15.03.2017 10:58

Кошти аграріїв хочуть витратити на сміття

версія для друку
15.03.2017 10:58

Новий податок на виробництво товарів в упаковці автоматично "підкине" ціни на продукти вверх, стане ланкою корупційної схеми, однак не вирішить питання утилізації відходів. З таким зверненням Українська аграрна конфедерація та інші громандські обєднання звернулися до міністра аграрної політики України Тараса Кутового.

Мова йде про законопроекти №4835-4838 та №5614 та №5615, зареєстровані у Верховній Раді.

Експерти аграрних асоціацій наголошують: проблему поводження з відходами потрібно вирішувати, однак ці проекти Законів містять величезну загрозу для всіх аграріїв України.

Існують, як мінімум, два блоки питань, які викликають занепокоєння експертів.

1. Сама ідея податку на виробництво товарів в упаковці та їх розміщення.

"Запровадження такого податку є перекладанням відповідальності забруднювачів навколишнього середовища на споживачів", - пояснюють автори звернення. 

Якщо такий податок буде введено, великого стрибка цін на продукти харчування не уникнути. Причому особливо гостро це подорожчання відіб'ється на соціально незахищених верствах населення. В свою чергу, результатом зростання цін буде зменшення об'ємів продажу, що призведе до фінансових збитків виробників таких товарів і представників аграрного сектору.

До того ж, вказані законопроекти не узгоджуються з міжнародними зобов'язаннями України, встановленими Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС в частині наближення українського законодавста до європейського у сфері охорони навколишнього середовища.

"Регулювання, яке вводиться ними, насправді ж блокує створення системи розширеної відповідальності виробника (РВВ), яка ефективно працює в більшості європейських країн", - зазначають аграрні асоціації.

2. Депозитна система збору використаної тари.

Пропозиція запровадити таку систему взагалі не відповідає реальному економічному стану України. Наприклад, в Німеччині її запровадження коштувало приблизно 726 млн євро, а функціонування - до 793 млн євро щороку, наводять цифри експерти.

Автори законопроектів пропонують перекласти ці величезні витрати на виробників. Отже, це ще один фактор, який призведе до стрімкого подорожачання продуктів. 

"Впровадження депозитної системи найбільш суттєво вплине на соціально незахищені верстви населення (пенсіонерів та малозабезпечених осіб), які будуть позбавлені можливості придбати навіть соціально значимі товари у тарі, такі, як наприклад, молоко у поліетиленових плівках", - йдеться у зверненні аграріїв.

При цьому не зрозуміло, як депозитну систему використовувати для молочної тари, адже можливе поширення бактерій, їх спор та неприємного запаху від молочних продуктів.

"Звертаємося до вас з проханням повідомити профільні комітети Верховної Ради України про неприйнятність вищезазначених законопроектів та необхідність їх відхилення", - наголошують аграрні асоціації у зверненні до міністра Тараса Кутового.

Електронна версія звернення - нижче у вкладенні.

Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстровано альтернативний законопроект4028, "Про упаковку та відходи упаковки", який підтримує бізнес-спільнота, і який пропонує дієвий механізм вирішення проблеми збирання, сортування та утилізації сміття в Україні.

Один з авторів цього законопроекту - Леонід Козаченко, народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації.

ІЦ УАК.

ДодатокРозмір
kutovomu_upakovka_14.03.17_1.pdf1.97 MБ

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування