06.09.2017 16:24

У МінАПК підтримали ініціативу УАК щодо єдиного земельного реєстру

версія для друку
06.09.2017 16:24

Два реєстри Мін’юсту і Держгеокадастру, де міститься інформація про землі сільгосппризначення, планують об'єднати. Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Максим Мартинюк під час засідання Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин ВР.

Саме такого кроку від влади вимагала, зокрема, Українська аграрна конфедерація, а також інші провідні аграрні асоціації України.

До 2013 року інформація про власність та оренду сільгоспземлі фіксувалася в Держгеокадастрі, була неповною, часто містила помилки. За інформацією Міністерства аграрної політики, було зроблено понад 15 млн таких записів. Таким чином величезний обсяг угідь міг опинитися у тіні. Фактично, на сьогодні не відомо, хто і як користується цими землями та чи сплачує податки.

Для вирішення проблеми необхідно внести зміни до законодавства. Відповідний законопроект МінАПК готує спільно з Мін'юстом та народними депутатами.

«Ми спільно з депутатами профільного комітету ВР напрацювали проект закону. Він дуже простий і містить норму про те, що всі записи, які містилися в Кадастрі до 2013 року, мають бути перенесені до Державного реєстру прав на нерухоме майно. Вони там виконуватимуть роль додаткової інформації. Але в принципі сама наявність їх в реєстрі просто унеможливлює розповіді реєстраторів про те, що вони не побачили в Кадастрі чогось. Паралельно ми фактично з середини літа ведемо на рівні спеціалістів спільну роботу з Міністерством юстиції стосовно того, щоб об'єднати програмні комплексі Реєстру прав на нерухоме майно і Державного земельного кадастру, щоб це була єдина інформаційна площина», - зазначив Максим Мартинюк.

Водночас громадські організації також готують законопроект, який сприятиме удосконаленню системи взаємодії названих реєстрів земель сільськогосподарського призначення, а також забезпечує мінімальну участь «людського фактора» у процесі реєстрації прав на нерухоме майно. Головними новаціями змін до Законів України «Про ДЗК» та «Про Державний реєстр реєстрації прав на нерухоме майно» є узгодження інформації за допомогою програмного забезпечення. Запропонованими змінами посилюється відповідальність державних реєстраторів, які вчиняють реєстраційні дії, що часто стає приводом для здійснення рейдерських захоплень землі, майна чи бізнесу вцілому.

«Українська аграрна конфедерація бере активну участь у розробці законопроекту. Ініціювала та провела ряд робочих нарад із широким залученням представників різних установ, задіяних у даному процесі», – зазначає президент УАК, народний депутат Леонід Козаченко.

Зокрема, на цих нарадах крок за кроком деталізуються причини виникнення рейдерства в сільському господарстві.

Сьогодні ми розуміємо необхідність швидких «крапкових» рішень – захист документів, задіяних у процесі реєстрації нерухомого майна, перегляд вимог до акредитації реєстратора та посилення його відповідальності, внесення в реєстр електронних копій документів щодо реєстрації землі та майна, перегляд підходів екстериторіальності реєстраторів. Вагомим системним інструментом вирішення проблем рейдерства може стати «Електронний нотаріат», але це заходи більш тривалого періоду, які передбачають об'єднання 8 нотаріальних реєстрів у єдину електронну базу. Це значно розширить можливості реєстратора забезпечити об’єктивність та своєчасність здійснення реєстраційних дій, а також посилить гарантії захисту власників та орендарів від «рейдерських захоплень» та бандитизму.

Нагадаємо, УАК реалізує масштабний проект, мета якого – визначити кількість сільськогосподарських угідь, що знаходяться в тіні. Наразі існують два електронні реєстри, де зафіксована інформація про власників та орендарів земельних ділянок – Мін’юст веде реєстр прав, а Держгеокадастр реєструє місцезнаходження і розмір ділянки, її актуального власника тощо. Оскільки ці два реєстри не синхронізовані, користувачі землі мають можливість ухилятися від сплати податків. Окреме питання стосується земель державної власності, яких понад 10 млн га – хто і як на даний момент їх обробляє також достеменно невідомо.

«Існування двох окремих реєстрів породжує хаос у земельному питанні і є однією з причин рейдерства. Щоб знайти вирішення проблеми, ми неодноразово збирали наради за участі представників Мін’юсту, Держгеокадастру, МінАПК, Державної фіскальної служби, профільних громадських організацій. Усі разом дійшли згоди, що необхідно вносити зміни до діючого законодавства. Громадські організації готують свої пропозиції щодо того, як виправити недоліки в існуючих законах і таким чином «перекрити дорогу» рейдерам. Проблема надзвичайно серйозна і її потрібно вирішувати якнайшвидше», - зазначає президент Української аграрної конфедерації, народний депутат Леонід Козаченко.

ІЦ УАК. 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування