26.06.2024 16:44

8,5 млн т урожаю торік Україна втратила через окупацію півдня та сходу

версія для друку
26.06.2024 16:44

Щонайменше 8,5 млн тонн урожаю 2023 року Україна втратила через окупацію росіянами південних і східних областей.

Про це свідчать результати дослідження групою українських хакерів KibOrg інформації з російської інформаційної системи «Зерно» про всі операції з агропродукцією за 2022-2023 роки.

Зазначається, що система «Зерно» є автоматизованою, вона призначена для відстеження постачання зерна та його перероблених продуктів на території росії. З 1 березня 2023 року її використання стало обов’язковим. Ця система вимагає внесення інформації про кожну партію зерна чи продуктів його переробки. Також до системи заносяться дані про рік урожаю, місце вирощування й інші характеристики кожної партії.

У таблиці на понад 6 тис. рядків міститься інформація про 233 компанії, а також 105 приватних підприємців, що ведуть бізнес в окупації, номери супровідних документів для ідентифікації зерна (СДІЗ) на кожну партію, обсяги, а також адреси призначення разом із найменуванням отримувача.

Згідно з документами, що містяться у системі, станом на листопад 2023 року на окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей було зібрано 5,7 млн т урожаю, зокрема 4,7 млн т зернових і 679 тис. т олійних. На території Криму окупанти зібрали ще 2,6 млн т зернових, а також 86 тис. т олійних.

Отже, загальна кількість врожаю, якого недорахувалася Україна 2023 року, згідно з інформацією з системи «Зерно», складає мінімум 8,5 млн т, зазначається у розслідуванні.

Ще одна таблиця у системі «Зерно» стосується всіх оформлених СДІЗ (супровідні документи ідентифікації зерна) на партії, що в сумі свідчать про 1,3 млн т агропродукції, яка була задекларована з вересня 2022 року по листопад 2023-го. Судячи з інформації, до Ростовської області та Краснодарського краю рф окупанти вивезли понад 184 тис. т агропродукції. Також міститься інформація про покупців з Воронезької, Курської, Липецької областей рф та окупованого Криму.

До прикладу, найчастіше серед отримувачів вантажу значиться ТОВ «АВАЛ», що знаходиться в окупованому Севастополі, однак також є інша інформація про компанії з Ростову, Краснодару та Воронежу.

Так, наприклад, серед компаній, які купували ячмінь і горох з Херсонської області значиться ростовська ТОВ «Топ Грейн Л.Т.Д.». Ця компанія існує з 2005 року, а її керівники – Сергій та Ольга Басови – входять до 50 найбагатших людей Ростовської області.

З бази даних ФДІС «Зерно» відомо і про як мінімум 2000 тонн ячменю та 2800 тонн гороху, який придбала ростовська фірма від «Грифон Агротранс».

Завдяки витоку з російської митниці, наданої Вёрстка, наявна також інформація про зовнішньоекономічну діяльність ростовської фірми. «Топ Грейн Л.Т.Д.» має доволі широку географію іноземних покупців, починаючи з Туреччини, Китаю, Йорданії та закінчуючи країнами ЄС: Італія, Греція, Бельгія, Іспанія, Португалія.

ІЦ УАК за матеріалами KibOrg

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування