Загальні питання про зміни у сфері землеустрою.
Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення»
від 31.03.2020 з 1 липня можуть продаватися виключно землі сільськогосподарського призначення приватної форми власності. Винятком є можливість громадян викупити земельні ділянки, які належать їм на праві постійного користування, на праві довічного успадкованого володіння, або оренди (якщо така оренда виникла шляхом переоформлення права постійного користування до 2010 року), із державної або комунальної власності, якщо такі земельні ділянки були надані їм для ведення селянського (фермерського) господарства.
Зміна цільового призначення земельних ділянок за межами населених пунктів відбуватиметься або через розробку землевпорядної документації, або в спрощеному порядку, коли достатньо волевиявлення особи, якщо був розроблений і затверджений комплексний план просторового розвитку громади. Цільове призначення може бути змінене лише в межах дозволених видів використання земель, встановлених комплексним планом просторового розвитку громади.
Відповідно до ухваленого Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-ІХ в Україні орієнтовно до 27 серпня планується впровадження автоматизованої системи моніторингу земельних відносин, у межах якої здійснюватиметься облік та відстежування стану земельних відносин. Адміністратором цієї системи буде державне підприємство, що займається адмініструванням Державного земельного кадастру. Система використовуватиме дані Державного земельного кадастру, Реєстру речових прав, податкової служби, державної статистики та інших органів. Користування буде безкоштовним, а всі дані розміщуватимуться у відкритому доступі.
Усі землі та земельні ділянки за межами населених пунктів (за нечисленними винятками) уже перейшли в комунальну власність із моменту набрання чинності Законом № 1423-ІХ, тобто з 27 травня 2021 року. Винятком є ділянки, право державної власності на які вже зареєстровано. Якщо це так, щоб відповідна державна земля перейшла в комунальну власність, треба внести відповідні зміни до Реєстру речових прав за заявою громади.
Зміна відомостей про вид використання земель в межах встановленого їх цільового призначення, крім земельних ділянок сільськогосподарського призначення та земель оборони, здійснюється їх власниками на підставі заяви до державного кадастрового реєстратора. З 24.07.2021 поняття “цільового використання” із законодавства виключається, але встановлюється спрощений порядок зміни цільового призначення земельних ділянок.
Відповідно до закону #1423-ІX, передбачено існування державного
та громадського контролю. Функції державного контролю також виконуватимуть органи місцевого самоврядування в обсязі, в якому вони виконували самоврядний контроль, а також, у разі прийняття окремого рішення, в обсязі додаткових повноважень, наданих законом #1423-ІХ. Останнє стосується боротьби з бур’янами, боротьби з нецільовим призначенням земельних ділянок та боротьби з незаконним захопленням земельних ділянок.
Детальніше ознайомитися із документом можна на сайті інформаційно-аналітичного портау АПК України, в якому зібрано найпопулярніші та найважливіші питання, які виникають у громад щодо земельного законодавства. Дати відповіді взялися експерти із земельних питань, юристи, фахівці Держгеокадастру.
ІЦ УАК за матеріалами me.gov