Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин 22 вересня 2016 р. вирішив рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу законопроект № 4010а, який регулює укладання договорів емфітевзису для сільськогосподарських земель.
Повна назва законопроекту – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)». Його підтримали 18 членів аграрного комітету.
Обговорення законопроекту було надзвичайно бурхливим – депутати знайшли в документі чимало слабких місць. Тому більшість депутатів вважає, що до другого читання даний проект Закону може бути суттєво змінений та доповнений.
«Цей законопроект встановлює строк дії договору емфітевзису у межах 50 років. На практиці це буде означати, що відбувається не оренда, а купівля землі. Тому цей строк обов’язково необхідно обмежити», - коментує народний депутат, Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
За його словами, існують ще, як мінімум, дві великі загрози, які несе законопроект № 4010а у недопрацьованому вигляді. По-перше, він дає можливість іноземцям «вичавити» українських аграріїв з власної землі. А по-друге, відкриває простір для земельних спекуляцій – відповідно до проекту, можна орендувати землю за низькою ціною, а потім продавати своє право оренди значно дорожче.
До речі, земельне питання – не єдине, яке викликало гарячу дискусію. Ще одним складним рішенням стало ініціювання збереження спеціального режиму сплати ПДВ для виробників цукрових буряків (було запропоноване на нещодавньому виїзному засіданні комітету у Батурині). Після гучних суперечок більшість членів аграрного комітету все ж проголосували «за» підтримку галузі.
Відзначимо, що Комітет з питань аграрної політики 22 вересня розглянув ще кілька питань. Зокрема, законопроект щодо мораторію на зміну цільового призначення рекреаційних земель (№ 4740) було відхилено.
ІЦ УАК