Земельну реформу в Україні варто впроваджувати поступово і передбачити можливість автоматичного внесення правок після її запуску. Таку думку висловив Жан-Жак Ерве, академік аграрних наук України та Франції, в інтерв'ю Agropolit.com.
За його словами, показником того, що земельна реформа відбувається правильно, є збільшення кількості малих та середніх виробників.
"Коли за 15 років кількість великих підприємств не зміниться, а маленьких стане у тисячу разів більше – значить, фокус вибрали правильно. Акцент на дрібних і середніх – це правильно", - говорить Жан-Жак Ерве.
Він наголошує: сьогодні уже не стоїть питання: «Продавати чи ні землю?».
"У Конституції України все вже давно написано, ще 20 років тому, – продавати. Наразі питання полягає в іншому: як це буде відбуватися. Потрібно чітко визначити земельну стратегію і крок за кроком її впроваджувати. Уряду та Мінагрополітики слід звернути увагу на дві речі: перша – державне регулювання ринку, друга – передбачення механізму автоматичного внесення правок у план земельної реформи після її запуску, щоб мінімізувати можливі ризики", - пояснює експерт.
За його словами, є ще одна важлива умова.
"Для прогнозованих і зрозумілих правил гри у бізнесі, Україні потрібно вирішити питання із загальною корупцією", - зазначає Жан-Жак Ерве.
Також пан Евре наголошує, що земельна реформа в Україні має передбачати перехідний період.
"Через це проходили європейські країни: Польща, наприклад, спочатку взяла 10-річну паузу до запуску ринку, а зараз знову перенесла дату допуску іноземців до купівлі сільськогосподарської землі. Щоб реформа по-справжньому запрацювала, завжди потрібен час. Автоматично результату не буде. Щоб побачити ефект від земельної реформи, потрібно щонайменше 5–7 років. За цей час ви зрозумієте, як це позначиться на інвестиціях в АПК і загалом – на економіці, як зміниться структура власників землі тощо", - говорить Жан-Жак Ерве.
ІЦ УАК за матеріалами Agropolit.com.