свій "фронт". Ми гарантуємо і на цей рік продовольчу безпеку, ми виконаємо цілий ряд зовнішньоекономічних зобов'язань по експорту своєї продукції.

В цілому все буде добре, друзі, не хвилюйтесь про продовольчу безпеку. Аграрії багато років поспіль гарантують для нас і для тих країн, які самі себе не годують", - підсумував ген. директор ВГО "УАК" Павло Коваль.

 

ІЦ УАК за матеріалами КИЇВ24.live

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування