18.10.2024 16:38

70 млн дол., техніка для розмінування та підтримка інноваційних проектів — підсумки 1-го дня UMAC 2024

версія для друку
18.10.2024 16:38

Під час щорічної Конференції з питань протимінної діяльності в Україні–2024 (UMAC-2024) країни-партнери оголосили про додаткові зобовʼязання на підтримку гуманітарного розмінування на суму майже 70 мільйонів у доларовому еквіваленті. Про додаткові виділені суми оголосили Люксембург, Нідерланди, Норвегія та Канада. Загальний внесок партнерів у гуманітарне розмінування з 2022 року склав 1 мільярд 70 мільйонів доларів США.

«Ми дуже цінуємо той внесок, який роблять наші партнери в гуманітарне розмінування в Україні. Це не просто техніка, обладнання чи гроші на реалізацію проектів — це врятовані життя в Україні та відновлення світової продовольчої безпеки. Завдяки цій системній підтримці ми вже маємо значний прогрес у розмінуванні. Рік тому разом з партнерами ми зустрічалися на форумі з розмінування у хорватському Загребі. Тоді у нас було 18 операторів, приблизно 3000 саперів і 32 машини для розмінування. На сьогодні сертифіковано 58 операторів, кількість саперів зросла до понад 4000, а в полях працює 98 машин для розмінування», — сказала Перша віце-прем’єр-міністр України — Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Люксембург виділив 13 млн дол. США на проекти з гуманітарного розмінування в Україні. Ці кошти підуть на проекти, які будуть реалізовуватися Програмою розвитку ООН (10,8 млн дол.), міжнародною організацією HALO Trust (1,08 млн дол.) і через Механізм цивільного захисту ЄС (1,08 млн дол.).

Про додаткове фінансування гуманітарного розмінування в Україні оголосила Норвегія. Країна виділяє 20 млн дол. на 2025 рік, збільшивши свій внесок до 70 млн дол. Норвегія в гуманітарному розмінуванні сфокусувалася на фінансуванні роботи в полях, підтримці постраждалих громад і посиленні спроможності у протимінній діяльності.

Нідерланди, які вже виділили на гуманітарне розмінування в Україні понад 40 млн дол. США, оголосили про додаткові 10,8 млн дол. на проекти у 2025 році.

24,5 млн дол. США на потреби гуманітарного розмінування в Україні дає Канада. Її загальний внесок на фінансування сектору сягнув понад 50 млн дол.

Понад 270 тис. євро на гуманітарне розмінування в Україні виділив уряд Латвії. Ці гроші отримає міжнародна організація HALO Trust, фахівці якої працюють над розмінуванням земель у кількох областях України, що зазнали впливу бойових дій.

Швейцарія, яка цьогоріч є господаркою UMAC-2024, оголосила про плани передати Україні 3 важкі машини для розмінування GCS-200 для піротехнічних підрозділів ДСНС. Символічна передача першої із них відбулася безпосередньо під час Конференції. Швейцарія також ухвалила рішення виділити 30 млн швейцарських франків на один із проектів Швейцарського фонду з протимінної діяльності (FSD), який працює в Україні. Фінансування здійснюватиметься в рамках раніше анонсованої допомоги на 100 млн швейцарських франків.

Уряди Швейцарії та Великої Британії готові виділити кошти на пілотний проект із пріоритизації в гуманітарному розмінуванні. Система, побудована на платформі технологічного гіганта Palantir, дозволить на основі великого масиву даних визначати пріоритетні ділянки для розмінування. Пілотний проект у Харківській області триватиме 3 місяці.

США, які у вересні оголосили про 102 мільйони допомоги на гуманітарне розмінування, під час Конференції оголосили про ініціативу, спрямовану на збільшення спроможності приватних операторів гуманітарного розмінування. Вони планують провести оцінку потреб українських операторів і посилити їхнє знання того, як працюють міжнародні донорські організації. Це у майбутньому дозволить операторам залучати міжнародну підтримку. І першим кроком у цьому напрямку може бути посилення співпраці українських і міжнародних операторів.

Підсумковий документ зі зобов’язанням підтримки гуманітарного розмінування в Україні підписали 42 країни. Один з із його ключових пунктів — протимінна діяльність має залишатися в міжнародному порядку денному. А підписанти повинні докладати зусиль, аби мінімізувати вплив мін і залишків війни на життя людей, зокрема через розмінування територій і розвиток інноваційних технологій.

ІЦ УАК за матеріалами Мінекономіки

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування