21.03.2018 21:45

Розвиток біогазової галузі - одна з гарантій енергетичної безпеки України

версія для друку
21.03.2018 21:45

Українська аграрна конфедерація розпочала цикл заходів, присвячених інноваційному розвитку в нашій державі, організувавши круглий стіл «Біоенергетика: перспективи розвитку в Україні». Захід, який зібрав в офісі компанії «AgroGeneration» представників вітчизняних і німецьких компаній, інвесторів, а також фінансистів  та провідних аналітиків, став майданчиком для активної дискусії щодо переваг та проблем у сфері альтернативної енергетики.

Народний депутат, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко переконаний: попри всі існуючі проблеми,  з часом ситуація зміниться  і Україна використовуватиме щонайменше втричі більше біогазових технологій, ніж нині.

- Законодавча база для розвитку біогазу є і вона достатня для того, щоб користуватись певними пільгами при використанні цих технологій. Але, на жаль, багато залежить від певних чиновників на місцях. Навіть отримання пільгового тарифу не означає відсутність проблем при підключенні до мереж, - зауважив Леонід Козаченко. Він повідомив, що на профільному парламентському комітеті розглядалось питання державної підтримки виробництва біоенергії в Україні. Йшлося про вдосконалення та дерегуляцію цієї сфери, а також фінансування малих та середніх підприємств. Якщо в Україні поки немає таких преференцій у кредитуванні, які мають с/г виробники в Німеччині, які планують побудувати біогазові установки, то про активний розвиток біогазових ноу-хау у нас говорити важко, вважає Леонід Козаченко.

Генеральний директор УАК Павло Коваль акцентував увагу на великих перспективах розвитку біогазової галузі  як однієї з гарантій енергетичної безпеки нашої держави. Зокрема, кілька членів УАК нині активно впроваджують біогазові ноу-хау в Україні. Павло Коваль переконаний, що незабаром у нас альтернативні технології стануть  безальтернативними джерелами енергії. Таку думку поділяє дистриб’ютор обладнання німецької фірми AgriKomp директор СКБ «Ватра», яка є членом УАК,  Віктор Бобровський. За його словами, Україна, яка має лише 35% власного газу і змушена закуповувати решту в Росії, може здолати цю енергетичну залежність шляхом переходу на біогазові технології.

Адже 71% території нашої – це с/г землі. Отже, для виробництва біогазу маємо багато органічних відходів, які потрібно лише ефективно використати.  До того ж після анаеробної переробки органіки отримуємо ще й  висококласні добрива, так званий дигестат. Він основа дуже популярного нині органічного стилю життя, який включає виробництво та споживання  чистих продуктів. А це – основа здоров'я нації.

Голова фермерського господарства «Журавушка» Сергій Плакся, де нині впроваджується проект з будівництва біогазової установки фірми AgriKomp, вважає: такі ноу-хау суттєво заощаджують електроенергію.  Адже завдяки використанню зеленого тарифу його господарство не витрачатиме щороку 4 млн грн на опалення.  Але серед плюсів існують й мінуси. Це  відсутність державної програми підтримки, непрозора система отримання зеленого тарифу, забюрократизованість  зміни цільового призначення с/г угідь.

Натомість, директор компанії ІКNET Юрій Подоляк переконаний, що 95% проблем для майбутніх власників біогазових технологій полягає в  неправильному проджект менеджменті. Тобто, с\г виробник спочатку купляє дороге обладнання, а вже потім оформляє зелений тариф, не знаючи з чим йому доведеться зіштовхнутись. Юрій Подоляк згадав, як торік НКРЕ намагався стягнути плату за підключення до мереж у 7000 грн за 1 КВт, тоді як в Угорщині за 1 МВт виставили рахунок у… 800  грн. Такі невиправдані тарифи не роблять цікавим будівництво біогазових установок для потенційних інвесторів.

-Щоб розвивати біоенергетику в середньому сегменті необхідно пролобіювати питання градації тарифу за проектами з невеликою потужністю: 75-150 КВт/год, 150-300 КВт/год і 300-500 КВт/год. Стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії недостатнє. До того ж відсутні пільги з оплати ввізного мита і ПДВ, - поділився виконавчий директор групи компаній «Ecodevelop» Сергій Шпак. За його словами, «Ecodevelop» має власний досвід отримання дозвільних документів в процесі реалізації проекту: від відведення земельної ділянки до отримання зеленого тарифу. І компанія готова ділитися цим досвідом. Так само бачать перспективу у розвитку ноу-хау і представники банківських установ, які активно займаються кредитуванням будівництва біогазових комплексів в Україні.

Попри  всі мінуси - відсутність страхових та консалтингових послуг у цьому сегменті, монополізацію енергетичного ринку, прогрес біогазових ноу-хау очевидний. У цьому певен директор німецької компанії AgriKomp – піонера в галузі відновлювальної енергетики в Німеччині -  Роберт Бугар.  – Можна тільки по-хорошому заздрити перспективам України, яка лише починає впровадження біогазових технологій, але має для цього всі необхідні ресурси. За правильного підходу ваша держава здатна забезпечити сама себе електроенергією і стати по-справжньому незалежною, - вважає Роберт Бугар.

ІЦ УАК 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування