"Війна проти українських аграріїв: кому вигідне блокування імпорту добрив?"- цій кричущій темі була присвячена прес-конференція в "Інтерфакс-Україна", яка зібрала представників провідних профільних асоціацій.
Йшлося про блокування на митницях добрив, які завозять в країну. Відбулось це завдяки листу, який розіслав один з керівників Державної фіскальної служби на митницю, після чого вагони і кораблі зупинились і компаніям-імпортерам почали нараховувати простій, штрафи. На митниці вже простоює 53% від місячного споживання добрив в Україні. При цьому в Державній фіскальній службі запевняють, що вживають заходів, щоб не допустити ввезення, зокрема з Білорусії, добрив з російським походженням без сплати митних платежів. Але ще до початку блокування імпорту через перебої з поставками країна вже скоротила на 35% споживання добрив калійно-фосфатної групи. Вже зупинився імпорт із Польщі, Казахстану, Білорусії, Болгарії, Узбекистану, Грузії, Туреччини, які не мають жодного відношення до поставок російських добрив.
Про важливість розблокування імпорту добрив на митниці свідчила також присутність на прес-конференції в "Інтерфакс-Україна" дипломатів із Грузії, Литви та Казахстану.
- Нині ми спостерігаємо невтішну картину: по всьому периметру України, за всім асортиментом міндобрив маємо затримки. На всіх митницях зупиняють будь-який вид транспорту й перевіряють навіть азотні добрива, вміст азоту в яких менше 28%. За ними не повинно бути додаткового мита і перевірок. У вантажах із Польщі, Литви, Туреччини чомусь шукають контрабандні російські добрива. Але це нонсенс. Чому ДФС перед початком боротьби із контрабандою не порадилась з Мінагрополітики? Це свідчить про рівень «скоординованості» дій центральних органів влади. Але вони завдали системної шкоди всій аграрній галузі. Адже на митницях вже понад 15 і навіть подекуди 40 діб стоять ешелони з таким потрібним для аграріїв імпортом, - наголосив Павло Коваль.
За його словами, навіть депутатські звернення до керівництва митної служби не спроможні, на жаль, зупинити цей «єралаш з міндобривами». Але під егідою санкцій проти країни-агресора аграрії отримали нову реальність на ринку добрив. До введення ембарго проти російської продукції ринок був не готовий. Але агробізнес підтримав дії уряду проти країни-агресора й перебудував технологічні й логістичні рішення, знайшовши вихід, імпортуючи продукцію неросійського походження, яка виявилась дешевшою за вітчизняну. Ймовірно, це й створило конкуренцію, яка перетворилась на кроки по руйнування ринку міндобрив. Але аграрії точно не причетні до цього, бо змушені платити за такі «ігри». Через це спостерігається тенденція до скорочення внесення міндобрив у середньому по Україні. Ця проблема, на жаль, накопичується вже кілька років і вона може вдарити по врожайності.
- Ми не можемо руйнувати ринок імпорту і трейдинг міндобрив в умовах, коли не спроможні забезпечити внутрішнє виробництво у необхідних обсягах. У липні на нашому заході - УАК_Challenge_Agro - ми спрогнозували дефіцит міндобрив і зростання цін на них, а також те, що аграрії переплачуватимуть 25-30% додаткових премій. На жаль, в Україні ми не досягли такого рівня внесення міндобрив на гектар, як в Євросоюзі. Це підриває нашу можливість конкурувати на глобальних ринках й ускладнює ситуацію в одній з провідних галузей економіки – АПК. При цьому саме АПК забезпечує 45% експорту й 28% валютних надходжень України. Ми стаємо становим хребтом вітчизняної економіки, а нам держава з ситуацією на митниці підставляє не плече, а підніжку. Навіщо руйнувати галузь, яка є драйвером вітчизняної економіки? - вважає гендиректор УАК.
Він переконаний: аграрії мають консолідувати зусилля, щоб захистити галузь. Профільні аграрні асоціації вже звернулись до Президента та Прем’єр-міністра України з вимогою вирішити цю ситуацію і нарешті розблокувати імпорт добрив.
ІЦ УАК