ІІІ Всеукраїнський Аграрний Форум, організатором якого виступила Асоціація адвокатів України, зібрав у Торгово-промисловій палаті відомих експертів у сфері АПК, юристів та адвокатів. Йшлося про побудову ефективного та прибуткового агробізнесу, його захист та розвиток. Перед присутніми виступив народний депутат, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко. Він наголосив, що попри кризові процеси саме аграрна галузь лишається драйвером вітчизняної економіки.
– Ми можемо пишатись тим, що нашими конкурентами на світовому аграрному ринку стали США та ЄС. Україна вийшла на друге місце в світі за експортом зернових. За багатьма іншими показниками ми також випереджаємо 28 країн Євросоюзу. Через наш потужний потенціал Україна стає небажаним гравцем на агарному ринку Європи. Нас бояться і з нами борються. Як приклад – квотування української продукції та ультиматум відкрити нам європейські ринки збуту в обмін на розвиток в Україні саме дрібних сімейних господарств, - зауважив Леонід Козаченко.
Він переконаний, що в нинішніх реаліях ефективними гравцями на ринку можуть бути не дрібні, а саме середні та потужні компанії – агрохолдинги, які мають необхідний фінансовий, технічний та людський ресурс для розвитку сучасного сільського господарства на основі системи «цифрового фармінгу», побудованої на високих технологіях. Завдяки принципово новим підходам середні та потужні підприємства здатні використовувати сучасні технології, виробляти продукцію з високою маржинальністю та без посередників шукати кінцевого сспоживача у різних точках планети. Все це не під силу дрібним господарствам. Але саме їх має всебічно підтримувати та дотувати держава. За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, навіть у Сполучених Штатах після зняття обмежень на концентрацію землі як гриби почали рости агрохолдинги. Управлінців для них часто шукають саме в Україні. Китай також полює за нашими мізками.
– Ми – найкращі у світі професіонали в сфері АПК. І за кордоном це розуміють. Але не варто готувати свої борщі на чужині. .Маємо розвивати свою державу самі – власним інтелектом, руками та завзяттям. Наша сила – у нас самих. І будувати своє майбутнє треба тут, на рідній землі. Натомість відтік молодих та талановитих професіоналів вже стає загрозою для нашої держави. На жаль, за статистикою торік з України піднімати інші економіки виїхало понад 200 тисяч осіб, - зауважив Леонід Козаченко.
Він також зупинився на юридичних проблемах у сфері АПК, які навіть попри неефективність судової гілки влади та байдужість і непрофісіоналізм силових структур має вирішувати юридична спільнота України. Зокрема, проблема № 1– рейдерство. Торік було зафіксовано 748 рейдерських атак на бізнес і лише менше 10% справ було вирішено на користь законних власників. Хоча в Україні прийнято закон №7275 («Маски шоу стоп») силові структури фактично лишаються непідконтрольними виконавчій владі.
На жаль, є проблеми дотримання професійної етики і серед юристів. У майже 30% випадків рейдери перекуповують адвокатів постраждалої сторони і приховано «працюють на два фронти». Незаконна реєстрація майнових прав також не тягне за собою жодної відповідальності. Лише 11 уповноважених державою реєстраторів були позбавлені ліцензії, при тому, що своїми незаконними діями вони завдали величезних і моральних, і фінансових збитків відомим аграрним компаніям. І це замість того, щоб згідно діючого законодавства понести більш серйозні покарання, а можливо комусь потрібно було отримати навіть 8 років позбавлення волі.
- Аграрному бізнесу потрібен професійний юридичний супровід. Саме вам, Асоціації адвокатів України, до снаги здолати всі перепони, які нині заважають роботі аграрного сектору та поставити остаточну крапку в подоланні таких негативних явищ, як рейдерство, - вважає Леонід Козаченко.
ІЦ УАК