09.12.2016 19:04

Українські аграрії готуються до ризиків 2017 року

версія для друку
09.12.2016 19:04

Новий, 2017-й рік буде для українських аграріїв складнішим, ніж теперішній. Про це йшлося під час міжнародної конференції "Що чекає АПК у 2017 році: виклики та можливості", яку провела Українська аграрна конфедерація у співпраці з Swiss Re Corporate Solutions.

Відміна спецрежиму ПДВ і невизначена доля земельної реформи - фактори, які сильно впливають на бізнес-клімат у галузі. Однак, якщо правильно оцінити ризики, фермери і аграрні компанії можуть посилити свої позиції навіть за таких складних мов, запевняють експерти. 

Конференція відбулася сьогодні, 9 грудня, у Fairmont Grand Hotel.

Спікери:

  • Леонід Козаченко, народний депутат України, президент УАК;
  • Олександр Артюшин, віце-президент Swiss Re Corporate Solutions;
  • Євген Капінус, заступник міністра фінансів України;
  • Баграт Ахіджанов, директор департаменту фінансово-кредитної політики Мінагрополітики;
  • Шевкі Аджунер, голова представництва ЄБРР в Україні.
  • Олена Волошина, голова представництва МФК в Україні;
  • Віталій Степанюк, начальник управління використання та охорони сільгоспземель Мінагрополітики.

 

Євгеній Капінус запевнив присутніх: держава не збирається кидати аграріїв напризволяще. За його словами, сума у 5,5 млрд грн, яку пропонується виділити на дотації сільгоспвиробникам, перекриє їх втрати від скасування спецрежиму ПДВ.

Більш детально про програми підтримки розповів Баграт Ахіджанов. За його словами, нинішній варіант бюджету - компромісний. На запитання, чи планується підтримка тваринницької галузі, він відповів ствердно.

Цікаво, що доки держава на аграріях економить, банки охоче дають їм гроші. Так, ЄБРР планує кредитувати малих та середніх сільгоспвиробників в Україні. Йдеться про суму у € 40 млн, до яких матимуть доступ аграрії 17 областей України.

"Ми вкладемо € 40 млн протягом 4-річного періоду. Ще близько €10 млн будуть виділені для покриття витрат на підготовку проектів фінансування, в тому числі юридичну", - пояснив Шевкі Аджунер.

Сьогодні банки охоче кредитують аграіїв, підтвердила Олена Волошина. "Агросектор для нас - №1", - сказала вона під час свого виступу. За її словами, українські аграрні компанії нині мають усі можливості для того, щоб отримати фінансування - головне, проявляти ініціативу.

Щоправда, ЄБРР та МФК цікавлять великі проекти вартістю у сотні тисяч євро.

Майбутнє українського агросектору дуже залежить від земельної реформи, погодилися усі учасники конференції. Однак в цій темі більше запитань, ніж відповідей. 

Для впровадження земельної рефоми в Україні вже багато що зроблено, запевняє Віталій Степанюк. 21 грудня у Верховній Раді відбудуться "земельні" слухання. Вони необхідні для того, щоб народні депутати знайшли нарешті компроміс по спірним питанням.

Правда, невизначена доля ринку землі - не єдиний ризик, з яким мають справу українські фермери. Аграрії залежать і від курсу валют, і від погодних умов, передбачати які заздалегідь неможливо.

"Якщо врожайність знизиться на 25%, еспортний потенціал України впаде у два рази", - зазначив Олександр Артюшин. Саме тому він порадив компаніям завчасно оцінити свої основні ризики. Це дасть змогу уникнути великих втрат, наголосив віце-президент Swiss Re Corporate Solutions.

"Наступний рік буде для аграріїв складним. Нас чекають дуже серйозні випробування", - сказав, підсумовуючи конференцію, Леонід Козаченко

За його словами, підтримка від держави буде дуже малою. Фактично, все відбувається абсолютно навпаки.

"В цьому році АПК України сплатить до бюджету приблизно 93 млрд гривен. Такі дані мені надала Державна фіскальна служба України. А ми з вами говоримо, що 5,5 млрд повинні бути виділені сільгоспвиробникам у вигляді дотацій. Хто про це знає? Хто знає, що аграрії дають в бюджет майже в 20 разів більше? Чомусь прийнято вважати, що це держава утримує аграріїв. Ні - це аграрії тримають економіку України! Таких стосунків між державою та аграріями немає практично більше ніде в світі", - наголосив Леонід Козаченко. 

"Але якщо ми всі разом будемо триматися, вірити в свою країну, все у нас буде добре!" - завершив конференцію президент УАК.

ІЦ УАК.

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування