07.06.2022 15:30

2 червня відбулося засідання Президії ВГО «Українська аграрна конфедерація»

версія для друку
07.06.2022 15:30

2 червня 2022 року, вперше від початку повномасштабної війни, відбулося засідання Президії ВГО «Українська аграрна конфедерація», на якому обговорювалися питання щодо роботи агропромислового комплексу України в умовах воєнного стану та пропозиції УАК до плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України за напрямом «Нова аграрна політика».

 

Генеральний директор ВГО "Українська аграрна конфедерація" Павло Коваль поінформував присутніх про роботу агропромислового комплексу в умовах воєнного стану та перспективи подолання наслідків, завданих війною, зокрема окреслив наступні питання:

  • наслідки бойових дій в Україні;
  • стан весняної кампанії-2022;
  • стан елеваторного господарства;
  • зміни законодавчо-правової бази функціонування агробізнесу та харчової галузі;
  • про відновлення України та інше.

Павло Васильович, зазначив, що у деяких членів УАК – зруйновані елеватори, або ж – знаходяться під окупацією. Зокрема постраждали підприємства у Чернігівській, Харківській, Херсонській, Миколаївській і деяких інших областях.

"Зараз ідуть дискусії про розблокування портів, але якщо їх навіть завтра розблокують, ми все одно не зможемо одразу відновити експортні потоки в тих же обсягах, що були до війни", - зазначив генеральний директор "УАК", та констатував, що ситуація до нового врожаю не зміниться та зерно й олію вивезти не до цього терміну не вдасться.

 

Заступник Генерального директора ТОВ СП «НІБУЛОН» Михайло Різак зазначив, що дійсно, чи не найважливіше питання зараз для агробізнесу та відновлення експорту сільгосппродукції - це розблокування портів Одеси та Миколаєва. Також важливим питанням є розблокування судноплавства та формування "зеленого коридору" по річці Дніпро, адже підтримка внутрішнього судноплавства є також важливою для логістичної системи України.

Крім того, пан Різак зазначив, що Україна рухається до членства в ЄС. А в Євросоюзі, як відомо, акциз на пальне у два рази вищий за акциз в Україні. Але при цьому є підтримка сільського господарства, тому для аграрних європейських підприємств акциз у два рази менший, ніж для інших споживачів. І важливо, щоб в Україні напрацьовувався механізм цільового використання пального та розглядалося питання про зменшений акциз на пальне для агросектору. "Зараз акциз на пальне в Україні скасований, але скоро постане питання про його відновлення, адже Комітетами ВРУ вже розглядаються питання про відновлення податків", - підсумував Михайло Різак.

 

Степан Капшук, Генеральний директор асоціації "Укроліяпром", підтримав важливість розблокування українських портів і коротко окреслив проблеми олійної галузі - зростає експорт сировини, затоварюються склади (як основною продукцією, так і побічною), що є загрозою тимчасової призупинки виробництва.

 

Леонід Козаченко підтримав колег і повідомив, що Українська аграрна конфедерація вже другий місяць ставить питання розблокування портів, як питання номер "один". Він навів дані, що тільки в околицях терміналів "НІБУЛОНУ" можуть знаходитись близько двох десятків тисяч мін, як на суші, так і в морі. Для часткового розблокування підходів знадобиться 4 місяці, а для повного розмінування - до 5 років і близько 200 тис. дол.

 

Президент ВГО "Українська Аграрна Конфедерація" презентував пропозиції ВГО «УАК» до Плану заходів з післявоєнного відновлення та розвитку України за напрямом «Нова аграрна політика», до переліку яких входять наступні напрямки:

  • якими має бути агропромисловий сектор економіки нашої Держави після закінчення війни;
  • світові тенденції на ринку агропродовольчого комплексу;
  • головні шляхи подолання країнами глобальної продовольчої кризи впродовж найближчих 20 років;
  • позиціювання України на глобальних ринках продукції АПК;
  • шляхи переходу до домінуючої позиції на ринку (діяльність у період війни та післявоєнний період);
  • фіскальна політика у сільському господарстві;
  • монетарна політика та банківський сектор;
  • прискорення набуття членства в ЄС;
  • дерегуляція та активізація підприємницької діяльності в агропромисловому виробництві;
  • усунення корупції та конкурентного права в агропромисловому виробництві;
  • лідерство в розробці та декларуванні глобальних ініціатив по розвитку світового сільськогосподарського виробництва з метою посилення позитивного іміджу та додаткових національних інтересів;
  • аграрна наука та освіта в агропромисловому виробництві.

 

Після цього Ігор Бартковський, президент асоціації "Морозиво та заморожені продукти" наголосив на важливості для переробних підприємств ще одного питання - врегулювання відносин між постачальниками харчових продуктів та торговельними мережами.

За його словами, в той час, як переробні підприємства забезпечують тил і фронт своєю продукцією, заборгованість торгових мереж тільки перед підприємствами даної галузі складає 328 млн грн. А загальна заборгованість перед підприємствами галузі харчової переробки, за даними Ігоря Бартковського, складає понад 10 млрд грн.

Зараз на розгляді знаходяться 5 законопроектів щодо торгівлі, але жоден з них повністю не задовольняє переробні підприємства галузі.

Це не дозволяє переробним підприємствам закупати сировину своєчасно та у необхідному обсязі та нарощувати обсяги випуску готової продукції.

 

Про проблеми у своїй галузі розповів Іван Сакаль, фінансовий директор групи компаній «Agrofusion». З 4 переробних заводів групи компаній - 3 знаходяться в окупації, а ще один - на лінії фронту.

"Наші заводи надсучасні, побудовані за найкращими європейськими технологіями, тому вони є навмисними цілями росіян, є влучання по заводах; 2/3 нашої агротехніки вкрадено.

Зараз із 33 тис. га наших земель ми можемо обробляти лише 7 тис. га. У Миколаївській області ми не можемо вийти на свої поля, але найтяжча ситуація на Херсонщині - вона під повною окупацією",  - повідомив Іван Сакаль.

Підприємству не вдалось вивезти звідти 40 тис. тонн томатної пасти. "Це дуже багато. Щоб ви розуміли, річне споживання Україною томатної пасти складає 27-30 тис. тонн. Частина пасти була законтрактована з європейськими покупцями", - зазначив директор групи "Агрофюжн".

Рік тому «Агрофюжн» входив до ТОП-3 європейських переробників та в ТОП-10 світових переробників томатів.

Також він додав три пропозиції:

- необхідно запровадити агротехнічний ленд-ліз з такими країнами, як: країни ЄС, США, Канада та Японія.

- на півдні України досить важливим є оновлення зрошення, фінансування меліорації;

- домовитись зі страховими компаніями щодо страхування південних областей: "зараз страхові компанії відмовляють у страхуванні земель на півдні, а це значить, що банки відмовляють у кредитуванні"

 

Президент ВГО "Фумігаційна асоціація" Тамара Підберезняк заявила про невідповідність українського законодавства щодо застосування пестицидів і агрохімікатів до ряду норм ЄС та висловила думку про необхідність проведення, навіть у війну, відповідних профільних заходів за участі громадських організацій, підприємств та органів влади для обговорення та розв'язання наявних проблем в аграрній галузі.

 

ІЦ УАК

ДодатокРозмір
Презентація "Необхідні зміни в українській аграрній політиці - бачення подальшої стратегії" - Павло Коваль.pdf1.65 MБ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування