26.08.2016 09:38

ГО та МінАПП обговорили проблеми галузі насінництва та охорони прав на сорти

версія для друку
26.08.2016 09:38

За ініціативи Української аграрної конфедерації 25 серпня 2016 року відбулася робоча зустріч представників профільних громадських об’єднань і бізнесу з керівництвом Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо виконання функцій міністерства у сфері охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва.

Виступаючи перед присутніми, народний депутат України, президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко наголосив, що за останній час УАК отримала велику кількість звернень від організацій-членів та партнерів щодо існування проблеми з виконанням функцій Мінагрополітики у сфері охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва. Так, згідно Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" зі змінами та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 № 1119 "Про затвердження Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України", єдиним компетентним органом, що одночасно забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони прав на сорти рослин є Мінагрополітики.

"На жаль,  процес реалізації функцій у сфері охорони прав на сорти рослин досі не налагоджено. Постійні кадрові та організаційні зміни в Міністерстві призвели до того, що та організація роботи з документами та заявками на сорти рослин не налагоджено, підготовка та підпис документів щодо сортів рослин – не здійснюється своєчасно.

Сьогодні надзвичайно важливим для власників селекційних ресурсів та аграрної галузі є вирішення ряду питань, зокрема, завершення формальної експертизи документів заявки на сорт рослин та  включення сортів-заявок першого року досліджень до програми кваліфікаційної експертизи" – сказав він.

"Аналогічна ситуація в насінництві, фактично заблоковано процес сертифікації насіння та садивного матеріалу. Згідно діючого Закону України "Про насіння і садивний матеріал" зі змінами, Мінагрополітики забезпечує здійснення процесу сертифікації. Однак, наразі, ці функції виконуються Держсільгоспінспекцією, яка в процесі ліквідації" – наголосив Л.П. Козаченко

Директор Українського інституту експертизи сортів рослин  Сергій Мельник повідомив про те, що на сьогодні, за дорученням Міністерства аграрної політики та продовольства України, установою  було опрацьовано заявки, та здійснено підготокув усіх необхідних документів по формальній експертизі 347 сортів та гібридів. "Зараз  по Програмі сортовипробування Інституту під експертизу підпадає 660 сортів та гібридів, що придатні до поширення в Україні. Тож ми чекаємо підписання наказу міністерством, і тоді процес формальної експертизи буде завершено. Вже незабаром відповідна "Програма польових досліджень кваліфікаційної експертизи озимих культур 2016-2017" запрацює" – запевнив посадовець.

У свою чергу, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк, під головуванням якого і проходила нарада, запевнив присутніх у тому, що процес підписання документів у міністерстві буде максимально оперативним.

"Зрозуміло, що система документообігу по заявкам на сорти рослин є надзвичайно застарілою, та не витримує жодної критики. Тут є низка прогалин, які із часом ми будемо усувати, адже частина повноважень буде із часом делегована з Мінагрополітики на інші установи. На сьогодні, наше основне завдання – максимально спростити процес формальної експертизи документів на сорти рослин, аби у майбутньому виробники не мали із цим проблем. Уже наприкінці поточного тижня документи будуть підписані" –  пообіцяв він.

Присутні на заході також звернули увагу на поточний стан та виконання функцій сертифікації насіння (польове оцінювання, маркування партій насіння, відбір проб тощо), яке зараз покладено на Держсільгоспінспекцію. Незважаючи на те, що це єдиний орган, який має базу та фахівців для проведення сертифікації, ця установа не отримує фінансування і вже з жовтня цього року має припинити своє існування. А це, в свою чергу, викликає у виробників занепокоєння щодо завершення процесу сертифікації.

Перший заступник Голови Держсільгоспінспекції Юрій Заставний повідомив, що наразі сертифікація здійснюється інспекторами Держсільгоспінспекції у штатному режимі і проблем із цим немає.

У свою чергу, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк повідомив, що функції Держсільгоспінспеції, зокрема і в сфері сертифікації насіння та реєстрації с/г техніки вже з середини осені поточного року будуть делеговані іншим уповноваженим органам. "З 1 жовтня 2016 року Держсільгоспінспекцію буде ліквідовано. Її функції – реєстрацію сільгосптехніки і сертифікацію насіння буде делеговано або іншій бюджетній установі, або державному підприємству. Зі свого боку, ми зробимо усе необхідне для того аби ці зміни відбулись для виробників максимально непомітно та не відобразились на роботі підприємств" – сказав М. Мартинюк.  

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування