15.07.2025 15:33

Що думають аграрії про ринок насіння у 2025 році?

версія для друку
15.07.2025 15:33

Аби краще зрозуміти тенденції на ринку насіння, Насіннєва асоціація України (НАУ) провела опитування понад 100 аграріїв з різних регіонів країни. Більшість з них — агрономи й менеджери агропідприємств з великим досвідом у галузі.

Тому отримані результати формують доволі репрезентативне уявлення про тренди та підходи в агросекторі.

Українське чи іноземне?

Майже 54% опитаних повідомили, що використовують насіння української селекції. У його конкурентності впевнені 39%, категорично не згодні — проти 8,9%. Водночас багато хто під «українським» розуміє не походження генетики, а місце виробництва. Наприклад, у кукурудзі та соняшнику переважає іноземна селекція, але значна частина насіння виробляється на українських заводах.

Які обирають гібриди?

У сегменті кукурудзи респонденти відзначили гібриди: П9361, П0217, П9889 і П9610 (ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна»), ДКС3939 і ДКС3972 (Монсанто Технолоджі ЛТД), ДМС Крок і ДМС Форсаж (Науково-виробниче фермерське господарство «КОМПАНІЯ МАЇС») та МК 3131 (ТОВ «ГЕНЕКС УКРАЇНА»).

Соняшник — найчастіше це: P64LE25 (Піонер Оверсіз Корпорейшн), P64LP130 (ТОВ «Кортева Агрісаєнс Україна»), Сувекс, Сурес і СИ ТЕОС (Сингента Кроп Протекшн АГ). Озима пшениця — РЖТ Реформ (РАЖТ 2н) і Артист (Дойче Заатфеределунг АГ), ячмінь — Кріссі (КВС Лохов ГмбХ), ріпак — Домінатор і Дактарі (Дойче Заатфеределунг АГ).

Нове чи перевірене?

Нові гібриди сіють або планують сіяти у найближчі сезони 88% фермерів. При цьому перевагу віддають більш адаптивним до коливань і стійким до стресів культурам.

Популярним залишається демотестування — випробування нових гібридів на окремих ділянках господарства, яке дозволяє спостерігати за розвитком та оцінити їхню успішність безпосередньо в полі.

“Анонімні” мішки

Кожен другий серед опитаних фермерів стикнувся з підробленим насінням. Це не означає, що половина ринку — фальсифікат, проте чітко вказує на занепокоєння у багатьох фермерів. Особливо коли йдеться про “анонімні” мішки без маркування. Водночас більшість купує насіння в офіційних дистриб’юторів, виробників або замовляють через офіційні сайти компаній.

Технології

У числі інновацій, які, на думку фермерів, дають результат — GPS-навігація, дрони, супутниковий моніторинг, дистанційне керування технікою, точне землеробство тощо. Окремо зазначаються агротехнічні методики — Strip-Till, змінна норма висіву, покривні культури для збереження родючості та захисту від ерозії.

“Загальна тенденція така: український фермер сприймає нове критично, але постійно тестує, — коментує Сюзана Григоренко, виконавча директор НАУ. — По насінню запит чіткий: висока якість, доступ до найкращої світової генетики, підтримка вітчизняної селекції, локальне виробництво з високими стандартами. Саме ця комбінація визначає успіх і дає конкурентну перевагу”.

Читайте також: Нацполіція ліквідувала масштабну схему фальсифікації пестицидів

ІЦ УАК за матеріалами Agravery.com

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування