© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
Не дивлячись на те, що зараз в країні війна та є чимало пов'язаних з цим проблем, громадські діячі вирішили провести зустріч, присвячену обговоренню ситуації, яка склалася на ринку землі. Говорили про здобутки та переваги від запуску ринку землі та про наявні проблеми.
Захід організували: Німецько-український агрополітичний діалог (АПД Україна), Поліський національний університет, Лейбніц Інститут аграрного розвитку в країнах з перехідною економікою (ІАМО) та ГО "Agency Goodwill".
Під час онлайн-зустрічі виступив Василь Квартюк (IAMO) з доповіддю на тему «Ринок землі: сучасний стан» та Андрій Мартин, старший проектний менеджер з питань земельної політики (Офіс реформ) з оглядом земельного законодавства.
Під час панельної дискусії учасники зустрічі багато дискутували щодо впливу війни на земельні відносини в Україні, НГО та подальшого бачення розвитку українського ринку землі. Також учасники порівнювали земельне законодавство та ринок землі в Україні та Німеччині.
Говорили також про "зникнення" державних земель і нагромадження сільськогосподарських земель банками.
Наприклад, найбільше земель (143 земельні ділянки на 293,1 га) належить Ощадбанку.
А взагалі, за даними IAMO, 5 банків в Україні володіють землями у понад 100 га.
Знову виникло питання, чи варто відтермінувати відкриття доступу до ринку землі для юридичних осіб та іноземців.
Основними перевагами відкриття земельного ринку в Україні стало те, що власники земель нарешті можуть розпоряджатися ними, а фермери, які займаються багаторічними культурами (садівництво, овочівництво, ягідництво, виноградарство) нарешті можуть придбати землі та планувати свою операційну діяльність.
Також позитивним моментом є відкриття земельних онлайн-аукціонів, що дозволило місцевим громадам отримувати великі доходи. (Нагадаємо, про це писав Світовий банк у своєму звіті [2])
Однак є й певні проблеми. Наприклад, стало відомо про схеми, які дозволяють обійти закон. Так, в Україні вже є кілька сотень фізичних осіб, які володіють землею у понад 100 га.
Іншою важливою проблемою є непрозорість ринку: доступ до реєстрів під час війни закритий, а у більшій частині угод не вказані ціни купівлі/продажу земель.
Олександр Перехожук (IAMO) навіть припустив, що за песимістичного сценарію така ситуація може призвести до збільшення соціальної недовіри до ринку землі та зникнення ринку землі, як такого.
Якщо ж казати про малих фермерів, то вони скаржаться на відсутність можливості придбати сільськогосподарські землі із-за браку доходів під час війни, та вимагають держфінансування та доступні пільгові кредити на купівлю земель.
Учасники онлайн-заходу одноголосно погодились з тим, що не можна відкладати питання земельної реформи на потім/після війни. Оскільки це питання змішається в купу з іншими проблемами в агробізнесі та вже через 10 місяців може лавиною накрити український АПК та українську економіку в цілому.
Генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль [3] зазначив, що державі, громадським організаціям і бізнесу вже потрібно на основі наявних помилок надавати пропозиції та розроблювати середньо- та довгострокову стратегії розвитку ринку землі.
Українська аграрна конфедерація підтримує існування та розвиток ринку землі, але він має бути повністю прозорим.
Наостанок опублікуємо останню статистику із земельних відносин, яку публікує Мінагрополітики [4].
Із 24 лютого по сьогодні укладено 33 746 угод на ринку землі, вони охоплюють площу в 61 049 га.
Регіони з найактивнішим ринком землі під час війни (за кількістю угод та за площею земель, щодо яких зареєстровано правочини):
За останні два тижні було укладено 2 520 правочинів у межах ринку землі за площею 4878 га.
У цілому за увесь період функціонування ринку землі станом на сьогодні укладено 134 712 земельних угод.
Площа земель згідно з зареєстрованими правочинами сягає 305 576 га.
Наразі подали заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру 5658 нотаріусів. Усього заяв – 6370, із них погоджено – 5551, відмову отримали 818, у черзі на розгляд – 1.
Нотаріуси з Державним земельним кадастром працюють у штатному режимі.
Лідерами за площами землі, щодо яких зафіксовано правочини, за увесь період є:
Середня ціна 1 га землі в Україні становить понад 37 882 грн. Такий показник отримано на основі 110 105 угод із продажу землі за площею у 252 722 га.
Капіталізація ринку (найбільша сума, яку українці вклали в купівлю землі) станом на листопад цього року становить 75,7 млн грн.
ТОП-5 регіонів з найвищою середньою ціною за 1 га – Львівська (78,3 тис. грн), Тернопільська (74,8 тис. грн), Чернівецька (54 тис. грн), Закарпатська (53,6 тис. грн), Івано-Франківська область (51,7 тис. грн).
Детальна інформація про функціонування ринку землі – у дашборді [5] Мінагрополітики.
Запис заходу "Земельна реформа в Україні: перспективи та виклики для сталого розвитку аграрного сектору та сільських територій" можна переглянути на Ютуб-каналі "АПД Україна" [6]
ІЦ УАК
Посилання:
[1] http://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-uak
[2] http://agroconf.org/content/zemelni-onlayn-aukcioni-v-prozorroprodazhi-dozvolili-regionam-podvoyiti-dohodi-zvit
[3] https://www.facebook.com/pavlo.koval.ua/
[4] https://minagro.gov.ua/news/za-period-vijni-v-ukrayini-ukladeno-majzhe-34-tis-zemelnih-ugod-za-ploshcheyu-v-ponad-61-tis-ga
[5] https://public.tableau.com/views/vl_Land_market_1_v1/Dashboard1?:language=en-GB&:display_count=n&:origin=viz_share_link:showVizHome=no&:embed=true%22width=%221024
[6] https://youtu.be/cCY5egtoiJo