04.10.2021 08:30

Повномасштабний моніторинг земель сприятиме збереженню родючості та якості ґрунтів

версія для друку
04.10.2021 08:30

Земельний фонд України становить 60,3 млн га і характеризується надзвичайно високим рівнем освоєння. Указом Президента України від 23 березня 2021 року № 111 визначено завдання підготувати законопроект щодо збереження ґрунтів та охорони їх родючості, - про це розповів перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

«Наразі ми фіналізуємо концепцію Загальнодержавної програми використання та охорони земель до 2030 року. Це буде зрозумілий для землекористувачів та землевласників документ, розраховуємо на його ухвалення найближчим часом», - зазначив він.

Окремо Тарас Висоцький наголосив на пріоритетних цілях Концепції:

  • Забезпечення публічного моніторингу – це дасть розуміння всім, яка ділянка в якому стані з точки зору якісних показників ґрунту.
  • Впровадження системи мотивації відновлення родючості ґрунтів – це стимулюватиме громадян або громади дбати про земельні ділянки та їх відновлення. Наприклад, якщо добровільно заходиш в консервацію земель, то розглядатиметься можливість компенсації чи пільгового оподаткування.
  • Запровадження системи відповідальності за суттєві порушення – вона має бути превентивною: проводитиметься системний моніторинг, аналіз, у випадку  виявлення порушень надаватиметься можливість виправитися, якщо ж це не сприймається – наступатиме адміністративна відповідальність.

Запровадження зрошення в Україні є важливою складовою у відновленні ґрунтів. Заступник Міністра, як приклад, навів малопродуктивні землі Одеської області. Основною причиною їхньої  малопродуктивності виступає відсутність системи меліорації, тому Мінагрополітики працює над відновленням зрошення.  В Одеській області є 12 пілотних проектів, підтриманих обласною радою, і міжнародний проект (Нижньо-Дністровська зрошувальна система) підтриманий ЄБРР, що в цілому дозволить відновити близько 100 тис.га.

«Ми також окремо працюємо над планом дій по відновленню зрошувальної системи, якості води і екологічного стану річки Інгулець», – зазначив перший заступник Міністра.

Довідково: до проекту зрошення Мінагрополітики залучає міжнародних партнерів.  Так, у серпні цього року в межах робочого візиту Президента України до Сполучених Штатів Америки делегацією Мінагрополітики на чолі з Міністром Романом Лещенком проводились зустрічі із зацікавленими американськими інституціями для залучення міжнародної технічної допомоги з питань розвитку меліоративних систем. Зокрема, двосторонні зустрічі щодо проектів відновлення зрошувальних систем пройшли з представниками Світового Банку. Представники Світового Банку розглядають можливість розпочати об’ємний проект з модернізації сільського господарства в Україні.

Крім того, під час зустрічі з представниками Агентства США з міжнародного розвитку (далі – USAID) було поінформовано про суттєвий прогрес земельної реформи та плани програми розвитку зрошення. У свою чергу USAID запевнило про сприяння зі своєї сторони подальшому розвитку та впровадженню цієї реформи. Окрім того USAID розглядає можливість окремого проекту щодо створення механізмів фінансування організацій водокористувачів. 

ІЦ УАК за матеріалами minagro

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування