© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
За підсумками минулого тижня котирування акцій усіх українських агрохолдингів знизилися, що відповідає загальній тенденції на глобальних фондових ринках.
Найменше втратили в ціні акції "Астарти" — 11,2%, найбільше — "Кернела" (29,0%).
Нагадаємо, Президент США Дональд Трамп 2 квітня оголосив про запровадження мит на товари з усього світу, які ввозитимуться до Сполучених Штатів.
Базова митна ставка на імпорт усіх іноземних товарів до США становитиме 10%. Такою вона буде для України, а також Великої Британії, Бразилії, Австралії, Туреччини й багатьох інших країн. Для країн ЄС вона становитиме 20%, для Китаю – 34%, для Південної Кореї – 25%, для Японії – 24%, для Індії – 26%.
Мита не поширюються на сталь та алюміній, оскільки раніше на сталь, алюміній, автомобілі і так були оголошені інші мита США. Тому в цьому випадку у Білому домі вирішили не вживати додаткових заходів.
Не торкнуться відповідні мита і міді, фармацевтичної продукції, напівпровідників і виробів з пиломатеріалів, проти яких, як очікується, США незабаром запровадять окремі мита.
У Білому домі, зі свого боку, пояснили, що мінімальний розмір відповідних мит (10%) почне діяти 5 квітня, а вищі мита - 9 квітня.
Міністр фінансів США Скотт Бессент пояснив в інтерв’ю Fox News [2], чому Вашингтон не став запроваджувати мита на імпорт товарів з рф і Білорусі.Бессент заявив, що Сполучені Штати не торгують з росією та Білоруссю, оскільки ці країни перебувають під санкціями за вторгнення в Україну.
Однак, звертає увагу Fox News, Офіс торгового представника США виявив у 2024 році, що загальний обсяг торгівлі Сполучених Штатів з росією становив приблизно 3,5 млрд дол.
Згідно з даними урядового агентства, експорт американських товарів до росії у 2024 році становив 526,1 млн дол., що на 12,3% менше, ніж у 2023 році, а імпорт з росії - 3 млрд дол., що на 34,2% менше, ніж позаторік.
Китай 4 квітня ввів дзеркальні 34% мита на всю продукцію зі США.
Трамп 7 квітня заявив [3], що введе додаткові 50% мита на товари з Китаю, якщо країна не скасує свої мита, які були запроваджені у відповідь.
Також у понеділок Президент США заявив [4] під час зустрічі з Прем’єр-міністром Ізраїлю, що не має намірів відкладати процес запровадження широких тарифів проти торгівельних партнерів Сполучених Штатів.
8 квітня стало відомо [5], що додаткові мита для Китаю в розмірі 50% набрали чинності.
«Речник Білого дому каже, що 104% додаткових мит набрали чинності опівдні за часом східного узбережжя США (19:00 за Києвом – ред.), оскільки Китай не скасував свої заходи у відповідь. Від завтра, 9 квітня, нараховується 104% додаткових мит», – зазначив журналіст, посилаючись на інформацію Білого дому (мита у розмірі 20% Трамп запровадив ще на початку своєї нинішньої каденції, 34% додав 2 квітня, 50% – після рішення Пекіна про дзеркальні мита).
Китай ініціював [6] процедуру консультацій зі США у СОТ у зв’язку із запровадження Вашингтоном нових імпортних мит. Пекін оскаржує мита, які набрали чинності у квітні: 10% для всіх країн і 34% для китайських товарів.
Китайська сторона вважає [7], що ці заходи порушують зобов’язання США за положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року, а також за Угодами про митну оцінку та про субсидії й компенсаційні заходи.
Переговори відбудуться у форматі двосторонніх консультацій в органі СОТ із розв’язання суперечок. Якщо сторони не досягнуть угоди впродовж 60 днів, Китай може вимагати створення арбітражної групи.
Із 2019 року Апеляційний орган СОТ фактично паралізований через блокування призначення нових суддів із боку США. Крім того, СОТ не має повноважень нав’язувати свої рішення.
У свою чергу, ген. директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль вважає [8], що Україна може вдало скористатися цією ситуацією на глобальних ринках по окремих групах товарів.
Зеленський про тарифи Трампа: Для нас це не є проблемою
"Щодо питання тарифів, вони впливати на нас не будуть, в цілому на нашу економіку. Обсяг постачання зброї ніяк не впливає на це, це перше. Друга історія, у нас сьогодні 3,5-3,8 млрд дол. товарообіг між нами і США. Ми розуміємо, які мита були ще до цього на нашу металургію. На металургію у нас було 25% ще раніше, а потім після початку повномасштабної війни тариф був зменшений, і на сьогодні він повернувся. Я маю на увазі, це не ті обсяги, про які сьогодні можна говорити, що є якісь проблеми. Для нас це не є проблема", - сказав на прес-конференції Президент України Володимир Зеленський, передає [9] кореспондент Укрінформу.
В уряді пояснили [10], що означають нові мита США для України: 10% тариф не критичний.
"Що означають для України нові мита від США? Складно, але не критично.
Для нас діятиме загальне мито на 10%. Якогось окремого вищого мита, як от у Молдови 31% чи у ЄС 20%, щодо України немає.
Скільки ми експортували до США у 2024 році? $874 млн, з яких $363 припадало на чавун і ще $112 млн – труби.
Натомість ми купили в США товарів на суму $3,4 млрд.
Наші мита на американські товари досить низькі — на автомобілі ставка 10%, на вугілля і нафту — 0%
Тому зараз у нас є шанси домовитись на інші умови — американська заява чітко говорить про таку можливість.
Якщо все залишиться як є, то американське універсальне мито вдарить в основному по малих виробниках. Тому ми вже працюємо над тим, щоб для України були кращі умови.
Ми експортуємо до США понад 600 різних категорій товарів (дуже різних – навіть гайкові ключі), з них 65 видів продукції — на суму більше $1 млн.
Україна має, що запропонувати Сполученим Штатам Америки як надійний союзник і партнер. Від справедливих мит виграють обидві наші країни", - написала у Фейсбуці Перша віце-прем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.
Пізніше у Твіттері урядовиця опублікувала [11] ще один пост: "Чи вплине мито від США на курс валют чи ціни на продукти в Україні?
Коротка відповідь – ні, не вплине.
Мито на рівні 10% є відносно незначним. При цьому обсяги нашого експорту в США теж не надто високі — 2,1% від загального обсягу експорту товарів за підсумками 2024 року.
З них понад половина – це чавун і труби. Продукція агропромислового сектору – лише близько 137 млн дол.
Тому мито не матиме відчутного прямого впливу ані на обсяги двосторонньої торгівлі, ані на курс і на внутрішні ціни на споживчому ринку України.
У короткій перспективі це може навіть дати зворотний ефект. Для багатьох виробників продукції у світі втрата ринку США чи суттєве його обмеження означатиме, що треба виходити на нові ринки. Зокрема, і на український.
У довгостроковій перспективі країни, які потрапили під мито, можуть почати демпінгувати ціни. Тобто знижувати їх, щоб витіснити конкурентів. Тоді це може вплинути на наших виробників. Але і це не вплине суттєво ні на курс, ні на ціни.
Але все це за умов, що країни, на які наклали мито, не будуть відповідати тим же щодо товарів зі США. Тоді прогноз буде залежати від рішень цих держав.
Ще один аргумент щодо курсу долара — однією з причин введення глобальних тарифів США назвали «валютні маніпуляції» торгових партнерів. Тобто вважають, що деякі країни штучно занижують курс своєї валюти щодо долара.
Тому США прагнуть послабити долар відносно інших валют. Це не означає, що його курс автоматично знизиться, але це один із факторів, що впливатиме на валютний ринок.
Ми маємо гарну підтримку макрофінансової стабільності в Україні за підтримки партнерів і міжнародних інституцій, тому не очікуємо значних коливань".
Торгівельна війна між США та ЄС зменшуватиме можливості допомоги Україні - голова комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев [12].
"Щодо негативів (позитивів) від «дня визволення» для України я би попри різні суперечливі прогнози на позитиви не розраховував.
Безперечно саме мито у 10% не буде мати великого негативного ефекту для України, зважаючи на невелику частину товарного експорту до США (0,9 млрд дол. або 2% усього експорту у 2024 р.). Навіть не впевнений, що на це треба відповідати дзеркально. Тут хотілося б почути позицію Мінекономіки.
Але так, глобальна торгівельна війна буде бити істотно по економіках наших економічних і торгівельних партнерів, передусім ЄС. Вони будуть уповільнюватись. Отже, генерувати менше грошей, що зменшуватиме можливості допомоги нам. При цьому, уряди країн-партнерів вимушені будуть вмикати протекціонізм і не тільки щодо американських товарів. І ці протекціоністські заходи вже набагато істотніше вдарять по нас. Згадайте минулорічні питання блокування експорту аграрки при набагато більш сприятливій глобальній ринковій конʼюнктурі.
Але взагалі-то вводити 10% мита при дефіциті нашої зовнішньої торгівлі зі США у 2,6 млрд дол. - економічний цинізм вищого ґатунку".
Міжнародний валютний фонд вважає, що нові тарифи, оголошені Трампом щодо торгових партнерів США, являють собою значний ризик для глобальних економічних перспектив. Про це йдеться [13] в заяві директора-розпорядниці МВФ Крісталіни Георгієвої.
«Ми все ще оцінюємо макроекономічні наслідки оголошених тарифних заходів, але вони явно становлять значний ризик для глобальних перспектив у період повільного економічного зростання», - заявила вона.
Очільниця МВФ підкреслила, що зараз важливо уникати кроків, які можуть завдати подальшої шкоди світовій економіці.
«Ми закликаємо Сполучені Штати та їхніх торгових партнерів конструктивно працювати над розв’язанням напруженості у сфері міжнародної торгівлі, а також над зменшенням невизначеності», - зазначила Георгієва.
Вона додала, що докладніше вплив нових тарифів на світову економіку буде оцінений у новому випуску World Economic Outlook, який готується до оприлюднення цього місяця під час весняних зборів МВФ і Світового банку.
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у понеділок заявила, що ЄС запропонував США двостороннє звільнення від тарифів на автомобілі й інші промислові товари. Про це повідомляє Barron`s [14] із посиланням на AFP.
«Ми готові вести переговори зі Сполученими Штатами. Дійсно, ми запропонували нульові тарифи для промислових товарів, як ми успішно зробили із багатьма іншими торговими партнерами», – сказала очільниця Єврокомісії.
Вона зауважила, що ЄС «неодноразово» робив таку пропозицію, зокрема в автомобільному секторі, задовго до оголошення масштабних мит Президентом США Дональдом Трампом. Однак з боку Вашингтона «не було адекватної реакції», додала фон дер Ляєн.
«Європа завжди готова до хорошої угоди. Тому ми тримаємо це (пропозицію про взаємне звільнення від тарифів – ред.) на столі», – сказала вона.
Пізніше у Єврокомісії уточнили, що ця пропозиція була частиною переговорів між єврокомісаром з торгівлі й економічної безпеки, міжінституційних відносин і прозорості Марошем Шефчовичем й американською владою.
Фон дер Ляєн повторила, що у разі провалу переговорів Єврокомісія «готова відповісти контрзаходами і захистити наші інтереси».
Вона також пообіцяла, що блок захистить себе від потоку дешевих товарів, особливо з Китаю, в умовах очікуваного непрямого впливу додаткових зборів, запроваджених Трампом.
Президент США Дональд Трамп зі свого боку заявив, що для розв'язання проблеми торгівельного дисбалансу Євросоюзу потрібно купувати більше енергоносіїв в американських компаній.
Пізніше офіційний представник ЄК Анна-Кайса Ітконен повідомила, що в ЄС готові обговорювати збільшення постачань скрапленого природного газу зі США.
"Половина нашого СПГ вже надходить зі США. Ми готові й далі співпрацювати з адміністрацією Трампа", - сказала Ітконен на брифінгу у Брюсселі, відповідаючи на прохання прокоментувати слова Трампа.
Тарифи, що запроваджені новою адміністрацією США на імпорт європейських товарів, охоплюють 70% від загального обсягу європейського експорту. ЄС пропонує американській стороні переговори для повернення до збалансованої торгівлі, але готується вжити суттєві торгівельні контрзаходи для захисту європейського бізнесу та європейських споживачів. Про це 7 квітня у Люксембурзі на прес-конференції за підсумками Ради міністрів ЄС із зовнішніх відносин (з питань торгівлі) заявив єврокомісар з торгівлі й економічної безпеки Марош Шефчович, передає [15] кореспондент Укрінформу.
«Поточна ситуація у торгівлі зі Сполученими Штатами, нашим найбільшим торгівельним партнером, є важкою. Велика кількість тарифів завдає суттєвого удару по значній частині європейського експорту. Ми говоримо про 380 млрд євро експорту до США, що складає близько 70% нашого загального експорту. Ми постаємо перед тарифами у 20 або 25%, або навіть вищими, коли вони поєднуються з уже наявними нац. тарифами, наприклад, у 27,5% на всі пасажирські автомобілі. Якщо розглядати це у перспективі - на нові мита США припадає наразі 80 млрд євро, що в 11 разів більше від суми у 7 млрд, які США збирають зараз», - сказав Шефчович.
Він зауважив, що з першого дня тарифної кризи ЄС зосереджував увагу на переговорах з новою адміністрацією США. Шефчович подякував американській стороні за створення та підтримку відкритого каналу комунікації з ЄС.
При цьому, за словами єврокомісара, обидві сторони визнають, що торгівельні відносини між ЄС і США можуть лише виграти від свіжого погляду та набути зростання у стратегічних сферах, оскільки обидві сторони постають перед схожими викликами. Серед них - глобальне перевиробництво, спричинене неринковими практиками, гонитва за лідерством у виробництві напівпровідників або у забезпеченні критичними мінералами. Якщо ЄС і США поєднають зусилля, вони можуть розбудувати потужний трансатлантичний торгівельний майданчик, який може принести користь обом сторонам.
Шефчович нагадав, що президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн щойно запропонувала запровадити нульові тарифи у торгівлі між ЄС і США на автомобілі й усіма промислові товари. При цьому він визнав, що залучення США до реалізації таких пропозицій потребуватиме часу та зусиль, оскільки Сполучені Штати використовують тарифи не як тактичний крок, але як корегувальний захід.
«Ми повністю готові сісти за стіл переговорів, коли наші американські партнери будуть готовими. Але, хоча ЄС залишається відкритим і відданим переговорам, він не буде чекати нескінченно. До того, як ми побачимо суттєвий прогрес, ЄС буде продовжувати працювати за трьома напрямками (з протидії – ред.)», - зазначив єврокомісар.
Він зауважив, що ЄС захищатиме свої інтереси з використанням контрзаходів, буде диверсифікувати торгівлю за рахунок нових торгівельних угод із третіми країнами й уживатиме заходів для захисту Єдиного ринку від шкідливого переспрямування торгівельних потоків.
«У відповідь на тарифи на сталь та алюміній ми отримали реакцію від країн-членів і від 660 дієвих суб’єктів. Ми працюємо над тим, аби представити жорсткий перелік контрзаходів, який має збалансувати тягар для всіх країн-членів. Ми направимо їм повний перелік і рівень тарифів уже сьогодні. Їх презентація запланована на 9 квітня. Остаточний перелік буде ухвалений 15 квітня, і перші мита будуть накладатися з першого дня, та будуть введені для решти товарів 15 травня», - сказав Шефчович.
Водночас, за його словами, ЄС буде зміщувати увагу у торгівлі й інвестиціях із глобальними партнерами, серед яких єврокомісар назвав Індію, Індонезію, Таїланд, Філіппіни та країни Перської затоки. При цьому ЄС прискорить укладення угод про вільну торгівлю з іншими країнами світу.
З метою запобігання шкідливому переспрямуванню торгівельних потоків, що спричинено запровадженням американських тарифів, ЄС вживатиме всі наявні заходи для захисту Єдиного ринку ЄС, його виробників і споживачів ЄС. Ця робота розпочнеться із запровадження посиленої системи спостереження за імпортом, який буде відстежуватися в режимі реального часу, - для цього ЄС створює спеціалізовану оперативну групу.
При цьому ЄС буде докладати зусиль для збереження здорових торгівельних відносин з рештою світу.
«Не будемо забувати: попри те, що США ухвалили рішення відступити від частини правил глобальної торгівельної системи, ця торгівельна система залишається дуже важливою для ЄС і для решти світу. На ЄС припадає 13% глобальної торгівлі товарами. Нашим пріоритетом у СОТ є захистити ті 87%, що залишаються, і переконатися, що глобальна торгівельна систем залишається дієздатною для решти світу», - наголосив Шефчович.
За попередньою оцінкою, американські мита можуть призвести до зниження ВВП Польщі на 0,4%, у грошовому еквіваленті втрати сягнуть понад 10 млрд злотих (приблизно 2,5 млрд євро). Про це у Твіттері [16] написав глава уряду Дональд Туск.
«За попередньою оцінкою, нові американські мита можуть знизити ВВП Польщі на 0,4%. Тобто, за обережними підрахунками збитки перевищать 10 мільярдів злотих. Болючий і неприємний удар, оскільки це - від найближчого союзника, але ми його витримаємо. Наша польсько-американська дружба також має пройти це випробування»,- написав Туск.
В іншому дописі [17] Туск зазначив, що він запрошує на зустріч на наступний вівторок представників автомобільної галузі країни. Під час цієї зустрічі обговорюватиметься ситуація в автомобільній промисловості РП після запровадження американських мит.
Президент Франції Еммануель Макрон вважає рішення американської адміністрації про запровадження 20% мит на європейські товари жорстоким і необгрунтованим. Воно стане шоком для світової торгівлі та негативно вплине на самих американців.
Про це він сказав на початку зустрічі з представниками галузей, які найбільше постраждають від нових тарифних заходів, оголошених США напередодні, передає [18] кореспондент Укрінформу.
«Рішення, оголошене вчора ввечері, було жорстоким і необґрунтованим. Воно необґрунтоване, тому що ви не можете виправити торгівельний дисбаланс шляхом запровадження митних тарифів. Основи економічної теорії показують протилежне», – наголосив президент Франції.
За словами Макрона, європейці експортують товари у США на суму 500 млрд євро, а це рішення вплине на 70% експортних галузей економіки.
"Ми будемо мати 20% тарифного мита для всіх секторів, крім алюмінію, сталі і автомобілів, які вже мають 25% мита. Мита на фармацевтику, деревину та напівпровідники мають оголосити пізніше, але, ймовірно, будуть щонайменше 25%», – деталізував він.
Макрон повідомив, що у Франції експорт до Сполучених Штатів становить 1,5% ВВП, тому вона є менш вразливою, ніж Італія, де цей показник більше ніж 3%, та Німеччина (4%).
За його словами, масштаб і негативний характер нових мит вплинуть передусім на американську економіку. "Економіка й американці, як бізнес, так і громадяни, стануть слабшими та біднішими", – заявив Глава Франції, закликавши європейців залишатися єдиними у питанні можливої відповіді США.
Макрон також закликав призупинити інвестиції в США до з'ясування ситуації. "Ми не наївні, тому ми збираємося захистити себе. Тож важливо, щоб майбутні інвестиції, чи ті, що були оголошені в останні тижні, були на деякий час призупинені, поки ми не прояснимо ситуацію зі Сполученими Штатами", – сказав він.
За даними французьких ЗМІ, від нових мит США найбільше постраждає аерокосмічна галузь, на яку припадає майже чверть французького експорту до США, а також фармацевтична продукція та спиртні напої. Для сектору вин і коньяків запровадження високих мит буде найболючішим, оскільки США на сьогодні є для нього найбільшим закордонним ринком збуту.
Британію не вдасться злякати, Премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер, пише Independent [19].
“У часи, як зараз, нам необхідно формувати своє майбутнє й нарощувати зусилля. Нас не вдасться залякати”, - сказав Стармер, коментуючи запровадження Штатами імпортних мит на британські товари.
Він додав, що Британія прагне уникнути торгівельної війни зі США. “Ми продовжимо говорити зі США про угоду щодо розвʼязання цієї ситуації, залишаючи на столі й варіанти власних дій”, - додав Премʼєр.
Тим часом, один із найбільших британських автовиробників Jaguar Land Rover призупинить поставки своїх автомобілів до США цього місяця, оскільки компанія вирішує, як пом'якшити витрати, пов'язані із введенням 25% тарифів Дональдом Трампом, повідомляє Bloomberg [20].
Пізніше стало відомо, що й компанія Audi припиняє експорт до США своїх авто через мита Трампа, повідомляє Spiegel [21].
Прем'єр-міністр Канади Марк Карні на тлі запровадження США мит на імпорт заявив, що Канада запровадить контрзаходи, повідомляє The Globe and mail [22].
Карні заявив, що американські тарифи на канадські автомобілі, сталь та алюміній спричинять економічні труднощі, і попередив, що додаткові тарифи США можуть бути спрямовані на канадські лісоматеріали, фармацевтичні препарати та напівпровідники.
«Ці заходи безпосередньо вплинуть на мільйони канадців. Ми будемо боротися з тарифами за допомогою контрзаходів. Ми захистимо наших робітників і плануємо побудувати найсильнішу економіку в G7», - сказав він журналістам.
Карні наголосив, що дії США проти своїх глобальних торгівельних партнерів спричинять економічний хаос у всьому світі й у Північній Америці.
«Президент Трамп щойно оголосив про низку заходів, які докорінно змінять міжнародну торгівельну систему. Це матиме вплив на економіку США, який буде наростати з часом і, на мою думку, буде негативним для американської економіки. Це матиме вплив на нас», - заявив він.
У відповідь на невиправдані імпортні мита США Канада стягуватиме 25% мито з усіх ввезених зі Штатів автомобілів, повідомляє [23] кореспондент Укрінформу.
Канада розпочала офіційний процес оскарження у межах СОТ запроваджених США 25% мит на канадські автомобілі. Про це заявили у Світовій організації торгівлі [24].
Раніше подібну скаргу у СОТ Канада подала через запроваджені США 25% мита на канадський алюміній і сталь.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Вашингтоні заявив, що його країна дуже швидко усуне торговий дефіцит зі Сполученими Штатами, а також торгівельні бар'єри між двома країнами. Про це він сказав журналістам в Овальному кабінеті Білого дому в понеділок, передає [25] власний кореспондент Укрінформу.
«По-перше, якщо говорити про тарифи – бо ця тема сьогодні є головним інтересом – я можу сказати, що я передав президенту (Трампу – ред.) дуже просту річ. Ми ліквідуємо дефіцит торгівлі зі Сполученими Штатами, і ми маємо намір зробити це дуже швидко», - зауважив Глава ізраїльського уряду.
Він підкреслив, що вважає такий підхід правильним. «І ми також усунемо торгівельні бар’єри, різні торгівельні бар’єри, які були встановлені без потреби»,- додав Нетаньягу.
Нафта дешевшає на тлі торгівельної напруженості між США та Китаєм
Ціни на нафту знизилися більш як на 3% у понеділок, 7 квітня, збільшивши втрати минулого тижня, оскільки ескалація торгівельної напруженості між США та Китаєм викликала побоювання щодо рецесії, яка призведе до зниження попиту на нафту, повідомляє Reuters [26].
Ф'ючерси на нафту марки Brent знизилися на 1,41 дол., чи 2,15%, до 64,17 дол. за барель, тоді як ф'ючерси на американську нафту West Texas Intermediate втратили 1,35 дол., чи 2,18%, до 60,64 дол. На мінімумі сесії обидва контрольні показники скоротилися більш як на 3% і досягли найнижчого рівня з квітня 2021 року.
Ціни на нафту знизилися на 7% у п’ятницю, оскільки Китай підвищив тарифи на американські товари, посиливши торгівельну війну, яка спонукала інвесторів до ціни з більшою ймовірністю рецесії. Минулого тижня Brent втратив 10,9%, а WTI – 10,6%.
«Важко побачити мінімальну ціну для сирої нафти, якщо паніка на ринках не вщухне, і важко побачити, що станеться, якщо Трамп не скаже щось, щоб зупинити побоювання глобальної торгівельної війни та рецесії», — сказала Вандана Харі, засновниця аналітичної компанії Vanda Insights.
Додавши імпульсу до зниження, Організація країн-експортерів нафти та її союзників (ОПЕК+) вирішила прискорити плани збільшення видобутку. Тепер група прагне повернути на ринок 411 тис. барелів на добу (б/д) у травні порівняно з раніше запланованими 135 тис. б/д.
У вихідні головні міністри ОПЕК+ наголосили на необхідності повного дотримання цільових показників видобутку нафти й закликали до 15 квітня подати плани надлишкових видобутків, аби компенсувати надмірне викачування.
Основний експортний сорт російської нафти Urals упав у ціні до близько 52 дол. за барель уперше за 21 місяць на тлі зниження світових цін на нафту, повідомляє Bloomberg [27].
Згідно із даними Argus Media, сорт нафти Urals у порту «Приморськ» у Балтійському морі у п’ятницю, 4 квітня, впав до 52,76 дол. за барель. Востаннє ціна на сировину цього сорту була нижче 50 доларів США у червні 2023 року.
Минулого місяця мінфін рф заявило, що очікує на середню ціну нафти у 2025 році на рівні близько 60 дол. за барель замість 70 дол., які росія заклала у бюджет на цей рік. Прогнозувалося, що за такого сценарію дефіцит бюджету збільшиться, але не більше ніж на 1% від ВВП.
Bloomberg зауважує, що ціни на нафту мають вирішальне значення для федерального бюджету рф, який, за даними російського уряду, у січні-лютому отримав майже 30% своїх доходів від продажу нафти й газу. Оскільки витрати рф у перші два місяці року зросли через війну проти України, будь-яке зниження доходів може спричинити тиск на фінанси країни, йдеться у матеріалі.
Однак, у вівторок, 8 квітня, ціни на нафту зросли більш як на 1%, відновившись після значного падіння на останніх сесіях, повідомляє Reuters. [28]
Ф'ючерси на нафту марки Brent зросли на 81 цент, або 1,26%, до 65,02 дол. за барель, тоді як ф'ючерси на нафту West Texas Intermediate США піднялися на 92 центи, чи 1,52%, до 61,61 дол.
Світові фондові ринки продовжують падати через тарифну війну Трампа
Фондові ринки Азійсько-Тихоокеанського регіону у понеділок, 7 квітня, відкрилися різким падінням, продовживши глобальний розпродаж, спричинений розв'язанням президентом Дональдом Трампом глобальної торгівельної війни, яка загрожує підірвати світову економіку, пише The Washington Post [29].
Гонконгський індекс Hang Seng упав на 10% на ранкових торгах, а ринки Шанхаю та Шеньчженя впали на 6 і 8% відповідно.
Це сталося на тлі падіння на ринках у Японії, де індекс Nikkei 225 відразу втратив 8% на відкритті, досягнувши найнижчого рівня із жовтня 2023 року, тоді як австралійський індекс ASX200 впав більш ніж на 6%, а південнокорейський індекс KOSPI - більш ніж на 5%.
Акції Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, провідного виробника мікросхем, були призупинені після падіння на 10%.
На Тайвані, який виробляє переважну більшість найсучасніших напівпровідників у світі, ринки впали на 9,8 % після відкриття вперше після заяви Трампа про введення тарифів - це найбільше одноденне падіння в історії.
Азійські лідери зробили низку заяв до США, щоби спробувати запобігти кризі для своїх економік, а партнери Штатів, такі як Японія, Південна Корея і Тайвань, пообіцяли вести переговори.
Прем'єр-міністр Японії Сігеру Ісіба заявив у понеділок у парламенті, що має намір якнайшвидше відвідати США і зустрітися з Трампом, щоб обговорити «національну кризу», яка назріває через 24% тарифи, запроваджені Трампом. Раніше він заявляв, що Японія не відповідатиме на тарифи.
Уряд Південної Кореї заявив у неділю, що виділить 2 млрд дол. екстреної допомоги вітчизняному автопрому, аби пом'якшити удар від 25% тарифів Трампа на автомобілі іноземного виробництва, які набули чинності минулого тижня.
Президент Тайваню Лай Чінте заявив, що не планує вживати заходів у відповідь, і пообіцяв зробити «зміцнення США» частиною своєї економічної стратегії.
Ф'ючерси на акції S&P 500 втратили [30] 3%, а індекс VIX підскочив вище 50. Європейський Stoxx 600 впав на 5%.
Ринки по всьому світу постраждали від розпродажу акцій. Акції Tesla Inc. впали на 10%. Акції Apple Inc., Amazon.com Inc. і Citigroup Inc. - приблизно на 5%.
Європейський індекс Stoxx 600 впав до найнижчого рівня із грудня 2023 року, а німецький індекс DAX ненадовго просів на 10%, перш ніж відновився. Акції оборонних компаній, які є найкращими цього року, постраждали найбільше, оскільки інвестори накопичували готівку, продаючи акції компаній.
Крім того, криптовалюти втратили майже весь свій приріст з моменту перемоги Трампа на виборах у листопаді, оскільки наслідки тарифної політики Президента США викликали масові продажі активів.
У понеділок біткойн утратив цілих 5,3%, уперше із 7 листопада, впавши до 74.600 дол.
Згідно з даними CoinGecko, загальна ринкова капіталізація всіх криптовалют впала приблизно на 12%, до $2,47 трлн - приблизно до того рівня, на якому вона була, коли Трамп здобув перемогу. Ethereum впав до найнижчого рівня з березня 2023 року і торгувався на рівні 1.418 дол.
Це падіння пов'язане з введенням Трампом масштабних тарифів, які вже призвели до втрати трильйонів доларів на світових ринках.
8 квітня ринки акцій Європи завершили торги [31] зростанням на 2,4-2,7% після обвалу напередодні.
Фондові індекси найбільших країн Західної Європи зросли у вівторок, відновивши частину втрат, понесених у результаті падіння до багатомісячних мінімумів за підсумками попередньої сесії.
Індекс Stoxx Europe 600 піднявся на 2,72% - до 486,91 пункту. Торги понеділка він завершив на мінімумі з січня 2024 року.
Британський індикатор FTSE 100 додав 2,71%, німецький DAX - 2,48%, французький CAC 40 - 2,5%, італійський FTSE MIB - 2,44%, іспанський IBEX 35 - 2,37%.
«Я не хочу, щоб щось падало. Але іноді доводиться приймати ліки» - Трамп про тарифи
Президент США Дональд Трамп заявив, що іноземним урядам доведеться заплатити «багато грошей» за скасування глобальних тарифів, які він назвав «ліками», і які спричинили падіння на світових фінансових ринках.
Про це повідомляє [32] Reuters.
Виступаючи перед журналістами на борту літака Air Force One, Трамп зазначив, що його не турбують втрати, які вже знищили трильйони доларів з фондових ринків по всьому світу.
«Я не хочу, щоб щось падало. Але іноді доводиться приймати ліки, щоб щось виправити», - сказав він.
Трамп повідомив, що на вихідних розмовляв з лідерами Європи й Азії, які сподіваються переконати його знизити тарифи, що мають набути чинності цього тижня, наполовину.
«Вони сідають за стіл переговорів. Вони хочуть говорити, але розмов не буде, якщо вони не платять нам багато грошей на щорічній основі», - наголосив президент США.
Азійські акції зазнали значних втрат на початку торгів у понеділок, а ф'ючерси на американському фондовому ринку відкрилися різким падінням, оскільки інвестори висловили занепокоєння, що митні тарифи Трампа можуть призвести до зростання цін, послаблення попиту, зниження довіри та потенційно до глобальної рецесії.
У неділю провідні економічні радники Трампа намагалися представити тарифи як розумне перепозиціонування США у світовому торгівельному порядку.
Міністр фінансів Скотт Бессент заявив, що понад 50 країн розпочали переговори зі США після оголошення про тарифи минулої середи. «Він (Трамп – ред.) створив для себе максимальні важелі впливу», - сказав Бессент в ефірі на телеканалі NBC News.
Міністр торгівлі Говард Лутнік в ефірі на телеканалі CBS News заявив, що тарифи залишатимуться чинними «протягом днів і тижнів».
Економічний радник Білого дому Кевін Гассет намагався зменшити занепокоєння щодо того, що тарифи є частиною стратегії тиску на Федеральну резервну систему США з метою зниження процентних ставок, заявивши, що не буде ніякого «політичного примусу» з боку центрального банку.
Трамп після введення мит обіцяє співгромадянам історичні успіхи в економіці
США досягнуть історичних успіхів в економіці, заявив у суботу американський президент Дональд Трамп, коментуючи своє нещодавнє рішення про введення відповідних мит щодо численних країн.
"Китай постраждав набагато сильніше, ніж США… Вони, як і багато інших країн, поводилися з нами нестерпно погано. …Ми повертаємо в нашу країну компанії та робочі місця, причому в безпрецедентних масштабах. Ми вже забезпечили собі інвестиції в $5 трлн. Ця сума буде збільшуватися", - написав він [33] у соцмережі Truth Social.
На думку Трампа, "йдеться про економічну революцію, в якій ми переможемо".
Він порадив американцям не звертати уваги на труднощі, які можуть виникнути через мита на імпорт. "Тримайтеся. Буде непросто, проте результат буде історичним. Ми зробимо Америку знову великою", - запевнив президент США.
"Великий бізнес не турбують тарифи, бо вони знають, що вони тут надовго, але вони зосереджені на великій, прекрасній угоді, яка надзвичайно збільшить нашу економіку", - зазначив Трамп. [34]
Трамп оголосив у середу про запровадження "взаємних" мит щодо іноземних торгівельних партнерів США (загалом до списку потрапили 185 держав). Мінімальний базовий рівень мита становитиме 10%, але для низки країн мита підраховані індивідуально залежно від торгового дефіциту Сполучених Штатів із цими країнами. Наприклад, для Китаю мита становитимуть 34%, для ЄС - 20%, для Японії - 24%.
Мита Трампа прискорять інфляцію і сповільнять економічне зростання в США - глава JPMorgan Chase
Оголошені президентом США Дональдом Трампом минулого тижня мита напевно призведуть до прискорення зростання цін як на американські, так і на імпортні товари, вважає головний виконавчий директор JPMorgan Chase & Co. Джеймі Даймон.
"Що б ви не думали про законні причини новооголошених мит - і, звичайно, вони є - чи про довгострокові наслідки, хороші чи погані, важливі короткострокові наслідки напевно будуть, - пише він у щорічному листі акціонерам банку. - Найімовірніше, будуть інфляційні наслідки, причому не лише щодо імпортних товарів, а й американських, оскільки собівартість зростає, і підвищується попит на американські товари".
На його думку, інфляція буде стійкішою, ніж багато хто очікує, внаслідок чого відсоткові ставки можуть залишатися підвищеними навіть в умовах охолодження економіки.
"Викличуть чи ні ці мита рецесію - ще питання, але зростання вони сповільнять"", - зазначає Даймон.
За його словами, зовнішньоторгівельна політика Трампа створила "багато невизначеностей", включно з наслідками для долара США, світових потоків капіталу, корпоративних прибутків і реакцією торгових партнерів.
"Що раніше ця проблема буде вирішена, то краще, тому що деякі з негативних наслідків зростають і накопичуються з часом, і їх буде складно згорнути", - заявив CEO.
При цьому економіка США і так слабшала останніми тижнями, ще до заяви Трампа, зазначив Даймон.
"Економіка функціонує в умовах значної турбулентності (зокрема геополітичної), можуть бути позитивні наслідки від податкової реформи і ослаблення регулювання, негативні - від мит і "торгівельних воєн", також зберігається стійка інфляція, спостерігається високий дефіцит бюджету і, як і раніше, доволі високі волатильність і ціни на активи", - пише глава JPMorgan Chase.
"Схоже, ринки, як і раніше, оцінюють активи, виходячи з припущення, що в нас усе-таки буде доволі м'яка посадка, -зауважив він. - Я б не був так упевнений".
Запровадження мит може призвести до зростання цін на широкий спектр товарів у США - експерти [35]
Набуття чинності мит на імпорт, про які Вашингтон оголосив минулого тижня, може призвести до стрибка цін на широкий спектр споживчих товарів, пише CNBC.
Введення тарифів на товари, що імпортуються в США з більш ніж 180 країн і територій, було продиктовано прагненням відновити виробництво всередині країни і стимулювати зростання кількості робочих місць в американському виробничому секторі, проте деякі незамінні компоненти й інгредієнти, які використовуються, наприклад, у харчовій галузі, всередині країни недоступні, зазначає Асоціація споживчих брендів (CBA), членами якої, зокрема, є такі компанії, як Coca-Cola Co., Procter & Gamble Co. і Target Corp.
"Мита, що не враховують фактор доступності інгредієнтів і сировини, неминуче призведуть до зростання цін, обмежать доступ споживачів до недорогих продуктів і ненавмисно завдадуть шкоди знаковим американським виробникам", - зазначив віцепрезидент CBA Том Мадрекі.
Через особливості клімату США не зможуть самостійно вирощувати каву, какао-боби, спеції чи тропічні фрукти, зазначають у CBA. У 2023 році США були найбільшим світовим імпортером бананів, за даними Observatory of Economic Complexity. Майже 40% бананів було закуплено в Гватемалі, імпорт з якої тепер обкладатиметься митом у розмірі 10%. Понад три чверті ванілі постачається в США з Мадагаскару, для якого мито становитиме 47%.
В інших випадках самостійне задоволення внутрішнього попиту ускладнене через структурні зміни сільського господарства США. За даними CBA, понад 90% перероблюваного в Штатах вівса надходить з Канади. Розмір використовуваних для вирощування вівса посівних площ у США досяг піку понад століття тому і відтоді істотно скоротився.
Покупці, ймовірно, платитимуть більше і за предмети домашнього вжитку. Туалетний папір, підгузки, лосьйони і шампуні можуть подорожчати внаслідок перенесення на споживачів збільшених витрат на закупівлю деревної маси, бамбукового волокна, косметичних олій, попереджає CBA.
Зростуть ціни на іграшки, виробники яких традиційно працюють із китайськими заводами. За даними Асоціації виробників іграшок США (The Toy Association), близько 77% іграшок, імпортованих у США, надходять із Китаю.
Найбільші компанії сектору Hasbro Inc. і Mattel Inc. уже врахували у своїх прогнозах на 2025 фінансовий рік ефект від запровадження 20-відсоткових мит на імпорт із КНР, які було анонсовано на початку цього року. Вони також розробили стратегії з перенесення частини виробництва в такі країни, як В'єтнам, Індонезія й Індія, які підпали під нові тарифи - у 46%, 32% і 26% відповідно, тоді як щодо Китаю було запроваджено додаткові мита в розмірі 34%.
"Усі перебувають у режимі пошуку, - сказав президент і головний виконавчий директор The Toy Association Грег Ейхерн в інтерв'ю CNBC. - Це матиме величезні негативні наслідки для споживачів і для нашої галузі"
Ейхерн зазначив, що рентабельність виробництва більшості іграшок невисока, і тому виробники не зможуть поглинути значну частку збільшених витрат. Він очікує, що подорожчання цих товарів становитиме від 35% до 50%.
Нагадаємо, Euronext планує нарощувати обсяги торгівлі ф'ючерсами основних с.-г. культур [36].
Доповнено 8 квітня
Детальніше у приєднаному файлі див.: Дані щодо капіталізації компаній українського агросектору (станом на 05.04.25), надані партнером УАК - компанією Eavex Capital.
Додаток | Розмір |
---|---|
agri-data_05.04.2025.xls [37] | 20.5 КБ |
Посилання:
[1] http://agroconf.org/category/rubrika/analitika/partnerski-doslidzhennya
[2] http://www.foxnews.com/media/treasury-secretary-bessent-tells-countries-not-retaliate-after-sweeping-liberation-day-tariffs
[3] https://x.com/RapidResponse47/status/1909263733014028729
[4] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3979562-tramp-zaaviv-so-ne-stavitime-na-pauzu-vvedenna-novih-tarifiv.html
[5] https://x.com/EdwardLawrence/status/1909645258729594976
[6] https://www.radiosvoboda.org/a/news-trump-myta-kytaj-sot/33377574.html
[7] https://www.wto.org/english/news_e/news25_e/dsrfc_08apr25_e.htm
[8] http://agroconf.org/content/ukrayina-mozhe-skoristatisya-situaciieyu-pavlo-koval-pro-torgivelnu-viynu-trampa-z-usim
[9] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3978657-zelenskij-pro-tarifi-trampa-dla-nas-ce-ne-e-problemou.html
[10] https://www.facebook.com/yulia.svyrydenko/posts/pfbid02t1pbAgRgkbeUrLKHgKcZbKfCpy1hN51sSZZeEPrNDc93xiabRjMUpMSsTvurbt6tl?locale=uk_UA
[11] https://x.com/Svyrydenko_Y/status/1907804847270740476
[12] https://t.me/getmantsevdanil/9105
[13] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3978246-glava-mvf-novi-tarifi-trampa-nesut-riziki-globalnogo-masstabu.html
[14] https://www.barrons.com/news/eu-chief-says-offered-us-zero-for-zero-tariffs-for-industrial-goods-9bd21caf
[15] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3979543-torgovelni-tarifi-ssa-vrazaut-70-evropejskogo-eksportu-evrokomisar.html
[16] http://x.com/donaldtusk/status/1907750729227313437
[17] http://x.com/donaldtusk/status/1907778028878340560
[18] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3978159-makron-nazvav-risenna-trampa-pro-novi-mita-zorstokim-ta-neobgruntovanim.html
[19] https://www.independent.co.uk/tv/news/starmer-trump-economy-tariffs-jaguar-trade-b2729012.html
[20] http://www.bloomberg.com/news/articles/2025-04-05/jaguar-land-rover-to-pause-exports-to-us-on-tariffs-times-says
[21] http://www.spiegel.de/wirtschaft/autoindustrie-audi-stoppt-export-in-die-usa-wegen-trump-zoellen-a-85557bda-6378-4261-bc49-09051c826707
[22] https://www.theglobeandmail.com/politics/article-canada-will-fight-trumps-trade-war-with-purpose-and-force-carney-says/
[23] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3978194-kanada-zaprovadzue-dzerkalni-mita-na-avto-zi-ssa.html
[24] http://www.wto.org/english/news_e/news25_e/ds637rfc_07apr25_e.htm
[25] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3979558-izrail-duze-svidko-usune-torgovelni-bareri-zi-ssa-netanagu.html
[26] http://www.reuters.com/business/energy/oil-prices-extend-losses-fears-global-trade-war-could-slow-economy-2025-04-06/
[27] http://www.bloomberg.com/news/articles/2025-04-07/russia-s-flagship-oil-urals-tumbles-toward-50-in-global-rout
[28] https://www.reuters.com/business/energy/oil-prices-climb-1-after-heavy-us-tariff-driven-selloff-2025-04-08/
[29] https://www.washingtonpost.com/world/2025/04/06/asian-markets-plummet-trump-tariffs/
[30] https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3979382-svitovi-fondovi-rinki-prodovzuut-padati-cerez-tarifnu-vijnu-trampa.html
[31] https://interfax.com.ua/news/economic/1062328.html
[32] https://www.reuters.com/world/more-than-50-countries-have-contacted-white-house-start-trade-talks-trump-2025-04-06/
[33] https://truthsocial.com/@realDonaldTrump/posts/114285375813275308
[34] https://truthsocial.com/@realDonaldTrump/posts/114282305980898453
[35] https://interfax.com.ua/news/economic/1061914.html
[36] http://agroconf.org/content/euronext-planuie-naroshchuvati-obsyagi-torgivli-fyuchersami-osnovnih-s-g-kultur
[37] http://agroconf.org/sites/default/files/agri-data_new_-_2025-04-07t170152.998.xls