У Києві завершилась ХІІІ Щорічна конференція малих міст. Відомі політики, мери міст, міжнародні експерти та представники бізнесу обговорили пошук та ефективність необхідних ресурсів для розвитку територіальних громад України.
Панельну дискусію, присвячену проблемі використання землі за межами населених пунктів, відкрив народний депутат, президент Української аграрної конфедерації, голова Ради підприємців при Кабінеті міністрів Леонід Козаченко. За його словами, Україна, на жаль, не пішла шляхом Європи, де значна кількість фінансових та організаційних ресурсів сконцентрована в регіонах. Саме тому перед нашою державою постало питання децентралізації. Нині Україні потрібно активно передавати повноваження на місця і готувати фахівців, які їх ефективно реалізують, використовуючи всі наявні законодавчі можливості.
- Земля – це той ресурс, який дасть можливість громадам всебічно розвиватись, максимально залучаючи необхідний інвестиційний потенціал. Але передавати землю у власність територіальним спільнотам потрібно професійно і прозоро. - наголосив Леонід Козаченко. Він розповів, що в парламенті зареєстровано 11 законопроектів, які регулюють питання власності на землю. Один із них був підготовлений урядом і передбачав передачу землі в управління місцевим громадам, але деякі його положення суперечили Цивільному кодексу. Тому було підготовлено новий законопроект, де вже було прописано право передавати у комунальну власність громадам землю. Але у документі не було враховано 10 важливих питань, зокрема, право користування землею, право громади вносити зміни до Земельного кадастру тощо. Гостру полеміку викликав і законопроект, поданий до парламенту Президентом України. Багато народних депутатів висловили занепокоєння положенням, яким дозволялось передавати частину земель не громадам, а головам відповідних місцевих адміністрацій. Адже у такому разі керівник міг передати на 49 років землю в оренду і скасувати це право для громади було б юридично неможливим. Через такі правові колізії і цей законопроект не знайшов підтримки у парламентаріїв. На думку Леоніда Козаченка, нині у Верховній Раді є широке поле для дискусії з цього питання. Але постійні доопрацювання законопроектів та прозорість цього процесу лише дають можливість прийняти оптимальне рішення на користь територіальних громад.
Стримує рух уперед у цьому питанні і наявність у тіньовому обігу половини із 32,5 млн га земель с/г призначення. Саме через відсутність офіційного власника тіньових земель досі не сформовано повністю реєстр Дежгеокадастру. Уповноважені органи часто порушують порядок внесення даних у реєстр про зміну майнових прав на землю, що дає можливість проявів рейдерства. Всі ці законодавчі прогалини й перешкоджають розвитку територіальних громад зокрема і України в цілому.
– Ми маємо замислитись: чому ми так живемо? Адже штат Техас, не маючи в своєму арсеналі таких потужних природних і людських ресурсів, як у нас, виробляє 1,7 трлн доларів ВВП. А Україна лише … 104 млрд доларів. Міжнародні експерти ставлять Україну за потенціалом в Європі на 3 місце. Тобто, потенційно ми можемо бути на рівні Франції, Великобританії та Німеччини. Є одне «але». В Європі розуміють необхідність розвитку територіальних громад. Наприклад, одна з відомих українських аграрних компаній захотіла побудувати в ЄС завод. І тепер керівники деяких польських і словацьких міст змагаються за його будівництво, пропонуючи безкоштовно відвести воду, електроенергію та інші бонуси. Вони розуміють, що підприємство дасть не лише 80 робочих місць, а й платитиме значні податки, які підуть на розвиток цієї громади. Я прикладів такої боротьби за інвестора в Україні не знаю, - підсумував Леонід Козаченко.
ІЦ УАК